Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Giełda BitMarket.pl upada. Jakie są powody?

W nocy z 8 na 9 lipca strona platformy została jednak zawieszona, zaś inwestorzy mogli na niej przeczytać krótki komunikat o końcu działalności firmy.

9 lipca 2019 | 18:19

Bitmarket był jedną z najstarszych giełd na polskim rynku kryptowalut. W nocy z 8 na 9 lipca strona platformy została jednak zawieszona, zaś inwestorzy mogli na niej przeczytać krótki komunikat o końcu działalności firmy.

„Szanowni Użytkownicy,
Z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, Serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach”

-taki komunikat można dziś przeczytać na bitmarket.pl.

Co się stało?

Dziś trudno poznać szczegóły upadku giełdy. Inne światło na sprawę rzuca komunikat IQ Partners:

Zarząd IQ Partners S.A. (dalej: “Spółka”) informuje, iż w dniu 7 lipca 2019 roku uzyskał informację od Prezesa Zarządu Gyptrade OU z siedzibą w Talinie (Estonia), spółki zależnej od IQ Partners S.A., dotyczącą ryzyka zamknięcia w najbliższym czasie giełdy kryptowalutowej prowadzonej w domenie Bitmarket.pl z uwagi na brak możliwości regulowania zobowiązań przez operatora giełdy tj. spółkę Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania).

Zarząd IQ Partners S.A. na tym etapie nie ma możliwości zweryfikowania prawdopodobieństwa wystąpienia tego zdarzenia, jednak w ocenie Zarządu IQ Partners S.A. w przypadku ziszczenia się tego ryzyka, spółka Gyptrade OU nie będzie mogła zrealizować procesu przejęcia giełdy Bitmarket i w jakikolwiek sposób realizować dalej tego projektu. Zgodnie z Raportem Bieżącym 27/2018 z dnia 8 listopada 2018 r. IQ Partners S.A. bazując na wygenerowanym przez Gyptrade OU zysku miała wydać warranty subskrypcyjne Serii A. W zaistniałej sytuacji, według opinii Zarządu IQ Partners S.A. warunek ten nie zostanie zrealizowany, a tym samym nie będzie to miało wpływu na wynik finansowy ani strukturę akcjonariatu.

Celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, IQ Partners S.A. w związku z informacjami o potencjalnie złej sytuacji spółki Kvadratco Services Limited, złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie.

Giełda mogła mieć problemy od dłuższego czasu

Giełda mogła mieć problemy z płynnością nawet od kilku miesięcy (styczeń-luty 2019). Dawid Muszyński (FlyingAtom) skomentował w serwisie bithub.pl:

Dziwnie wyglądało przejęcie spółki bitmarket za 2500 euro plus warranty. Już tutaj powinna się zapalić „czerwona lampka”, 4-5 miesięcy temu mieliśmy sytuację że bitmarket przetrzymywał nam przelewy w wysokości ponad 100.000 złotych przez ponad 20 dni. 

Z początkiem maja 2019 zmienił się dyrektor spółki Kvadratco Services Limited, został nim Robert Bochenek.

1 czerwca 2019 roku miały miejsce duże wypłaty z portfela kryptowalutowego giełdy, chwilę później giełda przestała być dostępna, a kiedy znów pojawiła się online, użytkownicy zostali poproszeni o zmianę haseł. Wypłaty z giełdy zostały wtedy zablokowane na 48 godzin. Ponadto giełda poprosiła o dodatkowe poświadczenia tożsamości, analogiczna sytuacja miała miejsce przed upadkiem giełdy Bitcurex.

Straciłem oszczędności – co zrobić?

Rafał Zaorski zadeklarował w facebookowej grupie Trading Jam Session PL pomoc poszkodowanym. Została stworzona odpowiednia grupa, niedługo odbędzie się spotkanie w Warszawie organizowane przez Stanisława Wołocha (właściciel kantoru bitcoinwarszawa.pl), w przyszłym tygodniu także Cyfrowa Ekonomia planuje zorganizować spotkanie w Opolu.

Fundacja TJS pomoze poszkodowanym w sprawie Bitmarket. Jesli chcecie sie spotkac niedlugo spotkanie organizuje Stanisław Wołoch w biurze TJS które jest do Waszej dyspozycji kiedy chcecie i za free .. 100 osob powinno sie zmiescic ..

Grupa poszkodowanych: https://www.facebook.com/groups/421526442037479/

Izba pomoże inwestorom?

„Z punktu widzenia Izby mamy nadzieję, że właściciele rozliczą się z osobami, które posiadały środki na giełdzie. Oczywiście na rynku toczy się duża burza, bądźmy jednak szczerzy; musimy poczekać chwilę na ruch ze strony właścicieli. Izba posiada powołany sąd polubowny (…) i z dużą przyjemnością podejmiemy się mediacji w roli organu pierwszej instancji”

– mówił na antenie Comparic24.tv prezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, Robert Wojciechowski.Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut