Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

PSB ostrzega przed tzw. platformami inwestycyjnymi

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin opublikowało ostrzeżenie przez wyłudzeniami na tzw. platformy inwestycyjne. Publikujemy treść całego ostrzeżenia.

20 sierpnia 2020 | 12:49

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin opublikowało ostrzeżenie przez wyłudzeniami na tzw. platformy inwestycyjne. Poniżej publikujemy treść całego ostrzeżenia:

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ostrzega przed nowym rodzajem wyłudzeń na tzw. platformy inwestycyjne.
Oszuści dzwonią do niezorientowanych losowych osób i nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty i przesłania środków w bitcoinach na fikcyjne platformy nieistniejących firm.
Omamione wizją zysków osoby udostępniają zdalny dostęp do swoich komputerów najczęściej przez oprogramowanie typu AnyDesk. Następnie zdalnie z pomocą ofiary logują się do bankowości elektronicznej i zaciągają kredyty, przy ciągłej asyście ofiary. Następnie środki z zaciągniętego kredytu przelewają na jedną z faktycznie działających giełd, gdzie uprzednio nadal w asyście ofiary weryfikują konta zgodnie z procedurami AML/KYC i następnie kupują kryptowaluty, które przelewają na kontrolowane przez siebie adresy. Ofierze następnie dają dostęp do spreparowanej strony gdzie może śledzić swoje „inwestycje”.
Problem oczywiście się pojawia kiedy chcą upłynnić swoje inwestycje i wypłacić środki, wtedy oszuści domagają się kolejnych opłat np. z tytułu podatku o transakcji itp. Do czasu chęci wypłacenia środków oszuści wielokrotnie namawiają do kolejnych wpłat na co ofiary się zgadzają, bo wydaje im się że ich inwestycja jest realna i przynosi duże zyski.
Dochodzą do nas sygnały, że skala problemu robi się zatrważająca, a oszuści dokonują tego typu wyłudzeń już na masową skalę. Mimo podejrzeń co do dokonywanych transakcji zakupu i ostrzegania klientów przez pracowników giełd kryptowalut, ofiary z premedytacją chcą dokonywać powyższych transakcji i wszelkie próby ostrzeżeń nie przynoszą rezultatu.
Sytuacja ta pokazuje jak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie inwestycji w kryptowaluty. Jest to relatywnie nowa technologia i społeczeństwo nadal ma nikłą wiedzę na czym faktycznie polega ich zakup i kontrola nad zakupionymi bitcoinami.
Apelujemy, aby zanim ktokolwiek zdecyduje się na tego typu inwestycje i nie miał wcześniej do czynienia z kryptowalutami, aby zasięgnął opinii PSB lub powstrzymał się całkowicie od tego typu inwestycji dopóki nie zdobędzie stosownej edukacji w tym zakresie.
Celem PSB jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z kryptowalut i ochrony potencjalnych inwestorów i użytkowników przed wszelkiego rodzaju oszustwami, atakami hackerskimi. Dlatego prosimy o udostępnianie, tak aby ostrzec jak najwięcej potencjalnych osób przed tego typu procederem, który będzie rzutował bardzo negatywnym światłem na branżę wrzucając ją do jednego worka z tego typu działalnością przestępczą.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut