Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

UOKiK zajmie się promotorami scamów. Podsumowanie tygodnia #339

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił, że wszczyna postępowania przeciw różnym osobom propagującym w naszym kraju scamy.

3 listopada 2020 | 13:51

Jak co tydzień powracamy do świata kryptowalut, by podsumować dla was najważniejsze wiadomości z tego rynku.

UOKiK bierze pod lupę scamerów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny ogłosił, że wszczyna postępowania przeciw różnym osobom propagującym w naszym kraju scamy. W tym gronie znalazł się m.in. Damian Żukiewicz.

O Żukiewiczu słyszał chyba każdy inwestor z rynku BTC. Nie jest to jednak dobra sława. Promował on FutureNet, FutureAdPro i także cyfrową walutę DasCoin. Projekty od początku wzbudzały duże kontrowersje i były oskarżane o bycie scamami. Teraz szef UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Żukiewiczowi, który był jednym z aktywniejszych promotorów obu.

 Celem takich systemów jest lawinowy wzrost liczby członków. Zazwyczaj większość pieniędzy trafia do pomysłodawców piramidy oraz osób odpowiedzialnych za jej promocję. Prędzej czy później jednak dalszy wzrost liczby użytkowników nie jest już możliwy i system upada, a konsumenci tracą wpłacone pieniądze – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Źródło: UOKiK

Polski fiskus zajmie się rynkiem kryptowalut?

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw. Zgodnie z jej zapisami, Ministerstwo Finansów chce, aby nie tylko urzędy celno-skarbowe, lecz także skarbowe mogły prosić banki o udostępnienie informacji dotyczących dochodów z kryptowalut. Jeśli ustawa zostanie przegłosowana przez Sejm, urzędnicy będą mogli wnioskować o powyższe też, gdy postępowanie toczy się w sprawie, a nie jak dotychczas przeciw konkretnej osobie.

Z kolei Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) chce, aby skarbówki na całym świecie zbierały informacje o transakcjach realizowanych na ich terytorium przez giełdy kryptowalut, a potem wymieniały się nimi, by tak wykrywać osoby, które uchylają się od płacenia daniny państwu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

EBC chce poznać waszą opinię o cyfrowym euro

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde za pomocą Twittera zaprosiła właśnie wszystkich Europejczyków do publicznego komentowania tematu dot. cyfrowego euro (CBDC).

Wciąż jesteśmy na etapie przeglądu i rozważań, ale właśnie rozpoczęliśmy konsultacje społeczne, aby konsumenci i Europejczycy mogli faktycznie wyrazić swoje preferencje i powiedzieć nam, czy byliby zadowoleni z posługiwania się cyfrową walutą euro tylko w sposób, w jaki używają monety euro lub banknotu euro, wiedząc, że to pieniądze banku centralnego są dostępne i że mogą na nich polegać”.

– mówi Lagarde w filmie umieszczonym na Twitterze.

Tweet Lagarde zawiera ankietę, w której każdy z was może wypowiedzieć się nt. tego, co sądzi o CBDC.

Źródło: Twitter

Iran zacznie skupować BTC?

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył nowe sankcje na Iran. W efekcie ten drugi kraj będzie ponoć chciał wykorzystywać Bitcoiny w handlu międzynarodowym. O sprawie napisał Iran Mail, cytując sprawozdanie Agencji Informacyjnej Islamskiej Republiki (IRNA). Ponoć nowe przepisy są pomysłem zarówno Banku Centralnego Iranu (CBI) jak i irańskiego Ministerstwa Energetyki. Wiadomo też, że do finansowania importu wykorzystywane będą kryptowaluty legalnie wydobyte w Iranie.

Źródło: Iran Mail

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut