Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Bill Gates: Bitcoin jest ekscytującą nową technologią

28 stycznia 2015 | 22:41

Niedawno zakończyło się Redditowe AMA z Billem Gatesem. Jedną z jego najpopularniejszych odpowiedzi stała się ta na pytanie o Bitcoin. Napisał on:

Bitcoin jest ekscytującą nową technologią. Dla naszej fundacji tworzymy cyfrową walutę w celu pomocy biednym w dostępie do usług bankowych. Nie używamy Bitcoina głównie z dwóch powodów. Po pierwsze biedni nie powinni mieć waluty której wartość wzrasta i spada w stosunku do ich lokalnej waluty. Po drugie jeśli ktoś popełni pomyłkę przy płatności to konieczne jest odwrócenie płatności, więc anonimowość by się nie sprawdzała. Ogólnie transakcje finansowe staną się tańsze w przypadku wykorzystania naszej pracy oraz podejść związanych z Bitcoinem. Upewnienie się, że nie pomaga to terrorystom jest wyzwaniem dla wszystkich nowych technologii.

Jeden z internautów zwrócił uwagę, że Gates odpowiadał już na takie pytanie przed rokiem. Dostał odpowiedź od innego internauty, że przez rok poglądy mogły się zmienić, na co Gates odpowiedział:

Jesteśmy znacznie bliżej do wprowadzenia tych cyfrowych walut co biednych krajów. To był rok wielkiego postępu. Mamy nadzieję, że Indie i Nigeria zostaną do tego włączone w najbliższych dwóch latach jeśli sprawy pójdą dobrze. Kenia, Tanzania i Bangladesz znacznie wzrosły mimo, że systemy te wciąż wymagają udoskonaleń.

Najbogatszy człowiek świata z majątkiem ocenianym na $76.0 miliardów dolarów wymienia na swojej stronie przewagi nowej bankowości mobilnej nad tradycyjną bankowością:

new mobile money

Warto przypomnieć, że Gates przed rokiem pisał:

Fundacja zajmuje się między innymi walutami wirtualnymi, ale w odróżnieniu od Bitcoina, nasza waluta nie byłaby anonimowa. W Kenii M-pesa używana jest przy połowie wszystkich transakcji. Waluty wirtualne mają niskie koszty przesyłu, co pomoże biednym, którzy dokonują transakcji finansowych płacąc małe kwoty. Myślę, że w ciągu najbliższych 5 lat wirtualne waluty przyjmą się zarówno w Indiach, jak i pewnych obszarach Afryki, co bardzo pomoże biednym.

W tym samym dniu o Bitcoinie wypowiadał się Charlie Shrem, pisaliśmy o tym tutaj. Na swojej stronie Gates zwraca uwagę, że 2,5 miliarda dorosłych ludzi (+15) na całym świecie nie ma konta bankowego. Tradycyjne banki nie są w stanie świadczyć im usług z powodu wysokich kosztów. Właśnie dlatego mobilne płatności najbardziej rozwijają się w afryce i to tam Bitcoin ma największe szanse na powodzenie. To pewne, że nie raz usłyszymy jeszcze o rozwoju Bitcoina i technologii BlockChain w Afryce, być może nawet Polacy będą mieli w tym swój udział (subskrybujcie nasz kanał na YouTube ;)).

Zrzut ekranu 2015-01-28 22.18.59

Obrazek z nagłówka: zrzut ekranu z YouTube

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut