Reklama

Quark

Wideo: Transakcje między blockchainami w sieci Lightning

Dzięki Lightning Network i atomowym swapom, osoby trzecie nie będą już potrzebne. Atomowe swapy lub inaczej cross-chainowe swapy, to technologia umożliwiająca dwóm osobom posiadanie tokenów na dwóch różnych blockchainach i bezpośrednią wymianę

7 czerwca 2017 | 10:21

Litecoin za Vertcoin? Bitcoin za Litecoin?

Jak można wymienić jedna kryptowalutę na inną? Najbezpieczniejszy sposób polega na transakcji twarzą w twarz z zaufaną osobą, a bardziej powszechny przebiega przy użyciu scentralizowanej giełdy.

Powszechny sposób jest nieco ryzykowny, ponieważ fundusze opuszczają blockchain i trafiają w ręce osób trzecich, których nie znamy. Jeśli coś pójdzie nie tak, np. osoby te stwierdzą, że jednak nie przekażą ci pieniędzy, to masz pecha i koniec historii.

Dzięki Lightning Network i atomowym swapom, osoby trzecie nie będą już potrzebne.
Atomowe swapy lub inaczej cross-chainowe swapy, to technologia umożliwiająca dwóm osobom posiadanie tokenów na dwóch różnych blockchainach i bezpośrednią wymianę ? bez ryzyka, że jedna z osób ucieknie z pieniędzmi.

Zobacz wideo: Perun – System wirtualnych kanałów płatniczych: Stefan Dziembowski, Uniwersytet Warszawski

Stad właśnie nazwa ?atomowy? swap. Oznacza ona, że w każdym przypadku do wymiany dochodzi albo w całości, albo wcale. Jeśli węzeł w ramach Lightning Network straci połączenie albo Bob się rozmyśli, każdy otrzyma pełny zwrot funduszy.

Nie ma jednak tak łatwo, ponieważ, aby atomowe swapy mogły działać, Lightning Network musi być dostępna na przynajmniej na dwóch różnych blockchainach. Na razie zaczyna się to tylko na jednym: litecoinie, ale można przypuszczać, że niedługo się to zmieni.

Nad wdrażaniem Lightning Network do blockchaina litecoina pracuje nie jedna, a kilka ekip deweloperskich, a SegWit (aktualizacja protokołu wymagana do obsługi Lightning Newtork) została już wprowadzona na kolejny blockchain; verticon, także to tam można się spodziewać kolejnych kroków w przyszłości.

Przeczytaj też: SegWit na Litecoinie aktywowany. To początek dużej rewolucji.

Wynalazca litecoina, Charlie Lee ? entuzjasta atomowych swapów uważa, że od w pełni funkcjonujących atomowych swapów dzieli nas wyłącznie stuprocentowa operacyjność Lightning Network na blockchainie litecoina i rozpoczęcie testów na tym vertcoina. Możliwe, że zdarzy się to już w tym roku.

Lee już od jakiegoś czasu ogłaszał nadejście tego momentu ? przynajmniej od początku roku.

Trochę o podstawach działania Lightning Network:

Przeczytaj też: Czym jest i jak działa Lightning Network

Sam pomysł na to, co nazywamy atomowymi swapami nie jest wcale nowy ? myślano już nad innymi sposobami na równoczesne, bezpieczne wymiany funduszy. Ligtning Network otwiera jednak drogę do praktycznego zastosowania tego rozwiązania i niemal wszystko jest już gotowe. Dodatkowym atutem Lightning Network jest brak oczekiwania na finalizacje transakcji ? wszystko odbywa się natychmiastowo.

Jak więc to wszystko działa?

Atomowe swapy oparte są na systemie hashed timelock contract (HTLC). Lightning Network wykorzystuje te technologie do zakładania dwukierunkowych kanałów płatności w ramach jednego blockchaina. Stąd już tylko krok do podobnych kanałów istniejących pomiędzy dwoma blockchainami.

HTLC to hybryda dwóch rozwiązań; hashlock i timelock. Oba te rozwiązania obwarowane warunkami transakcje wielopodpisowe tworząc w efekcie rodzaj escrow.

Przykładowo, hashlock wykorzystuje kryptograficzną zagadkę w celu upewnienia się, że jedna ze stron nie będzie mogła udostępnić funduszy, jeśli nie zrobi tego również i druga strona. Timelock działa zaś jako zabezpieczenie dodatkowe w przypadku, jeśli do transakcji nie dojdzie mimo upływu czasu. Wówczas fundusze odsyłane są z powrotem do każdej ze stron transakcji.

Można to traktować jako sposób na przygotowanie funduszy i udostępnienie ich wyłącznie w przypadku spełnienia pewnych założeń.

W skrócie, swap atomowy wyglądałby następująco:

  1. Alice (bitcoin) zgadza się oddać Bobowi (litecoin) 1BTC w zamian za 50LTC. By stało się to możliwe, Alice i Bob ustanawiają ze sobą wzajemnie kanał płatności pomiędzy blockchainami.
  2. Obie strony ustanawiają warunki odnośnie do kanału. Pierwszy warunek obejmuje timelock, aby upewnić się, że jeśli transakcja się nie uda, fundusze powrócą po określonym czasie do właścicieli. Drugi warunek zabezpieczony będzie hash lockiem. Alice wygeneruje w ramach transakcji jednostkę danych i jej hash. Następnie przesyła Bobowi 1BTC, ale wraz z hashem, co oznacza, że aby Bob mógł odebrać fundusze, potrzebował będzie preimage hasha.
  3. Bob używa swojego kanału płatności, aby zapłacić Alice 50 BTC, ale aby Alice mogla odebrać fundusze, będzie musiała wręczyć mu preimage wspomnianego hasha.
  4. Poprzez odebranie od Boba 50LTC, Alice wyjawia wymagane przez Boba dane, tak, że on też może odebrać należne mu fundusze.

Jeśli jednak Bob lub Alice nie dotrzyma umowy, pierwszy ze wspomnianych wcześniej warunków sprawia, że oboje otrzymują z powrotem swoje fundusze. Nie ma tu ani ryzyka utraty pieniędzy, ani konieczności przekazywania ich stronom trzecim.

Więcej planowania

Lightning Network nie będzie obsługiwać atomowych swapów od samego początku, ale załoga pracująca nad projektem twierdzi, że konieczne przeróbki kodu nie będą trudne do wprowadzenia.

Christian Decker, developer z Blockstream, który pracuje nad dostosowaniem Lightning Network do języka programowania C przyznaje, że nie istnieje jeszcze określona specyfikacja dla atomowych swapów, ale nawet na tym etapie można powiedzieć, że wprowadzenie ich w życie będzie stosunkowo proste.

Olaoluwa Osuntokun, który pracuje w Lightning Labs i zajmuje się projektem Lightning Network Deamon powiedział, że wspomniany projekt również będzie obsługiwał międzyblockchainowe transakcje.

Również, dzięki temu, że do litecoina wprowadzony został SegWit, użytkownicy mogą wykonywać testowe transakcje międzyłańcuchowe za pomocą testnetu bitcoina.

Zdecentralizowane giełdy

Kiedy Lightning Network ruszy pełną parą na więcej, niż dwóch blochchainach, możliwe stanie się poważne myślenie o zdecentralizowanych giełdach.

Zdecentralizowane giełdy to giełdy pozbawione centralnego zarządzania. Giełdy takie, jak 0x (zero-ex) i EtherDelta pozwalają wyłącznie na handel tokenami w standardzie ERC20 na blockchainie ethereum. Atomowe swapy pozwalają natomiast na handel pomiędzy blockchainami, co jest dużą innowacją.

Pamiętajmy jednak, że atomowe swapy służą wyłącznie do umożliwienia wymiany wirtualnych dóbr. Prawdziwa zdecentralizowana giełda musiałaby również sparować ze sobą handlarzy (tak, aby Alice mogła bez trudu znaleźć Boba) oraz wykonywać obliczenia by określić wartość rynku (tak, żeby Alice wiedziała ile zażądać od Boba w zamiar za towar).

Wykonywanie tych dwóch zadań nie wymaga jednak tylu zabezpieczeń, co wymiana dóbr.
Jak wyjaśnia Decker, możliwe jest rozwiązanie tej kwestii przy użyciu zautomatyzowanego systemu przyjmowania ofert i publikowania ich dla odwiedzających giełdę.

Decker powiedział również, w wypowiedzi skierowanej do serwisu CoinDesk:

?Tak samo, jak w przypadku scentralizowanej giełdy, każdy podejmuje decyzje sam odnośnie do tego, ile dana moneta jest dla niego warta. Jeśli wiec Alice powie Bobowi, że chce wymienić 1 BTC na 50 LTC, Bob może albo się zgodzić, albo nie.?

Zdecentralizowane giełdy to istotny aspekt wyśnionej zdecentralizowanej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której każdy z nas ma bezpośrednią kontrolę nad naszymi pieniędzmi dzięki inter operacyjności kryptowalut.

Możemy sobie wyobrazić, że pewnego dnia będzie możliwe opłacenie sprzedawcy przyjmującemu wyłącznie bitcoin w dowolnej kryptowalucie, ponieważ zarówno litecoin, jak i monero i zcash zostaną przekonwertowane na bitcoiny automatycznie.

Wówczas scentralizowane giełdy będą służyć wyłącznie jako trampolina do świata, w którym ciąg dalszy odbywa się na blockchainie.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut