Reklama

Quark

Fintech Bitpanda pozyskał w ramach rundy Serii B 170 mln dolarów

Bitpanda osiągnęła wycenę na poziomie 1,2 mld dolarów, zamykając jedną z największych w Europie rund Serii B

17 marca 2021 | 14:37

Bitpanda osiągnęła wycenę na poziomie 1,2 mld dolarów, zamykając jedną z największych w Europie rund Serii B

  • Zamknięcie rundy Serii B o wartości 170 mln dolarów, której wiodącym inwestorem był Valar Ventures, to kolejny krok w rozwoju największej w Europie cyfrowej platformy inwestycyjnej.
  • Jest to jedna z największych w historii rund Serii B w Europie. Wraz z jej zamknięciem Bitpanda staje się pierwszym austriackim jednorożcem.
  • W ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia finansowania z Serii A we wrześniu 2020 roku, baza użytkowników Bitpandy wzrosła z 1,3 mln do ponad 2 mln.
  • Firma rozwija od grudnia 2020 roku Centrum Innowacji i Technologii zlokalizowane w Krakowie. Planuje zainwestować tu 10 mln Euro i zatrudnić 300 specjalistów IT. Będą oni wspierać dalszy rozwój oferty Bitpanda. Firma planuje ekspansję na nowe rynki europejskie.  

Wiedeń, 16 marca 2021: Bitpanda, wiodąca europejska platforma umożliwiająca handel aktywami cyfrowymi, ogłosiła zamknięcie jednej z największych rund Serii B w Europie. Firma pozyskała 170 mln dolarów, w rundzie której wiodącym inwestorem był Valar Ventures, z udziałem partnerów z DST Global. 

Najnowsza runda, zamknięta zaledwie 6 miesięcy po udanej rundzie Serii A (której wartość wyniosła 52 mln dolarów), oznacza, że Bitpanda osiągnęła status jednorożca przy wycenie 1,2 mld USD. Umowa na rundę Serii B została podpisana w ubiegłym tygodniu. Obecnie operacja jest zatwierdzania przez austriacki urząd nadzoru rynku finansowego (FMA).

Od zamknięcia Serii A we wrześniu 2020 roku, Bitpanda zwiększyła zyski, z przychodami w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku przewyższającymi całkowite przychody w 2020 roku, a także odnotowała wzrost bazy użytkowników z 1,3 do ponad 2 milionów. 

Inwestorzy aktywni na platformie Bitpanda wkrótce będą mieć za jej pośrednictwem dostęp do jeszcze bardziej zróżnicowanego portfolio aktywów cyfrowych. W kwietniu Bitpanda planuje udostępnić w krajach strefy euro możliwość inwestowania w trybie 24/7 w akcje ułamkowe i ETFy. Tym samym inwestorzy zyskają możliwość budowania zróżnicowanego portfela aktywów, za pośrednictwem bardzo wygodnego narzędzia.

– Fakt, że jesteśmy pierwszym austriackim jednorożcem to wielkie osiągnięcie. Jestem niesamowicie dumny z zespołu i wszystkiego, co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich kilku lat. Jest to kolejne potwierdzenie słuszności naszej wizji: dać każdemu łatwiejszy dostęp i większą kontrolę nad finansową przyszłością, na własnych warunkach, bez względu na wielkość kwoty, którą dana osoba dysponuje  – powiedział Eric Demuth, współzałożyciel i dyrektor generalny Bitpandy. 

– Inwestorzy indywidualni wkrótce uzyskają na Bitpandzie dostęp do jeszcze szerszego wachlarza aktywów cyfrowych. Mamy również w planie wejście z ofertą na kilka nowych rynków. Naszym celem jest dalsze przewodzenie cyfrowej rewolucji inwestycyjnej w Europie i pomaganie ludziom w budowaniu pewności siebie i wiedzy, aby mogli wziąć odpowiedzialność za pomnażanie swoich środków. Nasi partnerzy i ta runda pozwolą nam osiągnąć te i wiele innych celów – deklaruje Demuth. 

– Od momentu kiedy we wrześniu 2020 roku dołączyliśmy do władz spółki, jesteśmy pod wrażeniem pracy, jaką wykonują Eric, Paul i ich zespół. Jedną z pozytywnych zmian spowodowanych przez pandemię był wzrost zainteresowania finansami osobistymi. Szeroka oferta Bitpandy i zaangażowanie w odmitologizowanie inwestowania dla nowego pokolenia inwestorów detalicznych oznacza, że firma jest doskonale przygotowana do wykorzystania tego trendu. Aż 700 tys. nowych użytkowników w ciągu zaledwie 6 miesięcy to dowód, że ludzie chcą dostępu do takiej wygodnej platformy i jesteśmy podekscytowani, że możemy wspierać Bitpandę w dotarciu do każdego potencjalnego inwestora w Europie – komentuje z kolei James Fitzgerald, jeden z założycieli Valar Ventures. 

Bitpanda weszła w 2020 roku do Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoch i Polski. W grudniu ubiegłego roku firma ogłosiła, że planuje podwoić swój zespół, zatrudniając 300 programistów w Centrum Innowacji i Technologii w Krakowie. Firma przeznaczy na ten cel minimum 10 mln Euro. Zespół budowany przez Krzysztofa Rasia, VP Bitpanda ds. technologii rozpoczął prace w lutym. Firma prowadzi aktywną rekrutacje na wiele wymagających pozycji dla osób z przygotowaniem programistycznym i inżynierów. W 2021 roku Bitpanda planuje dalszą ekspansję na nowe europejskie rynki. Otwarcie nowych biur i hubów technologicznych planowane jest w Madrycie, Barcelonie, Londynie, Paryżu i Berlinie. 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut