Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

List otwarty IGBiNT do Prezydenta i Premiera w sprawie obecnej sytuacji gospodarczej

Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii w liście do Premiera i Prezydenta apeluje o wsparcie regulacyjne na rzecz gospodarki.

26 marca 2020 | 19:54

Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii apeluje o wsparcie regulacyjne na rzecz gospodarki. Dzięki wprowadzeniu stosownych regulacji  będzie możliwe zarówno przetrwanie różnych sektorów MŚP, jak i szybki powrót do stanu sprzed obecnego kryzysu oraz ich dalszy rozwój.

Zarząd wystosował dwa pisma. Jedno do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawieckiego, a drugie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

W obu pismach wskazany jest wyraźny cel wprowadzenia regulacji – przezwyciężanie negatywnych skutków gospodarczych i społecznych rozprzestrzeniania się wirusa zarówno w chwili obecnej jak i w okresie po pandemii. Autorzy podkreślają, że zależy im przede wszystkim na wykorzystaniu możliwości, jakie stoją za nowoczesnymi technologiami i ich szybkością w stymulowaniu gospodarek w wielu państwach na świecie. 

Pakiety osłonowe i stymulacyjne

Przewidując, że pandemia będzie trwała dłużej niż kolejne tygodnie oraz że spowoduje to, co najmniej radykalne obniżenie potencjału ekonomicznego, Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii zaproponował wprowadzenie pakietów osłonowych oraz stymulacyjnych użycie technologii dystrybucji rejestrów rozproszonych, sztucznej inteligencji oraz walut cyfrowych w Polsce.

Pakiety osłonowe miałyby polegać między innymi na:

 • Zniesienu składek ZUS do końca 2020 roku (z możliwością wprowadzenia dobrowolności w płaceniu składek ZUS przez przedsiębiorców);
 • Zawieszeniu rozliczenia podatku PIT i CIT do końca 2020 roku (nastąpi rozliczenie roczne);
 • Wprowadzeniu ulg podatkowych w CIT, VAT i  PIT do końca 2021 dla podmiotów gospodarczych odbudowujących swój potencjał gospodarczy w czasie po wygaśnięciu kryzysu;
 • Czasowym zawieszeniu mechanizmu rozdzielonej płatności w VAT i udostępnieniu zamrożonych środków do dyspozycji przedsiębiorców;
 • Odroczeniu terminów wpisów do CRBR, BDO;
 • Przesunięcie terminu dematerializacji akcji i wysłania wezwań do ich dematerializacji oraz zatwierdzania sprawozdań finansowych za 2019;
 • Umożliwieniu prowadzenia księgi akcyjnej przez notariuszy, nie tylko banki, KDPW i biura maklerskie;
 • Odroczeniu terminów wynikających z umów o dofinansowanie ze środków UE/NCBR;
 • Stworzeniu bazy profesjonalnego doradztwa biznesowego pomagającego przedsiębiorcom niwelować negatywne skutki kryzysu i pokryzysowe.

Pakiety stymulujące mogą dać bodziec do dynamicznej odbudowy przedsiębiorstw poprzez zniesienie określonych barier, Zarząd proponuje:

 • Wsparcie procesu tokenizacji przedsiębiorstw tak, aby te mogły w sposób szybki, bezpieczny i zorganizowany pozyskiwać kapitał z rynków polskich i zagranicznych;
 • Przyspieszenie prac nad głosowaniem w wyborach powszechnych z użyciem rejestrów rozproszonych, co umożliwiłoby głosowanie bez odwiedzania lokalu wyborczego;
 • Udostępnienie profilu zaufanego (API) do wykorzystania przez przedsiębiorców, nie tylko przez banki i administrację.

Ulgi podatkowe

W pismach znajduje się również informacja o ważności wprowadzenia ulg podatkowych dla inwestorów indywidualnych lub zwrotów części zainwestowanych środków w innowacji oraz inwestycje o podwyższonym ryzyku. 

“Tego rodzaju strategie są stosowane w wielu państwach, więc wprowadzanie ich w Polsce spowoduje, że nasz kraj nie będzie mniej atrakcyjny dla inwestorów indywidualnych, niż inne kraje”.

Autorzy zwracają uwagę, że podobne regulacje obowiązują w wielu krajach europejskich. Pod tym linkiem znajduje się opis regulacji brytyjskich na stronie rządowej, a tym opis czterech różnych form ulg podatkowych dla inwestorów indywidualnych, obowiązujących w Wielkiej Brytanii.

Na oficjalnej stronie niemieckiego Ministerstwa ds. Ekonomii i Technologii pod tym linkiem, znajduje się więcej informacji na temat mechanizmu zwrotu od rządu 20% inwestycji w nowoczesną spółkę.

Potrzebne regulacje 

Autorzy rekomendują również przyspieszenie opóźnionych prac nad wprowadzeniem Prostej Spółki Akcyjnej, która jak zwracają uwagę twórcy pism, gdyby weszła zgodnie z planem w marcu tego roku, byłaby nieocenioną bronią w walce z obecnie nadchodzącym kryzysem gospodarczym. 

Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii w składzie: Robert Wojciechowski, Jakub Mościcki, Filip Pawczyński, Rafał Kiełbus, Marek Parzyński, Łukasz S. Zgiep i Lech Wilczyński zwraca uwagę na fakt, że należy również stworzyć warunki prawne do systemów głosowania online. Podejmowane są prace badawcze w danym zakresie na całym świecie, w tym w Polsce, a obecny czas wdrożenia tego typu systemów opartych na technologii blockchain i jednocześnie w 100% odpornych na ataki hakerskie to perspektywa 2-3 lat.

O regulacjach, które mogłyby bez większego zaangażowania państwa i jego udziału prężnie rozwijać gospodarkę, pisaliśmy już na łamach naszego serwisu w tym artykule.

[pdf-embedder url=”https://cyfrowaekonomia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Pan_Premier_Mateusz_Morawiecki_od_Izba_Gospodarcza_Blockchain_i.pdf”]

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut