Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Beer & Bitcoin #11 ? relacja z wydarzenia

Spotkanie, podobnie jak poprzednio, odbyło się w Hackerspace ? to wyjątkowe miejsce, określone zostało przez samego organizatora jako ?świątynia wiedzy?.

2 marca 2017 | 13:58

W sobotni wieczór, 25 lutego 2017 roku odbyło się jedenaste spotkanie z cyklu Beer & Bitcoin zorganizowane przez Stanisława Wołocha, prezesa firmy Quark (Kantor Bitcoin, infobitcoin.pl). Spotkanie, podobnie jak poprzednio, odbyło się w warszawskim Hackerspace przy ulicy Hrubieszowskiej ? to wyjątkowe miejsce, określone zostało przez samego organizatora jako ?świątynia wiedzy?.

Mimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała, na wydarzenie przybyło ponad trzydzieści osób związanych lub zainteresowanych branżą kryptowalut. Osoby zainteresowane tematem, lecz nie mające możliwości uczestniczenia w spotkaniu osobiście, miały okazję skorzystać z internetowej transmisji live. Hasło przewodnie jedenastego spotkania Beer & Bitcoin brzmiało ?Czy to koniec Blockchain??, a na słuchaczy tradycyjnie czekała skrzynka dobrego piwa.

Moderatorem spotkania był gość specjalny ? Piotr Domownik, założyciel Sklepu z Bitcoinami oraz platformy BitXpress pozwalającej na zakup siedmiu różnych kryptowalut bez rejestracji, za pomocą Dotpay.

Pierwszy wykład należał do Mateusza Kowalczyka, absolwenta Inżynierii Komputerowej i Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Warszawskiej, prezesa Instar Energy Lab. Mateusz Kowalczyk jako pasjonat kryptowalut, popularyzator i inicjator przedsięwzięć bitcoinowych opowiedział słuchaczom o SegWit (Segregated Witness). SegWit jako propozycja zmiany adresu rozwiązuje problem podpisu transakcji oraz zwiększa przepustowość dotychczasowego bloku. SegWit zwiększa przyrost blockchain, co powoduje problem dla niektórych kopalni, które nie chcą przetwarzać takiej ilości danych.

Kolejny prelegent ? Paweł Peregud zajmuje się programowaniem, buduje i rozwija nowe systemy dzięki fachowej wiedzy na temat współczesnej budowy komputera oraz systemów rozproszonych. Związany jest również ze słynną platformą Golem . Podczas tego spotkania podzielił się swoją wiedzą na temat Lighting Network ? rozwiązania zwiększającego przepustowość sieci.

W sytuacji, kiedy Bitcoin się nie skaluje (jeden blok umożliwia siedem transakcji na sekundę, co daje limit około 220 milionów transakcji na rok), pojawiają się pomysły na jego skalowanie, żeby odciążyć blockchain. Takimi pomysłami są na przykład rozwiązania SQL model, Sidechain oraz Payment Channels. Lightening Network jest w pełni godny zaufania ? pieniądze są bezpieczne, nawet jeśli użytkownik sieci jest offline. Nie są widoczne dane transakcji. Dopóki ktoś nie próbuje w jakiś sposób oszukać użytkownika.

Przeczytaj też: Czym jest i jak działa lighting network

Ostatni wykład, mniej techniczny od poprzednich, poprowadził Rafał Kiełbus przedstawiony przez moderatora jako guru forum.bitcoin.pl. Prelekcja dotyczyła konsekwencji zwiększenia blockchain. Poruszone zostały tematy związane z opłatami transakcyjnymi, wielkością łańcucha oraz metodami zwiększania bloków.

Po każdym z wykładów uczestnicy spotkania mieli okazję na zadanie pytań wykładowcom oraz wymianę doświadczeń. Po zakończeniu około dwugodzinnej części wykładowej przyszła pora na część nieoficjalną ? branżowy networking oraz integrację ?

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut