Reklama

Quark

Polski rząd chce krypto-regulacji. Podsumowanie tygodnia #350

UKNF pracuje nad propozycją zmian regulacyjnych, które pozwolą na wprowadzenie minimalnego poziomu ochrony klientów oraz rynku finansowego. 

19 stycznia 2021 | 16:18

Jak co tydzień, podsumujemy dla was to, co miało miejsce na rynku kryptowalut w minionym tygodniu.

Polski rząd chce regulacji rynku kryptowalut

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) przygotował w grudniu 2020 r. interpelację dot. regulacji rynku kryptowalut w Polsce. Teraz otrzymał na nią odpowiedź.

Dowiedzieliśmy się, że UKNF prowadzi obecnie „prace nad propozycją zmian regulacyjnych, które pozwolą na wprowadzenie minimalnego poziomu ochrony klientów oraz rynku finansowego”. 

– Działania te obejmują zarówno kwestie funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut, jak również możliwości i zasad na jakich to będzie dopuszczalne w odniesieniu do instytucji finansowych – twierdzi Piotr Patkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. – Aktualnie, w zdecydowanej większości podmioty zajmujące się wymianą kryptoaktywów (giełdy lub kantory) nie prowadzą działalności, która podlega nadzorowi Komisji [Nadzoru Finansowego]. W przypadku wątpliwości prawno-regulacyjnych, które są związane z konkretnym modelem funkcjonowania, podmioty te mogą uzyskać wsparcie UKNF za pośrednictwem Programu Innovation Hub – dodał.

Zapewne więcej dowiemy się później.

Źródło: Sejm.gov.pl

GPW już w tym roku zaprezentuje blockchainową platformę handlową

Kolejne ważne doniesienia z Polski. GPW już w tym roku może dokończyć prace nad blockchainową platformą, która w założeniu ma kojarzyć ze sobą spółki na wczesnym etapie rozwoju z potencjalnymi inwestorami i działać na zasadzie crowdfundingu. Do tego ma umożliwiać inwestowanie w tokeny projektów gier.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w swojej strategii GPW 2022 bardzo mocno zaakcentowała kwestie inwestowania społecznościowego, crowdfundingu, crowdinvestingu. Zgrupowaliśmy inicjatywy w tym zakresie w ramach takiego parasola, który nazwaliśmy GPW Private Market. W tym parasolu różnych działań pierwszym, które uruchomiliśmy, była platforma crowdfundingowa dla biur maklerskich – powiedział agencji informacyjnej Newseria Innowacje Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: Newseria

AC Milan ma swój token kibica

Rośnie liczba drużyn piłkarskich, które chcą mieć swój token kibica. Do tego grona dołącza AC Milan. Casper Stylsvig, dyrektor ds. przychodów zespołu, tłumaczył mediom, skąd pojawił się pomysł na tego typu inicjatywę:

„Cieszymy się, że możemy połączyć ręce z Socios.com i powitać ich w naszej rodzinie jako globalnego partnera. Partnerstwo to pozwala nam dać naszym 450 milionom fanów na całym świecie kolejny ekscytujący sposób na interakcję z AC Milan, co jest szczególnie ważne w obecnych warunkach stworzonych przez pandemię Covid-19”.

Źródło: Finance Magnates

USA chcą powołać organ ds. walki z finansowaniem terroryzmu za pomocą kryptowalut

Ponadpartyjna grupa polityków w Izbie Reprezentantów pod przewodnictwem Teda Budda wprowadziła do obiegu ustawę dot. powołania organu ds. walki z finansowaniem terroryzmu za pomocą kryptowalut.

Oprócz powołania wspomnianego zespołu projekt ustawy ma również na celu „zapewnienie nagrody za informacje prowadzące do wydania wyroków skazujących za wykorzystywanie walut cyfrowych przez terrorystów, ustanowienie programu Fintech Leadership in Innovation and Financial Intelligence, który ma zachęcić do opracowywania narzędzi i programów do walki z terroryzmem i nielegalnym wykorzystaniem walut cyfrowych oraz do innych celów”.

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut