Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Impact’20 Connected Edition: Wzajemne oddziaływanie AI, chmury, blockchain, 5G i informatyki kwantowej

28 września 2020 | 13:34

Impact’20 Connected Edition to konferencja dla ludzi ze świata polityki, biznesu i nauki. Poświęcona jest rozwojowi najnowocześniejszych technologii oraz ich wykorzystaniu w nowoczesnej bankowości, jak i rosnącemu wpływowi cyfryzacji na gospodarkę zarówno lokalną, jak i światową.

Interakcja technologiczna

Panel Interakcja technologiczna: wzajemne oddziaływanie AI, chmury, blockchain, 5G i informatyki kwantowej. W jaki sposób technologie mogą współdziałać w celu tworzenia możliwości przyszłości? Poprowadził Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna), a w debacie wzięli udział: Adam Marciniak (PKO Bank Polski), Wojciech Bogdan (Allegro), Paweł Jakubik (Microsoft) oraz Aleksander Naganowski (Mastercard).

Prelegenci poruszali kluczowe kwestie dotyczące technologii kształtujących przyszłość oraz podawali najważniejsze przykłady ich zastosowania. Nie zabrakło również tematów związanych ze sztuczną inteligencją, machine learningiem, deep learningiem oraz rozważań, w jaki sposób każda z tych technologii staje się inteligentniejsza i szybsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Sztuczna inteligencja

Paneliści zastanawiali się jakie nowe wyzwania czekają na firmy, które chcą w pełni wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji oraz czy sztuczna inteligencja może stać się motorem napędowym szybkiego wzrostu gospodarczego. Poruszano również kwestie etyczne i regulacyjne dotyczące AI. Nie zabrakło również tematu technologii 5G i jej wpływu na światową gospodarkę. 

Wojciech Bogdan zwrócił uwagę, że Allegro ma za sobą już kilka lat doświadczeń zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji, jak i korzystanie z chmury obliczeniowej. Podkreślił również, że są to dwa główne aspekty, na których Allegro skupia swoją dzisiejszą działalność. Samym celem wdrożenia sztucznej inteligencji jest przede wszystkim poprawa doświadczenia klientów na stronie czy platformie. Wojciech Bogdan zauważył, że obecnie bardzo mocno inwestuje się w rozwój specjalistów oraz ekspertów zajmujących się nowymi technologiami.

Podczas panelu padło również zdanie Geniusz rozwój sztucznej inteligencji tam jest Blockchain.

Chmura

Wojciech Bogdan (Allegro) podkreślił, że chmura obliczeniowa to główny obszar, w którym Allegro chce się dalej rozwijać, by to osiągnąć, potrzebna jest łatwość i szybkość skalowalności, by móc odpowiednio wykorzystywać i zarządzać danymi. Dodał również, że potrzebne są bardzo dobre narzędzia do zbierania, opisywania i katalogowania danych. 

Pan Adam Marciniak z PKO Banku Polskiego wyraźnie wskazał wykorzystywanie chmury obliczeniowej:

  • 27 osób korzystających z miękkiego HR, który jest w chmurze, 
  • 11 pracowników, którzy korzystają tylko z obsługi klientów w sieci naziemnej poprzez wirtualne stacje w chmurze, 
  • 13 pracowników w ramach organizacji, którzy komunikują się za pomocą rozwiązań chmurowych złożonych razem z firmą Microsoft,
  • bezpośrednia obsługa 400 konsultantów nawiązujących relacje z klientem poprzez wideo rozmowy za pomocą rozwiązań chmurowych.

Informatyka kwantowa 

Paneliści niejednokrotnie zwracali uwagę na znaczenie rozwoju technologii kwantowych. Informatyka kwantowa wychodzi z okresu badawczego i przechodzi do fazy wdrożeń. Paneliści podkreślali, że technologie kwantowe dostarczają zupełnie nowych rozwiązań kryptograficznych, które w przyszłości mogą pomóc nam osiągnąć niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa w wymianie i magazynowaniu informacji. Informatyka kwantowa może zaoferować o wiele większą moc obliczeniową niż ta w obecnie dostępnych rozwiązań informatycznych.

Transformacja cyfrowa

Rozwój chmury stanowi jeden z kluczowych czynników przyspieszających transformację cyfrową. Umożliwia on wykorzystanie potencjału nowych technologii bez ponoszenia dodatkowych kosztów za sprzęt czy infrastrukturę, a przy tym szybsze i wydajniejsze przetwarzanie danych. Do rozwoju chmury przyczynił się również coraz szybszy internet – 5G.

Kolejnym czynnikiem znacznie przyspieszającym transformację cyfrową jest technologia Blockchain. Może okazać się, że głównym jej beneficjentem, wbrew założeniom ich twórców, będzie system finansowy. Blockchain może przede wszystkim ułatwić i przyspieszyć transfery wartości oraz zabezpieczyć mechanizmy weryfikacji.

Nowe technologie, przyczyniające się do szybko postępującej transformacji cyfrowej wspólnie tworzą środowisko generowania i przetwarzania danych na niespotykaną wcześniej skalę. Umożliwiają ich sprawne gromadzenie, przetwarzanie oraz analizę.

O poprzednich konferencjach Impact pisaliśmy na łamach Cyfrowej Ekonomii niejednokrotnie, nasza ostatnia publikacja to Podsumowanie Impact re:action – gospodarka w czasie koronawirusa.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut