Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut
29 lipca 2013 | 19:34

W pierwszym półroczu 2013 roku wydarzyło się więcej dobrego niż złego w świecie Bitcoina. Nastąpił ogromny wzrost zainteresowania wirtualną walutą spowodowany między innymi wydarzeniami na Cyprze, oraz postępującą inwigilacją. W coraz większej ilości lokali na całym świecie Bitcoin jest akceptowany jako środek płatności (w najbliższy piątek 2 sierpnia odbędzie się pierwsza w Polsce impreza na której będzie można zapłacić Bitcoinem). Coraz więcej inwestorów interesuje się wirtualną walutą, zwaną też ?cyfrowymi żetonami?. Pojawiły się nowe technologie. Skutkiem rosnącego zainteresowania było przykładowo otwarcie dwóch ważnych blogów w polskim internecie ? bitcoinet.pl i satoshi.pl

Rządy i banki na świecie walczą z ekonomiczną desperacją, obywatele coraz częściej stają się obiektem różnorakich restrykcji w transferach pieniężnych i wypłatach środków z tradycyjnych banków. Wolność słowa w handlu walutowym w transakcjach i płatnościach jest coraz bardziej doceniana.

Amerykanie z majątkiem mniejszym niż milion dolarów netto (nie wliczając głównego miejsca zamieszkania), mają właściwie zakaz inwestowania w cokolwiek innego niż ?bezpieczne? papiery wartościowe oparte na USD. Prywatność w sferze finansowej niemal całkowicie znikneła, z wyjątkiem ludzi najbogatszych. Transakcje gotówkowe większe niż $10,000?5,000,?2,500, ?1,500?1,000, a nawet 500 ? są zakazywane, a w niektórych miejscach już zostały zakazane.

Strach przed tego typu sytuacjami popchnął wielu do wejścia w świat Bitcoina w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – dla wyjątkowej możliwości wysłania nawet niewielkich sum pieniędzy (mikropłatności) w dowolne miejsce na całym świecie za bardzo niewielką opłatą, bez jakichkolwiek pośredników. Za tradycyjny przelew bankowy na kwotę np. 5 złotych do innego kraju musielibyśmy bardzo dużo zapłacić, dlatego fenomen Bitcoina był przyczyną wielu ciekawych sytuacji w tym półroczu.  Zacznijmy od opisu kilku wydarzeń makroekonomicznych które miały ogromny wpływ na wzrost popularności Bitmonet.

Cypr

Żeby otrzymać bardzo potrzebne dla kraju dofinansowanie z Unii Europejskiej i IMF (Międzynarodowego Funduszu Walutowego), od cypryjskich banków wymagano ?opodatkowania? depozytów bankowych zwykłych obywateli na bardzo wysokie sumy. W praktyce chciano po prostu zabrać ludziom część pieniędzy z kont. Żeby wyegzekwować pieniądze banki wprowadziły bardzo poważne ograniczenia odnośnie wypłat i transferów środków. Globalna niestabilność doprowadziła do spadku zaufania do wielu instytucji finansowych. Deponenci w innych europejskich krajach i na świecie odebrali to jako potencjalny szablon przyszłych wydarzeń, tworząc  jedno z najważniejszych wydarzeń w makroekonomii Bitcoina w całej jego historii.

banka

Argentyna

Inflacja argentyńskiej waluty Peso przekracza 20%, a rząd Argentyny ogranicza transakcje międzynarodowe. Bitcoin zaczął notować coraz większą popularność. W lipcu Argentyńczycy kupili aż trzykrotnie więcej Bitcoinów co oznacza, że  zakupili aż 3% sprzedanych Bitcoinów.  Niedawna konferencja w Buenos Aires przyciągnęła niemal 200 osób chcących dowiedzieć się więcej na temat systemu Bitcoin i ogólnie wirtualnych walut. Autor bloga satoshi.pl, Maciej Ziółkowski od  od 12 sierpnia będzie w Argentynie i Urugwaju, na jego blogu możemy spodziewać się informacji ze spotkań w Buenos Aires i Montevideo. Czekamy z niecierpliwością.

Wojny  Walutowe

Bitcoin jest odporny na polityczną manipulację walutami. Zarzuty, że rządy manipulują walutami w celu osiągnięcia korzyści handlowych nie są niczym nowym w globalnej ekonomicznej i politycznej debacie. Ameryka rzuca takie oskarżenia przeciwko Chinom od lat. Po raz pierwszy możliwość użycia waluty nie wydanej przez centralną instytucję, albo będącej obiektem manipulacji dla osiągnięcia korzyści handlowych ujrzała światło dzienne. Wiele krajów, a w szczególności Chiny wielokrotnie wzywały do zakończenia reżimu dolarów amerykańskich. Bitcoin, jeśli będzie używany na odpowiednią skalę (co wielu uważa za możliwe) może być środkiem do osiągnięcia tego celu.

Osłabianie wartości pieniędzy, a dokładniej ciągłe masowe dodrukowywanie pieniędzy na mocy dekretu rządowego przez banki centralne doprowadza do rosnącego strachu przed inflacją w najbliższych latach.

Inwazja Prywatności

Ostatnie miesiące były wypełnione dyskusją na temat praw obywateli do ochrony ich prywatności przed rządami. Dokumenty które wyciekły za sprawą Edwarda Snowdena na temat programu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) o nazwie PRISM były najważniejszym punktem rozmów.

Bitcoin stał się również drogą dla obywateli do wyrażenia swojego zdania bez obaw przed oskarżeniami. Dotacje w Bitcoinach dla WikiLeaks umożliwiły amerykańskim informatorom oraz wielu innym podmiotom walczyć z nadużyciami rządów.

Handel

Rok rozpoczął się zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. 28 lutego 2013 Bitcoin przebił 21 miesięczną granicę $39.91/BTC. Przez następne 41 dni cena biła kolejne rekordy aż 20 razy przed osiągnięciem wartości $266 w dniu 10 kwietnia. Pomimo, że następnie spadł do $97.51 w połowie roku, wciąż przedstawia niesamowity wzrost o 722% w zaledwie sześć miesięcy.

Nie było to pierwsze przewartościowanie kursu w historii Bitcoina. W 2011 roku mieliśmy okazję obserwować podobną sytuację, kiedy Bitcoin osiągnął $32.

Zestawienie przewartościowań z roku 2011 i 2013
Zestawienie „baniek” z roku 2011 i 2013

Wolumen

Obrót osiągnął w połowie kwietnia równowartość 72 milionów dolarów amerykańskich i 848000 BTC na światowych giełdach. Od tamtego czasu obrót znacznie spadł do 50000BTC / 5 milionów dolarów dziennie.

80% wymian dokonywanych jest przy użyciu dolarów amerykańskich, 8% w euro. Jedyną walutą w której obrót znacząco się zwiększył jest Chiński Juan(CNY). Ilość wymian w tej walucie wzrosła o 600% tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z poziomu 1% w styczniu do 6% globalnego obrotu pod koniec czerwca. Sporą zasługą jest wyemitowanie przez państwową telewizję CCTV filmu dokumentalnego o Bitcoinie.

Waluty w procentach w światowym handlu BTC
Waluty w procentach w światowym handlu BTC.

Bitcoin a kurs USD i złota

 

Giełdy Bitcoin

Punkt centralny regulacji, handlu i wiadomości inwestycyjnych. Giełdy Bitcoin przypominają centrum Bitcoinowego wszechświata. Giełdy dla wielu są punktem wyjścia do świata Bitcoin, oraz głównym źródłem płynności dla tych, którzy chcą dostosować swoje pozycje.

Światowe wymiany pozostają zdominowane przez małą ilość starszych zawodników, z których najbardziej zauważalny jest Mt. Gox.  Przez lata Mt. Gox. odegrał niewątpliwie bardzo istotną rolę w ekosystemie Bitcoina, ale jego zdolność do utrzymania się podczas ogromnego wzrostu popularności BTC została ostatnio podważona. Infrastruktura techniczna giełdy w pierwszej połowie 2013 roku była podatna na powtarzające się ataki DDoS ? znane narzędzie do manipulowania kursem. Giełda starła się również z wieloma komplikacjami biznesowymi i finansowymi, włączając w to zajęcie jednego z ich amerykańskich kont bankowych przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i niedawne wstrzymanie wszystkich wypłat w USD. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy  miało miejsce kilka innych ważnych wydarzeń na giełdach Bitcoin.

Zamknięcie giełd

Kilka giełd zamknięto 2013 w wyniku problemów z regulacjami. Bitcoin-24, jedna z największych giełd EUR/BTC wstrzymała operacje w kwietniu po tym jak niemieckie władze zamknęły ich konta bankowe. Od tego czasu klienci zaczęli otrzymywać zwrot środków które tam przetrzymywali. Podobnie konta nowojorskiego Bitfloor zostały mimowolnie zamknięte, prawdopodobnie ze względu na kwestie regulacyjne. Wielu klientów wciąż czeka na zwrot środków.

Europejska giełda Bitcoin Central wstrzymała operacje w kwietniu, po tym jak w wyniku rażącego niedbalstwa jej administratorów została zhakowana i straciła setki Bitcoinów przetrzymywanych na kontach do których klucze prywatne nie były należycie zabezpieczone. Niedługo spodziewane jest jej ponowne otwarcie. LibertyBit, druga największa przed zamknięciem giełda Kanadyjska wstrzymała operacje po tym jak w kwietniu bank zamknął ich konto.

Pojawiają się silniejsze podmioty

Na szczęście wiele starszych i nowych podmiotów intensywniej zaczęło wypełniać lukę powstałą przez te zamknięcia, doskonaląc ich technologie i uwzględniając regulacje. Tradehill pojawiła się ponownie w marcu, po wstrzymaniu operacji rok wcześniej. Przebudowana giełda będzie koncentrować się na dużych graczach z kontami z $10000 albo więcej. Poświęciła także znaczne środki na bezpieczeństwo i aspekty związane z przestrzeganiem prawa. Jesteśmy również świadomi rozwijających się obecnie trzech giełd Venture Capital. Mimo, że nie można ujawnić jeszcze szczegółów, wszystkie trzy kładą wielki nacisk na bezpieczeństwo techniczne, zdolności do dużych wymian i zgodność z przepisami. Co najmniej dwie mają być otwarte w drugiej połowie 2013.

Istnieje również szereg projektów, które ułatwią nowym inwestorom ustawić wszystkie techniczne aspekty giełdy. Buttercoin, bardzo wydajny silnik oparty na kodzie open source jest dostępny dla każdego kto zamierza otworzyć giełdę. Podobnie bex.io oferuje rozwiązanie techniczne które skupia się na bezpieczeństwie i wydajności.

Udział w rynku się wacha

W roku 2013 pomimo zamknięcia wielu firm zanotowano bardzo duży postęp w decentralizacji obrotu USD w całej wymianie Bitcoin. Udział Mt. Gox. w obrocie spadł diametralnie z 80% w styczniu do około 65% 30 czerwca. Wzrosty notuje BitStamp i BTC-E które odpowiednio trzykrotnie i dwukrotnie zwiększyły swój udział w rynku.

Udział giełd w rynku USD/BTC
Udział giełd w rynku USD/BTC

Handel w Euro prezentuje się wręcz odwrotnie. Kiedy Bitcoin-24 opuścił scenę w kwietniu, Mt. Gox. niemal podwoił udział w rynku osiągając 80% w maju. Od tamtego czasu ich udział zmniejszył się nieznacznie, kiedy BTC-DE powrócił do 30% udziału w rynku, czyli poziomu jaki miał na początku roku. Rośnie udział handlu w Euro na polskiej giełdzie Bitcurex.

Udział giełd w rynku USD/BTC
Udział giełd w rynku EUR/BTC

Przedsiębiorcy i Venture Capital

Prawdopodobnie najbardziej ekscytującym aspektem w świecie Bitcoina w 2013 było zwiększenie ilości kampanii i produktów i stojącego za tym Venture Capital.

Przygotowanie firm do kolejnej fazy wzrostu

BitPay, czołowy system płatności w Bitcoin, wzniósł się z początkowych $510000 w transakcjach w styczniu do 4.500 klientów i transakcji w wartości 5.2 miliona dolarów w kwietniu. Y-Combinator wsparł Coinbase, portfel Bitcoin i proces płatności. Pochwalił się ilością przewyższającą 180000 użytkowników i wzrost wartości transakcji z jednego miliona dolarów w lutym, do ponad piętnastu milionów w maju. BitInstant, firma ułatwiająca finansowanie kont na giełdach aktualnie obsługuje 7-10 milionów transakcji miesięcznie.

Nowi przedsiębiorcy

Firmy wymienione powyżej są bardziej znane w świecie Bitcoin, ale nie jest to cała lista. Jest też kilka postępów odnośnie firm które przygotowują się do wejścia na rynek w najbliższych miesiącach. Na marginesie patrząc na nowych inwestorów możemy dostrzec znaczący kapitał. Przykładowo Liberty City Ventures rozpoczęła od zainwestowania 15 milionów dolarów w wirtualną walutę i jeszcze nie ogłosiła żadnych udziałów. Nie można przeoczyć również BitAngels, czyli sieci ponad 100 inwestorów na całym świecie skupiających się na wirtualnych walutach.

Rozwój protokołu

Bloki Bitcoin to generowane co 10 minut zestawy transakcji, które służą jako punkty kontrolne w łańcuchu bloków, czyli rejestrze transakcji Bitcoin. Bitcoin opiera się na wszystkich wersjach oprogramowania, które odczytują tą samą wersję rejestru, żeby właściwie przypisać Bitcoiny do adresów.

19 lutego 2013 zostało wydane uaktualnienie v0.8 standardowego klienta bitcoin-qt. Zaskutkowało to tym, że górnicy używający v0.8 tworzyli oddzielny łańcuch bloków niż użytkownicy wcześniejszych wersji oprogramowania. W efekcie powstawały dwa równoległe rejestry czyli utworzył się tak zwany fork, przez co pierwszy (i jedyny) raz w historii pojawił się błąd pozwalający na podwójne wydanie własnych środków do których miało się klucze prywatne.

Niosło to za sobą poważne konsekwencje. Transakcje nie pasowały do siebie pomiędzy dwoma różnymi łańcuchami, powodując rozbieżności w zależności od tego, który ostatecznie zostałby uznany przez większość węzłów za poprawny (czyli dłuższy). 60% mocy obliczeniowej używało klienta w wersji 0.8, tworząc zarazem dominujący łańcuch.

Użytkownicy v0.8 widzieli dłuższy łańcuch, podczas gdy wcześniejsze wersje odrzucały go i pokazywały oddzielny krótszy łańcuch jako dominujący. Gdyby łańcuch wersji wcześniejszych był dłuższy obie wersje oprogramowania widziałyby ten sam łańcuch dominujący. Dlatego użytkownicy wcześniejszych wersji widzieli potencjalnie inne transakcje niż użytkownicy wersji 0.8.

Kiedy problem został zidentyfikowany, natychmiast wysłano alert bezpieczeństwa, żeby wstrzymać wszystkie transakcje do czasu kiedy fork zostanie rozwiązany. Operatorzy dwóch największych kopalni BTCGuild i Slush powrócili do wersji 0.7, żeby zwiększyć moc obliczeniową starego łańcucha, w celu uporania się z forkiem. Obie kopalnie na własny koszt zrezygnowały ze wszystkich bloków które odkryły przed downgradem, w celu zachowania integralności sieci.

Ostatnie ostrzeżenie przed forkiem

Gavin Anderesen, czołowy deweloper Bitcoina, powiedział, że był pod wrażeniem bezinteresowności tych kopalni, co dobrze wróży w przypadku ewentualnych przyszłych kryzysów. Dodatkowo, infrastruktura i system powiadomień zostały ustawione w taki sposób, żeby automatycznie identyfikować i powiadamiać użytkowników, kiedy (co mało prawdopodobne) ? znowu pojawiłoby się ryzyko forka.

Mining

Początek ery ASIC

Nastąpiło nieuniknione. Podczas kiedy Bitcoin ruszył w styczniu 2009 do wydobycia bloków były używane zwykłe procesory (CPU), które po kilku udoskonaleniach były w stanie osiągnąć 20-40 MH/s (megahashów na sekundę). Hashe są podstawowymi komponentami obliczeniowymi używanymi podczas wydobycia Bitcoina w celu określenia czy górnik odkrył blok.

asic

Prędkość wydobycia jest mierzona w ilości hashy na sekundę, 1MH/s odpowiada 1 milionowi hashów na sekundę. Im więcej hashy górnik jest w stanie utworzyć, tym większe jest prawdopodobieństwo znalezienia bloku i otrzymania wynagrodzenia w postaci nowych Bitcoinów.

Przed końcem roku 2010 oprogramowanie umożliwiło wydobycie Bitcoina przy użyciu procesorów graficznych (GPU). W połowie 2011 karty graficzne były w stanie osiągnąć 300-400 MH/s i sprawić, że kopanie CPU przeszło do historii. Było jasne, że ASIC  (ang. Application Specific Integrated Circuit), czyli sprzęt zaprojektowany specjalnie w celu wydobycia bloków, zapowiadały koniec gry i dominację nad wydobyciem. Są one zdecydowanie bardziej wydajne niż sprzęt który został zaprojektowany do innych celów, ale znalazł również zastosowanie przy wydobyciu ? czyli CPU i GPU.

W ciągu roku 2012 kilka firm zaczęło rozwijać chipy ASIC pod kątem miningu Bitcoina. Na początku 2013 roku zaczęli wysyłać klientom sprzęt. Podobnie jak GPU sprawiły, że wszyscy zapomnieli o CPU, niewiele czasu potrzebujemy, żeby ASICI zrobiły to samo z GPU. Trzy firmy zaczęły wysyłać sprzęt klientom w tym roku: ASICMiner, Butterfly Labs (BFL) i Avalon.

BFL ogłasza hurtową sprzedaż ASIC

Szybkość sieci i podział mocy obliczeniowej

W okresie od marca do czerwca 2013 mieliśmy okazję zaobserwować najszybszy wzrost prędkości sieci w całej historii Bitcoina. W maju sieć przebiła granicę 100 tereahashy na sekundę (TH/s), zarazem prześcigając w mocy obliczeniowej top 500 najszybszych superkomputerów na świecie razem wziętych.

Bitcoin najdroższą siecią na świecie

Poniższy wykres prezentuje, że prędkość sieci była stosunkowo równa przed rokiem 2013. Zmieniło się to diametralnie pod koniec lutego, kiedy ASICMiner i Avalon zaczęły udostępniać ich ASICi online. Od połowy lutego moc obliczeniowa sieci zwiększyła się o 900% z 25 TH/s do ponad 225 TH/s, doprowadzając do tego, że wiele osób kopiących na GPU przeniosło się do wydobycia innych wirtualnych walut.

Prędkość sieci i trudność wydobycia bloków
Prędkość sieci i trudność wydobycia bloków
Podział mocy sieci Bitcoin
Podział mocy sieci Bitcoin

Centralizacja mocy obliczeniowej jest stałym zmartwieniem społeczności Bitcoin, ponieważ wzrasta ryzyko ataku 51%,który umożliwia między innymi podwójne wydanie naszych Bitcoinów. Kilka razy pojawiły się groźby, że BTC Guild, największa kopalnia, zbliża się do progu 50% mocy obliczeniowej w marcu i kwietniu.

Znaczną rolę odegrały tu ASICi, ponieważ ASICMiner używał właśnie tej kopalni. Po groźbie osiągnięcia progu 50% ASICMiner przeniósł część ich mocy obliczeniowej na BitMinter, żeby ograniczyć centralizację. Pod koniec maja ASICMiner zaczął wydobycie na własną rękę, dzięki czemu sieć Bitcoin stała się bardzo zdecentralizowana, widzimy to na wykresie po prawej stronie.

Środowisko regulacyjne

Prawdopodobnie jednym z najważniejszych pytań pojawiających się przy temacie Bitcoina jest pytanie o regulacje rządowe. Chodzi tu o nielegalne transakcje i nieregulowany handel. Wielu sądzi, że może być to przyszłą przeszkodą dla firm akceptujących płatności w Bitcoin. Przez pierwsze sześć miesięcy 2013 roku obserwowaliśmy lepsze albo gorsze wydarzenia.

Ameryka daje wskazówki i ściga naruszenia

W marcu FinCEN zdefiniował  Bitcoin jako ?środek wymiany działający jak waluta w określonych środowiskach, ale nie posiada wszystkich cech waluty? i stwierdził, że giełdy Bitcoin potrzebują wszelkich niezbędnych licencji należnych systemom przesyłu pieniędzy, aby móc legalnie działać na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiele z firm podporządkowało się regulacjom. Bitinstant ma licencje w niemal 40 stanach, podobnie Tradehill z partnerem MiiCard ? systemem online służącym weryfikacji tożsamości, wspierającym przepisy wymierzone w pranie brudnych pieniędzy (AML) i centrum zbierania danych ?poznaj swojego klienta? (KYC). W maju Mt. Gox. stracił kluczowego partnera, kiedy departament bezpieczeństwa wewnętrznego zamroził ich konto za nieprawidłową rejestrację. Firma złożyła  odpowiednie dokumenty do FinCEN.

Mt.Gox. i OkPay doganiają regulacje

Również w maju wpłynął akt oskarżenia przeciwko Liberty Reserve ? emitentów scentralizowanej wirtualnej waluty ? rzekomo odpowiedzialnej za pranie brudnych pieniędzy o wartości 6 miliardów dolarów. Nie jest to bezpośrednio powiązane z Bitcoinem i cały system fundamentalnie różni się w technicznych aspektach, ale FinCEN postawił niejako znak równości pomiędzy oboma systemami. Bitcoin Foundation  – organizacja non-profit zajmująca się normowaniem, ochroną i promocją Bitcoina – świadoma możliwych przyszłych niejasności opublikowała w tej sprawie komentarz do wniosków FinCEN. Tłumaczenie dokumentu można pobrać w dziale DOWNLOAD, więcej na ten temat w artykule:

Apel Bitcoin Foundation do FinCEN

Inne kraje są bardziej uprzejme

Rząd Stanów Zjednoczonych jest zdecydowanie najmniej przyjazny dla wirtualnych walut. Wszystkie inne rządy na całym świecie wstrzymały się od jakichkolwiek kroków, a czasami wręcz zachęcały. FINTRAC, kanadyjski odpowiednik amerykańskiego FinCEN, wysłał w maju listy do kanadyjskich giełd, stwierdzając, że nie są one aktualnie zarejestrowane jako usługi pieniężne i nie mają obecnie obowiązku rejestracji. Brytyjski HMRC wysłał podobne listy w czerwcu, ze stwierdzeniem, że aktualnie nie muszą się rejestrować, ale sytuacja może ulec zmianie w przyszłości. Niemcy są również znacznie przyjaźniej nastawione, gdyż ogłosiły, że osoby posiadające Bitcoiny przez okres 6 miesięcy a następnie dokonujące ich sprzedaży są zwolnione z podatku dochodowego, a niemiecki Fidor Bank AG jest partnerem niemieckiej giełdy Bitcoin.

Globalne przyjęcie

Jednym z największych uroków Bitcoina jest możliwość połączenia finansowego z ludźmi na całym świecie, pod warunkiem, że są oni podłączeni do sieci Internet. Jak donoszą wirtualne media w 2017 roku prawie połowa populacji świata będzie miała dostęp do Internetu:

Do 2017 roku globalna liczba internautów ma osiągnąć 3,6 miliarda, co będzie stanowiło ponad 48% populacji świata (przy prognozowanej liczbie mieszkańców globu wynoszącej 7,6 miliarda). Dla porównania, w 2012 roku z internetu korzystało 2,3 miliarda użytkowników, co stanowi  ok. 32% ogółu mieszkańców (7,2 miliarda).
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/blisko-polowa-populacji-swiata-z-dostep-do-internetu-w-2017-r

Pomiędzy styczniem a czerwcem 2013 klient Bitcoina został pobrany ponad 1.5 miliona razy, co daje 48% z 3.4 milionów, czyli ilości wszystkich pobrań od powstania Bitcoina. Jednakże nie każdy użytkownik Bitcoina pobrał oprogramowanie na swój komputer ? wiele osób woli przechowywać Bitcoiny tylko na internetowych portfelach takich jak blockchain, ponieważ jest to dla nich znacznie wygodniejsze rozwiązanie. W chwili pisania tego artykułu liczba użytkowników MyWallet wynosi 367 532, ale nie zapominajmy, że są jeszcze inne portfele. Są też tacy użytkownicy którzy nigdy nie opuszczają giełd (tak, są). Oznacza to, że Bitcoin ma znacznie więcej niż 3.4 miliona użytkowników.

https://blockchain.info/pl/charts/my-wallet-n-users
https://blockchain.info/pl/charts/my-wallet-n-users

Amerykanie zdecydowanie najczęściej pobierają oprogramowanie bitcoin-qt. W czerwcu przekroczyli okrągły milion pobrań, ale Chińczycy najpewniej dogonią Amerykanów jeszcze przed końcem roku.

Pobrania klienta Bitcoin w pierwszej połowie 2013
Pobrania klienta Bitcoin w pierwszej połowie 2013 (wyrażone w tysiącach)

Na początku roku Chiny osiągnęły 5% wszystkich pobrań, ale ta ilość wzrosła do 9% po tym jak w samym maju 29% pobrań pochodziło właśnie z Chin. Spośród 50 państw o największej ilości pobrań w 2013 to Chiny zanotowały największy wzrost ? aż 207%.

Na liście największego wzrostu w ilości pobrań znajdują się też Portugalia i Hiszpania, które osiągnęły wzrost odpowiednio 106% i 130%. Prawdopodobnie wynika to z wydarzeń na Cyprze o których była mowa na początku artykułu.

Podobna sytuacja aktualnie rozwija się w Argentynie, gdzie znaczna inflacja i restrykcje zmuszają obywateli do szukania niezależności finansowej w alternatywnych rozwiązaniach. W styczniu 0.5% światowych pobrań klienta Bitcoin pochodziło właśnie z Argentyny. Przed czerwcem ta ilość się podwoiła osiągając 1.1%, a następnie w pierwszych dwóch tygodniach czerwca ilość pobrań znowu się podwoiła osiągając 2.6%.

Największy wzrost ilości pobrań w pierwszej połowie roku 2013 w zestawieniu do wszystkich wcześniejszych pobrań.
Największy wzrost ilości pobrań w pierwszej połowie roku 2013 w zestawieniu do wszystkich wcześniejszych pobrań.

Nie do przeoczenia są także ostatnie wydarzenia w Afryce. Kenia między innymi z powodu korupcji w rządzie, obaw inflacyjnych, dużych kosztów przelewów i powszechnego użycia mobilnego systemu płatności M-PESA ma doskonały grunt do adopcji Bitcoina na szeroką skalę. Ostatnio bardzo dużą uwagę przyciąga Kipochi ? portfel Bitcoin który pozwala na zakup Bitcoinów za M-PESA i przeprowadzać transakcje z niewielkimi kosztami.

Podsumowanie i perspektywy na przyszłość

Społeczność Bitcoin jest świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń w roku 2013. Jest organizowanych coraz więcej konferencji i spotkań które stale przyciągają coraz większą ilość osób, przetoczyło się kilka pozwów sądowych i nastąpił spory rozwój społeczności. Wiadomości o Bitcoinie zostały uzupełnione o szereg nowych ważnych aktualizacji.

Pieniądz Wirtualny w Opolu

Spotkanie w Krakowie

W maju ponad tysiąc entuzjastów Bitcoina zebrało się na konferencji Bitcoin 2013 w San Jose w Kalifornii. Podczas wydarzenia zaprezentowało się wielu deweloperów, inwestorów i przedsiębiorców. Zaprezentowano tam między innymi dwie maszyny służące do wymieniania dolarów na Bitcoiny:

Lamasu, RoboCoin, Bitcoin ATMs prezentują swoje produkty w San Jose #Bitcoin2013.

Na początku czerwca konferencja w Londynie również przyciągnęła wielu inwestorów, przedsiębiorców do dyskusji o ekonomii, regulacjach, venture capital i możliwościach sklepów. Wydarzenie odbyło się w legendarnym Canary Wharf ? sercu Londyńskiej społeczności biznesowej.

Mikro wiadomości będą wciąż przeważały makro wiadomości do czasu kiedy giełda osiągnie lepszą stabilność.  Bitcoin powoli dojrzewa do bardziej zdefiniowanej roli w światowych środowiskach finansowych, mieliśmy okazję obserwować ten rozwój w szczególności w poprzednich tygodniach. Widoczna jest tendencja do łamania korelacji z amerykańskim indeksem, a wręcz całkowite odwrócenie się od niego. Wydarzenia podobne do Cypryjskich są prawdopodobne. W szczególności jak popatrzeć na Grecję, która konsekwentnie nie była w stanie spełnić celi w zakresie redukcji zadłużenia i kaprysu Europejskiego Banku Centralnego mówiącego o kontynuowaniu wypłacalności. Rating Włoch został obniżony przez S&P do BBB jak bezrobocie wzrosło do 12%. Portugalski dług względem PKP wzrósł w 108% do 123% w 2013. Postanowienia odnośnie ratowania któregokolwiek z tych państw mogą doprowadzić do skoku w popularności Bitcoina podczas niepokoju finansowego społeczeństwa.

Można spodziewać się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Stany Zjednoczone utrzymają czołową pozycję w adopcji Bitcoina. Powalające zainteresowanie inwestorów i wigor towarzyszący przedsiębiorcom jest ogromnym atutem pomagającym uporać się z regulacyjnymi przeszkodami. Ponadto ostatnie kontrowersje związane z inwazyjnym programem NSA prowadzą obywateli amerykańskich (i nie tylko) do szukania sposobów na ochronę swojej prywatności. Staje się to coraz trudniejsze przy regulacjach ze strony FinCEN, ale z pewnością jest to możliwe.

Bitcoin ponadto będzie służył tam, gdzie jest potrzebny najbardziej, pomagając ludziom obejść kontrolę ich finansów, nieokiełznany poziom inflacji i przytłaczające ryzyko kontrahenta prezentowane przez instytucje bankowe. W szczególności takie wydarzenia prawdopodobnie utrzymają się w Argentynie, z rosnącym prawdopodobieństwem wydarzeń jakie pamiętamy z Cypru występujących w Grecji, Włoszech i Portugalii.

W najbliższych miesiącach zostanie także wypuszczona wersja 0.9 protokołu, w której będzie dostępna nowa funkcja, która znacznie ułatwi używanie Bitcoina sprzedawcy i klientowi. Kluczowym ulepszeniem będzie możliwość przekazania wiadomości przez http/https z kwotą do zapłaty i opisem transakcji.

Na podstawie półrocznego raportu thegenesisblock.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut