Reklama

Quark

SegWit na Litecoinie aktywowany. To początek dużej rewolucji.

Kurs Litecoina wzrósł za sprawą SegWit. Może być to dopiero początek zmian czekających Litecoin. Dowiedz się o co w tym wszystkim chodzi >>

10 maja 2017 | 18:08

Dzisiaj miała miejsce spora zmiana w kodzie Litecoina. Z góry zaplanowane wprowadzenie SegWit się powiodło. Niedługo kolejne rewolucyjne rozwiązania mogą zostać wprowadzone do Litecoina, a co za tym idzie, jego znaczenie może znacząco wzrosnąć.

źródło: https://bitcoinwisdom.com/markets/btce/ltcbtc

Litecoin – Młodszy brat Bitcoina

Litecoin powstał w roku 2011. Jego twórcą jest Charles Lee. Charles jest doświadczonym programistą i absolwentem prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology. W jego CV znajdziemy pracę w Google przy takich projektach jak YouTube i Chrome OS. Charlie po odejściu z Google i zaczął pracować dla Coinbase.

Litecoin nie jest po prostu kopią Bitcoina. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi walutami jest inny algorytm wydobycia monet. W przypadku Bitcoina jest to funkcja skrótu SHA256, natomiast Charles Lee zastąpił ją Scryptem. Scrypt to alternatywny system funkcji skrótu, który został zaprojektowany z myślą o górnikach korzystających z CPU i GPU. Sprawiło to, że do wydobycia Litecoina nie można było używać pojawiających się wtedy układów FPGA i ASIC, zaprojektowanych z myślą o Bitcoinie i walutach opartych na funkcji skrótu SHA256. Po pojawieniu się ASICów wiele osób, które wcześniej kopały Bitcoiny na kartach graficznych przeniosło się właśnie na wydobycie Litecoina i innych walut scryptowych.

Inne różnice nie są już takie znaczące. W przypadku Litecoina nowe bloki są generowane nie co 10, a co około 2,5 minuty. Dzięki temu transakcje w sieci są potwierdzane szybciej, a baza monetarna tej kryptowaluty będzie czterokrotnie większa od Bitcoina. Obecnie Litecoin jest czwartą walutą cyfrową pod względem kapitalizacji. Przed nim znajdują się Ripple, Ethereum i Bitcoin.

Czym jest SegWit?

Segregated witness, czyli oddzielne podpisy mają za zadanie usprawnić przepustowość sieci. SegWit zmienia także sposób podpisywania transakcji, większa bezpieczeństwo transakcji i rozwiązuje szereg innych problemów, które szczegółowo opisuje bitcoin.pl (link). Najważniejsze jest to, że na zmianach skorzysta każdy – zarówno górnicy, jak i użytkownicy tej kryptowaluty.

SegWit był w samym sercu debaty na temat skalowalności Bitcoina już od 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy został zaproponowany. Górnicy przez długi czas nie byli zdecydowani na wprowadzenie tej zmiany z powodów technicznych i politycznych. Z tego powodu zaproponowano wprowadzenie go w pierwszej kolejności na Litecoinie. W efekcie cena tej cyfrowaluty wzrosła od marca kilkukrotnie.

Prezes Litecoin Foundation, Franklyn Richards uważa, że zmiana ta pomoże utorować drogę dla nowych i rewolucyjnych rozwiązań, takich jak Lighting Network.

SegWit w Litecoinie został aktywowany dzisiaj i w ciągu dwóch tygodni przyjmie się na stałe. Zmiana ta jest kompatybilna wstecznie, więc nie powinny wystąpić żadne problemy z usługami korzystającymi z Litecoina.

The Lighting Network (LN)

Ważniejsze konsekwencje mogą dopiero nastąpić. Mowa tu o wprowadzeniu Lighting Network. Wydaje się prawdopodobne, że kolejne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o Bitcoinie zostanie wprowadzone do Litecoina, gdzie górnicy i użytkownicy będą mogli przekonać się do słuszności tego rozwiązania.

Przeczytaj też: Czym jest i jak działa Lighting Network

Lighting Network, czyli sieć błyskawiczna, to jedno z najbardziej oczekiwanych usprawnień technologicznych. Ma on zrobić z Bitcoina najszybszy i najtańszy system płatności. Obecnie sieć Bitcoina jest w stanie obsłużyć zaledwie kilka transakcji na sekundę, po wprowadzeniu sieci błyskawicznej wartość ta może wzrosnąć do milionów operacji na sekundę, a czekanie na potwierdzenie przestanie być konieczne.

Litecoin jest doskonałą kryptowalutą do testu LN, ponieważ technicznie jest bardzo podobny do Bitcoina.

W momencie, kiedy te rozwiązania zostaną wprowadzone do Bitcoina, Litecoin wciąż będzie miał ekonomiczny powód swojego istnienia. Twórca Litecoina, Charlie Lee, zauważa, że transakcje w sieci Litecoin wciąż będą tańsze, niż w sieci Bitcoin, więc opłacalne będzie równoległe korzystanie z obu cyfrowalut. Pisze on:

Popatrzcie na to, jak na dwie autostrady: Obecnie, Bitcoin jest zakorkowaną autostradą, a Litecoin pustą. Mimo to, samochody korzystające z Bitcoina nie mogą jechać Litecoinową autostradą, ponieważ nie są one połączone, oraz jest to niewygodne. LN zbuduje mosty pomiędzy tymi autostradami. Mosty te połączą ze sobą obie autostrady. Możliwe, że po wprowadzeniu LN Bitcoiny nie będą miały potrzeby korzystać z tych mostów. Ale moim zdaniem wygoda i niższe koszty Litecoina, przekonają samochody do poruszania się Litecoinową autostradą. Nie będziemy tego wiedzieli, do czasu kiedy obie sieci nie wprowadzą LN.

Jak kupić Litecoin?

Litecoin jest obecny na większości znaczących giełd. Można go kupić na polskich giełdach takich jak BitBay albo Bitmarket. Głębokość rynku Litecoina na tych giełdach jest coraz większa i bez problemu można tam kupić Litecoiny za złotówki, dolary, euro, albo Bitcoiny. Jeśli nie chcesz się rejestrować, to możesz też skorzystać z kantoru, takiego jak Bitcantor. Litecoin można też kupić na zagranicznych giełdach BTC-E albo Kraken.

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut