Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Wideo: Beer and Bitcoin #13 – Czym jest BIP i ICO?

Na 13 spotkaniu Beer and Bitcoin został przedstawiony temat ICO i BIPów. Dowiedz się więcej i zobacz wideo.

21 września 2017 | 08:00

Tematem przewodnim wykładów 13 spotkania z cyklu Beer and Bitcoin było ICO, czyli Initial Coin Offering. Opisane zostały także BIP, czyli propozycje usprawnień w protokole Bitcoina. Publiczność dopisała, na wydarzenie przybyło około 60 osób.


BIP

Jako pierwszy wystąpił Rafał Kiełbus, moderator forum bitcoin.pl, który zatytułował swoją prezentację ”Bitcoin Wars revenge of the BIP, czyli z czym jeść BIPy”. W bardzo przystępny sposób wytłumaczył pojęcie BIP – Bitcoin Improvement Proposal, czyli w dosłownym tłumaczeniu propozycje poprawienia Bitcoina.

beer and bitcoin

Są to wszelkie propozycje zmian i usprawnień mające na celu rozwój sieci Bitcoin. Działania takie jak rozwój protokołu, wprowadzanie nowych funkcji i usprawnienia dla użytkowników mają uzasadnienie w obliczu dynamicznych zmian technologicznych. Jak to ujął pan Rafał, Satoshi nie mógł przewidzieć zmian technologicznych, dlatego sieć należy rozwijać na bieżąco. Propozycje zmian dla sieci Bitcoin są pisane przede wszystkim przez developerów, ale nie tylko. Każda zmiana jest dyskutowana, opisywana, a próbki kodów są testowane.

W przypadku wdrożenia powstają dwa rodzaje kodów: softfork i hardfork. Softfork to zmiany opcjonalne, które nie muszą być wykorzystywane przez wszystkich użytkowników. Z kolei hardfork to zmiany obowiązujące wszystkich, tak jak np. planowane na listopad zwiększenie bloku do 2 MB.

Jako aktualnie ciekawe BIPy pan Rafał wymienił między innymi BIP 9 określający sposób na wprowadzanie zmian oraz BIP 141, znany jako SegWit (Segregated Witness). Sporo uwagi poświęcił również BIP 32 i innym innowacjom, mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa portfeli oraz sposobom odzyskania dostępu w przypadku zgubienia klucza.

Są to np. BIP 39, czyli tzw. mnemoniki – ciągi słów (np. w przypadku Mycelium – 12 słów), które umożliwiają dostęp do portfela. BIP 44 to pomysł na stworzenie wielu kont w obrębie jednego portfela, a BIP 69  segreguje transakcje wychodzące według wielkości, a nie kolejności, dla zachowania większej prywatności.

ICO

Drugim prelegentem był Kacper Wikieł, który przedstawił swoją prezentację na temat ICO. Zwrócił uwagę na zjawisko, że tak samo jak w 2013 r. na bazie wzrostu bitcoina, pojawiało się wiele nowych kryptowalut, z których do dziś istnieje może 1%. Analogiczną tendencję obserwujemy w 2017 r. jako wysyp ICO.

Rzeczywistość zweryfikuje, które inicjatywy przetrwają, a które służą wyłącznie aby wyłudzić od inwestorów pieniądze. Jako twórca getline wymienił swoje założenia na przyszłość: token ma przynosić wartość, white paper ma być jawny, a marketing powinien być skupiony na użyciu niespekulatywnym.

Po dwóch wykładach zaplanowana została przerwa na pizzę i piwo podczas której goście mieli okazję nawiązać kontakty i przedyskutować kwestie poruszone podczas prezentacji.

Neufund

Po przerwie wystąpił Jacek Czarnecki, prawnik zajmujący się tematyką blockchain i kryptowalut od trzech lat. Związany z kancelarią Wardyński i Wspólnicy (m. in. obsługa projektu golem), tym razem opowiedział o swoim nowym projekcie, który aktualnie rozwija.

Neufund to platforma z siedzibą w Berlinie, której ideą jest, by zmienić funkcjonowanie venture capital za pomocą blockchain i stworzyć ekosystem łączący inwestorów ze startupami. Wadami obecnych venture capital jest niska dostępność, niska płynność i brak transparentności rynku. Celem Neufund jest stworzenie ICO otwartego na każdy rodzaj biznesu i aby każdy mógł stać się inwestorem. Z kolei inwestorzy, którzy zdecydują się zainwestować w startupy będą wynagradzani tokenami (Neumark). Płatności byłyby dostępne zarówno w kryptowalutach jak i w walutach tradycyjnych, a głównym założeniem: być w zgodzie z regulacjami. Obecnie toczy się dyskusja, czy tokeny mają charakter papierów wartościowych.

Po wykładach był czas na pytania od publiczności oraz integrację. Kolejne spotkanie z cyklu jest już w fazie planowania – do zobaczenia!

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut