Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Rewolucja w Binance. Kraken na celowniku SEC. Podsumowanie tygodnia #496

22 listopada 2023 | 10:00

W tym tygodniu działo się naprawdę wiele. Zaczynamy od istnego trzęsienia ziemi.

Zmiany w Binance

Binance zgodziło się zawrzeć historyczną ugodę z władzami USA, płacąc im karę w wysokości paru miliardów dolarów. Wszystko w związku z oskarżeniami Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) dot. unikania sankcji i łamania przepisów regulujących przesyłanie pieniędzy. Giełda kryptowalut zapłaci ponad 4 mld USD, a także dodatkowe 2,85 miliarda dolarów w celu rozliczenia się z amerykańskim regulatorem rynku towarowego. 3,8 miliarda dolarów z ugody z Departamentem Sprawiedliwości trafi do Network Enforcement Crimes Network (FinCEN), a do Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) 968 milionów dolarów.

W ramach porozumienia z Komisją ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) Binance Holdings zwróci 1,35 miliarda dolarów w postaci „nielegalnie zdobytych funduszy” i wpłaci kolejne 1,35 miliarda dolarów kary cywilnej. Co więcej, były dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, zgodził się zapłacić  cywilną karę pieniężną w wysokości 150 milionów dolarów, podczas gdy były dyrektor ds. zgodności z przepisami giełdy, Samuel Lim, kolejne 1,5 miliona dolarów.

Zhao odchodzi też ze stanowiska CEO i zastąpi go Richard Teng, były szef rynków regionalnych Binance.

Źródło: financemagnates.com

Kraken celem SEC

To nie koniec złych wieści płynących do nas z USA. Pod lupę SEC trafiła też giełda Kraken. Komisja ds. rynku papierów wartościowych pozwała firmę i zarzuca jej mieszanie środków klientów ze swoimi, a do tego działanie bez rejestracji. Uznała bowiem, że platforma umożliwiała obrót papierami wartościowymi, bowiem za te urzędnicy uważają niektóre tokeny. 

Źródło: SEC

Proton Mail dodatkowo zabezpieczy twoje maile

Proton Mail Key Transparency to nowa usługa, nad którą pracuje Proton Mail. Chodzi o dodatkowe zabezpieczenie komunikacji za pomocą maili i dodanie do całego procesu blockchaina.

Na czym ma polegać cały proces? Na umieszczeniu w sieci bloków kluczy publicznych użytkowników. Pomoże to systemowi w weryfikacji adresatów i nadawców. Za każdym razem, gdy ktoś będzie wysyłał do kogoś e-mail, Proton Mail sprawdzi za obie osoby klucz publiczny w blockchainie i w ten sposób upewni się, że jest poprawny, a więc wiadomość faktycznie pochodzi od znanego nam nadawcy, a nie hakera, który się pod niego podszywa.

Źródło: 9to5mac.com

Telenowela w OpenAI

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Sam Altman stracił stanowisko CEO w OpenAI. Został zwolniony przez zarząd z powodu „nie do końca szczerej komunikacji”. Potem Microsoft ogłosił, że zatrudnia go w siebie. Dziś jednak stało się coś… zaskakującego. OpenAI porozumiało się w sprawie powrotu Altmana na jego pierwotne stanowisko. Miejmy nadzieję, że to koniec tej dość żałosnej telenoweli.

Źródło: TVN24

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut