3 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Warsaw Block, które już na stałe wpisało się w kalendarz każdego miłośnika kryptowalut i technologii Blockchain.

W tym miesiącu społeczność skupiona wokół tematyki łańcucha bloków spotkała się w Warsaw Spire, czyli 220-metrowym biurowcu w Warszawie, na 87 piętrze! W ten sposób słuchacze, oprócz perspektyw finansowych związanych z poruszanymi tematami, mogli zobaczyć również i stolice polski z innej perspektywy, niż ta, z którą spotykają się na co dzień.

warsaw block

Relacja

Prelekcje otworzył Grant Balisdell, który pełnił też do końca rolę konferansjera. I tak współzałożyciel Coinfirm dopuścił na początku do głosu przedstawicielkę The Heart, która to opowiedziała o centrum, w którym się znaleźliśmy i o jego roli w kształtowaniu relacji między inwestorami, a start-up?ami.

Po tym wstępie wywołany został Mariusz Sperczyński, który poruszał kwestie budowania firmy w Chinach, ale też i tworzenia tam przedsiębiorstw, czy też start-upów o tematyce dotyczących nowy technologii. Prelegent sporo czasu poświęcił na przedstawieniu różnic kulturowych.

Wedle prezentującego, już sam fakt, że WeChat zastępuje w państwie środka inne znane komunikatory, a usługi Google są ograniczone przez ?Great Firewall? pokazuje, że też i strategia prowadzenia przedsiębiorstwa w Chinach jest inna, niż w Europie. W budowaniu takiej strategii należy bowiem uwzględnić ?Magic Table?, Guanxi, czy też problematykę prawa własności intelektualnej w Chinach. W kontekście ostatniego aspektu Mariusz Sperczyński ostrzegł, że:

No copyrights ? wszystko może być chiński produktem ? tylko że lepszym?

Dodatkowo w kwestiach prawnych, prelegent bazując na swoich doświadczeniach, dodał że na ogół w Chinach nie ma swobody działalności gospodarczej jako takiej i na wszystko trzeba mieć licencję. Dodatkowo dodał, że wchodząc na rynek Chiński, starał się, aby ich przedsiębiorstwo i usługi były “bardziej legalne, niż regulacje”

Ponadto obrót dokumentami związany z prowadzeniem biznesu odbywa się w języku chińskim. Na koniec Mariusz Sperczyński dodał, że trzeba w sumie przestrzegać trzech zasad w trakcie rozmów biznesowych:

  1. W związku z brakiem ochrony prawnej prezentowane chińskim partnerom rozwiązania powinny mieć wysoką ochronę technologiczną;
  2. Zrobić dokładny SWOT przed negocjacjami;
  3. Chińczyków interesują cyfry ? nie idee.

Po prelekcji przedstawiciela BitMarket wystąpiła reprezentantka LibertCoin, która zapraszała zgromadzonych przedsiębiorców do współpracy w ramach projektu.

W ten sposób zakończono część pierwszą, po której nastąpił networking.

Po przerwie kolejna prelekcja dotyczyła zagadnienia z zakresu RegTech i BigData na podstawie technologii blockchain. Poprowadził ją zgodnie z agendą Paweł Kuskowski, ale temat prelekcji ostatecznie dotyczył autentyczności dokumentów.

Verification Platform for Authentication Document to jedna z usług oferowanych przez Coinfirm. Ma ona zapobiegać zjawisku manipulacji na dokumentach, fałszerstw oraz ogólnie oszustw z tym związanych.

Prelegent podkreślał, że tego typu usługa jest tańszą alternatywą dla nauk sądowych zajmujących się badaniem autentyczności dokumentów, czy też drogich usług z zakresu eIDAS. Ponadto obieg informacji w tej usłudze jest po prostu wygodniejszy dla użytkownika. Oczywiście cała usługa opiera się na technologii Blockchain.

Po tej prezentacji nastąpiła debata, podczas której rozmawiano zasadniczo o trendach i innych aktualnie ciekawych kwestiach związanych ze światem kryptowalut.

70 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.