Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Impact Fintech’ 18 – Relacja

Nowe technologie, między innymi blockchain, i ich wpływ na współczesne finanse i bankowość były tematem wielokrotnie poruszanym na konferencji

3 grudnia 2018 | 20:41

28 i 29 listopada miał miejsce Impact Fintech’ 18, konferencja ludzi ze świata polityki, biznesu i nauki, poświęcona  debacie na temat rozwoju najnowocześniejszych technologii, ich wykorzystania w nowoczesnej bankowości oraz rosnącego wpływu na gospodarkę zarówno lokalną, jak i światową. Spotkanie odbyło się w Łodzi, w hotelu Double Trees by Hilton.

Tematy poruszane na sali konferencyjnej można podzielić na trzy kategorie: Innowacja, regulacja i przewidywania co do przyszłości nowych technologii, takich jak blockchain, i ich wpływie na  nasze życie. Wpływ ten jest coraz mocniejszy, zaczyna wykraczać ponad obrót kryptowalutami.

Opowiedział o tym Shaun Frankson, mówiąc o swoim Plastic Bank i inicjatywie polegającej na aktywizacji ludności z krajów trzeciego świata do zbierania plastikowych odpadów oraz wykorzystania technologii blockchain do spieniężania śmieci i opłacania wolontariuszy za pomocą tokenów. Inicjatywa już działa, twórcom udało się nawiązać współpracę z takimi firmami jak Henkel czy Marks & Spencer.

Nowe technologie ułatwiają biznesowi dotarcie do klientów i partnerów zagranicznych, muszą jednak współpracować z podmiotami państwowymi, zapewniającymi przestrzeń prawną, w której te muszą funkcjonować. Rozmawiali o tym Roy Teo, dyrektor wykonawczy z Monetary Authority of Singapore, oraz wspomniany wcześniej Shaun Frankson. Teo stwierdził, że prostota i przejrzystość powinny być głównymi priorytetami dla prawodawców. Dzięki temu biznes może działać z największą możliwą swobodą, prawodawca zaś skutecznie walczyć z potencjalnymi nadużyciami. Frankson natomiast zwrócił uwagę, że częstym problemem jest nakładanie regulacji prawnej zbyt wcześnie, bez odpowiedniej znajomości i obeznania z technologią poddawaną regulacji, co tylko niepotrzebnie utrudnia pracę zaangażowanych w nią osób.

Nowe technologie, między innymi blockchain,  i ich wpływ na współczesne finanse i bankowość były kolejnym tematem wielokrotnie poruszanym na konferencji. Marc O Brian, przedstawiciel firmy JAAK.io, stwierdził, że największa „batalia” w sektorze finansów odbędzie się między tradycyjną, papierową walutą a walutą elektroniczną. Z kolei w sektorze walut elektronicznych „walka” toczyć się będzie między walutą emitowaną przez banki centralne a kryptowalutami. Zdaniem O Briana decydujący wpływ będzie miała wygoda w użytkowaniu, która w przypadku kryptowalut wciąż jest dla wielu użytkowników problematyczna. Aleksander Naganowski z Mastercard opowiedział natomiast o planach firmy dotyczących zaimplementowania technologii blockchain w aplikacjach dla klientów. Ma to ułatwić dostęp do informacji zarówno klientom, jak i operatorowi. Transparentność blockchaina ma zagwarantować prawdziwość informacji i pomóc klientom, na przykład w zaciągnięciu kredytu w banku.

To oczywiście tylko kilka z wykładów i tematów, które zostały poruszone w trakcie konferencji.  Impact Fintech to również dyskusje i spotkania w kuluarach, warsztaty dla młodych przedsiębiorców, dotyczące na przykład tworzenia portfeli inwestycyjnych, sprawnego tworzenia prototypów produktów cyfrowych i wyceny ich wartości czy też zwiększania wartości dodanej produktu. W ramach imprezy odbył się również konkurs Startup4Export, na którym przedstawiciele siedmiu startupów mieli za zadanie przedstawić swój projekt w ciągu zaledwie trzech minut. Projekty były oceniane przez dwuosobowe jury. Zwycięskim startupem okazał się Hycom, prezentujący Art Share, opartą na blockchain platformę zapewniającą wypłatę prowizji dla artystów przy zakupie każdego z ich dzieł.

Kolejna impreza z cyklu Impact odbędzie się 21 maja w Krakowie.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut