Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Infoshare2020: Trendy fintech w Europie: co nas czeka? Ben Marrel

Fintech to największa w Europie kategoria inwestycyjna - stanowi ona 20% wszystkich globalnych inwestycji.

5 października 2020 | 16:57

Fintech to największa w Europie kategoria inwestycyjna – stanowi ona 20% wszystkich globalnych inwestycji. W swojej prelekcji Ben Marrel podkreślał szybki postęp technologii cyfrowej oraz wdrożenie dyrektywy w sprawie usług płatniczych, które razem stworzyły bardzo sprzyjające środowisko dla fintechów w Europie.

Rozwój fintech

Do gwałtownego rozwoju fintechów na przestrzeni ostatnich kilku lat przyczyniło się kilka aspektów. Pierwszym z nich jest przyjazne innowacjom środowisko, ale też sam rozwój technologii. Kolejnym są wysoko wykwalifikowani specjaliści, umożliwiający wdrożenie nowych rozwiązań. Za ostatni aspekt przyczyniający się do rozwoju branży fintech Ben Marrel uznał zmiany i ulepszenia regulacji.

Ben Marrel podkreślał również zmiany w bankach. Od roku 1967 do 2008 banki przechodziły cyfrową transformację, teraz skupiają się bardziej na startupach. Zastanawiał się również, jak fintech zmienia obecny system bankowości. Obecnie fintech tworzy i wyznacza nowe standardy dla ulepszenia doświadczeń klientów, przejmuje również segmenty zaniedbane przez tradycyjne banki w zakresie oferty.

Transformacja banków

Kolejne duże zmiany czekają nas w zakresie tego, jak banki prowadzą swoje biznesy.  Pierwszą z nich jest frontend – bankowość predykcyjna oparta na sztucznej inteligencji. Drugą jest backend aktualizujący starszy system. 

Możemy na bieżąco oglądać, jak bardzo zmienia się obecny system. Banki korzystają z technologii blockchain, która poprawia wydajność systemu i eliminuje pośredników oraz przetwarzają dane w chmurze. Daje to lepsze możliwości gromadzenia i przechowywania danych, zwiększone bezpieczeństwo oraz niższe koszty. Ben Marrel stwierdził, że przyszłość to waluty elektroniczne w bankach. Szwecja już wprowadziła do obrotu E-Koronę, a Europejski Bank Centralny stworzył Crypto-Euro. 

Postęp w różnych krajach nie jest całkowicie jednorodny, rynki stopniowo się otwierają, co pozwala na bogactwo innowacji i nowych usług, te jednak stanowią swego rodzaju wyzwanie, gdyż zakłócają działanie całego obecnego sektora finansowego. Na przykład branża ubezpieczeń nie do końca radzi sobie z pojawieniem się startupów, które opracowują innowacyjne rozwiązania dla osób i firm oraz przebudowują tradycyjne modele, czyniąc je bardziej dostępnymi, elastycznymi i przejrzystymi. 

To właśnie globalna gospodarka, rosnące znaczenie innowacji, a także szerokie wykorzystanie technologii zmieniły biznes bankowy na całym świecie. Technologie finansowe stały się nieodłączną częścią bankowości, a obecnie banki zaczęły konkurować ze sobą poza usługami finansowymi, w obliczu rosnącej konkurencji ze strony instytucji niefinansowych świadczących m.in. usługi płatnicze.

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut