Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Aktualizacja: BTCDuke na liście ostrzeżeń KNF, stanowisko giełdy

Giełda kryptowalut BTCDuke, która reklamuje się jako jedyna giełda w Polsce które korzysta z sieci Lightning Network, znalazła się na celowniku Komisji Nadzoru Finansowego.

30 września 2020 | 15:55

Giełda kryptowalut BTCDuke, która reklamuje się jako jedyna giełda w Polsce która korzysta z sieci Lightning Network, znalazła się na celowniku Komisji Nadzoru Finansowego. 

Spółka BTCDuke Sp. z o. o. z Torunia została wpisana na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Wraz z nią na liście ostrzeżeń znalazła się druga spółka z Torunia Tygrysia Maska sp. z o.o., która również jest zaangażowana w prowadzenie giełdy.  

Publikujemy stanowisko Tygrysiej Maski:

Komisja Nadzoru Finansowego to ogólnie komedianci.

Tendencja regulatorów rynku usług płatniczych do domagania się od giełd licencji na pośrednictwo pieniężne jest zjawiskiem szerszym, wykraczającym poza KNF. To w związku z obawami o takie właśnie podejście regulatorów na przykład giełda Bitstamp postanowiła być „licencjonowana” właśnie zdobywając licencję na świadczenie usług płatniczych (w Luksemburgu).

Nadgorliwość regulatorów ma źródło w kompletnej nieznajomości przepisów ustawy o usługach płatniczych i jej odpowiedników. Oto bowiem znajduje się w tej ustawie art. 6 ustęp 11 punkt b). Cytuje: „Przepisów ustawy (…) nie stosuje się do (…) usług opartych na instrumentach płatniczych, które można wykorzystywać jedynie w ograniczony sposób i które (…) służą wyłącznie do nabywania bardzo ograniczonego zakresu towarów lub usług”.

Giełdy kryptowalutowe wpisane przez KNF na listę oferują nabywanie od kilku do maksymalnie kilkunastu walorów. Klienci nie mogą nabyć nic poza nimi. Taki instrument idealnie wpisuje się w w/w wyłączenie. Od kilku lat KNF składa doniesienia do prokuratur a te wg mojej wiedzy umarzają sprawy z uwagi na „niska szkodliwość społeczną czynu”. Nie jest mi znana żadna prokuratura, która by wzięła na siebie błazenadę urzędników KNF-u i jednocześnie żadna nie miała odwagi, żeby sprawę umorzyć z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Adam Gramowski

Wobec obu spółek KNF złożył zawiadomienie z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych do Prokuratury Okręgowej w Toruniu, tj. nielegalne prowadzenie działalności.  

Pełna treść przepisu brzmi następująco:

Art.  150.

  1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Tygrysia Maska sp. z o.o. zarządza również siecią bitomatów w całym kraju i kantorem online, na swojej stronie internetowej https://shitcoins.club/ wymieniają 29 lokalizacji.

Reklama:

Quark