Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Rynek fintech – prognoza na najbliższy czas

Rynek fintech w 2018 był wart ok. 128 miliardów USD. Prognozy mówią wzroście do wartości bliskiej 310 miliardów USD w przeciągu dwóch lat.

9 września 2020 | 15:47

Globalny rynek fintech w 2018 był wart niespełna 128 miliardów USD. Prognozy mówią wzroście do wartości bliskiej 310 miliardów USD w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Inwestycje w rodzimy sektor już w zeszłym roku przekroczyły miliard złotych (link). Tendencję wzrostową może spowolnić ciągle trwająca pandemia Covid19, jednak w tym względzie nastroje wśród polskich przedsiębiorców fintechowych są raczej optymistycznie. Jeśli chodzi o trendy, to cały czas na topie prawdopodobnie będzie szeroko pojęty regtech. Dużą skalę osiągnie również wymiana kryptowaluty na realne pieniądze, co doprowadzi do szerszego wykorzystania mechanizmów transferowych.


Fintech a koronawirus – Polska


Rok 2020 jest dla fintechów jest czasem niepokoju, na którym piętno odcisnęła globalna pandemia koronawirusa, a przede wszystkim jej ekonomiczne skutki. Rodzimy rynek radzi sobie z kryzysem relatywnie dobrze – komentuje Marcin Sikora Chief Sales Officer LOANDO Group (właściciel loando.pl i pozyczkaportal.pl).


Faktycznie źle nie jest. Według danych serwisu Fintek.pl, aż 16 proc. polskich przedsiębiorców z sektora uważa, że ich biznesy radzą sobie lepiej niż przed pandemią. Z kolei ponad 40 proc. twierdzi, że powrót do normalności nastąpi najpóźniej w I kwartale przyszłego roku (link).


To potwierdza tylko, że rozwój sektora – pomimo zachwiań na początku roku – powinien postępować. Rozwój jest zaś idealnym motorem napędowym do powstawania wszelkiego rodzaju innowacji we wszystkich obszarach gospodarki. Można, więc przypuszczać, że rynek fintech – a przynajmniej nasz rodzimy sektor – dalej będzie mógł być pionierem jeśli chodzi o wdrażanie nowatorskich rozwiązań i swojego rodzaju benchmarkiem dla pozostałych gałęzi produkcji oraz usług – dodaje Marcin Sikora.


Fintech a koronawirus – świat


W skali globalnej również widać odbicie na rynku fintech. Z danych z raportu CB Insights za II kwartał 2020 wynika, że finansowanie sektora wzrosło o 17 proc. i osiągnęło kwotę 9,3 miliarda USD. Miesięczna liczba transakcji inwestycyjnych zwiększyła się zaś ze 127 w kwietniu do 141 w czerwcu (link). – Wznowienie ruchu inwestycyjnego w obrębie globalnego sektora fintech wskazuje, że wszystko zaczyna wracać do normy po okresie kilkumiesięcznego marazmu wywołanego permanentnym lockdownem wielu światowych gospodarek – komentuje Marcin Sikora Chief Sales Officer LOANDO Group (właściciel loando.pl i pozyczkaportal.pl). – Zjawisko to jest również dobrym sygnałem dla polskiego podwórka. Globalny rynek fintech, tak samo zresztą jak cały system finansowo-gospodarczy to system naczyń połączonych. Wszystko co dzieje się w jego obszarze, wywołuje reperkusje na rynkach lokalnych – dodaje.

Trendy na lata 2020-2021


1. Rozwój regtechu

Zarządzanie mechanizmami finansowymi i dostosowywanie się do regulacji prawnych to obecnie jedna z największych bolączek fintechów. Według wyliczeń, firmy finansowe poświęcają od 15 do 20 proc. rocznego budżetu na GRC (govermance, risk and compliance) czyli zarządzanie ryzykiem i zgodnością. Ma to pomóc w uniknięciu kar finansowych od regulatorów.

W tym miejscu pojawia miejsce dla regtechu w postaci technologicznego wsparcia dla firm w redukcji kosztów. Uproszczenie procesów GRC oraz odsunięcie od nich osób fizycznych pozwoli przerzucić środki na marketing, UX czy inne obszary wymagające ludzkiej ingerencji – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w LOANDO Group (właściciel loando.pl i pozyczkaportal.pl).


2. Transfery z krypto do realnych walut

Niespadające zainteresowanie kryptowalutami i rosnąca popularność systemu blockchain sprawia, że coraz częściej szuka się technologii pozwalających na konwersję z kryptowaluty na realne waluty. Im szersze kręgi będzie zataczać to zjawisko, tym większy nacisk będzie kładziony na ten aspekt.

Obecnie wymienić kryptowalutę na gotówkę wymienić można w ramach platform takich jak kraken czy coinbase, lub po prostu sprzedać lub kupić w bitcoinomacie. Jestem pewien, że w myśl idei, że popyt kreuje podaż, obecna popularność kryptowalut, pozwoli na pojawienie się szerokiej gamy technologii konwersyjnych – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w LOANDO Group (właściciel loando.pl i pozyczkaportal.pl).


3. Robotyzacja procesów biznesowych

Robotyzacja procesów biznesowych to metoda, zgodnie z założeniami której specjalne oprogramowanie zastępuje pracowników w wykonywaniu rutynowych, czasochłonnych zadań. “Roboty” dzięki pojawiającej się powtarzalności czynności, zapamiętują ich kolejność.

Fintech to obszar, w którym na dużą skalę wykorzystuje się automatyzację na przykład w wypełnianiu wniosków kredytowych, w przypadku lendtechów. Odpowiednie algorytmy oparte na machine learningu rozpoznają jedną daną i dobierają na jej podstawie resztę – komentuje Marcin Sikora Chief Sales Officer w LOANDO Group (właściciel loando.pl i pozyczkaportal.pl). – Zgodnie z naszymi przewidywaniami, na przełomie lat 2020/2021 zastosowanie narzędzi automatyzujących będzie cieszyć się jeszcze większa poprularnością wśród przedsiębiorstw, a ich zastosowanie wykroczy poza wnioski pożyczkowe – dodaje.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut