Reklama

Quark

Gubernatorzy USA nie chcą CBDC. Podsumowanie tygodnia #461

23 marca 2023 | 15:45

Co w ostatnich dniach wydarzyło się w cyfrowej gospodarce? Rynki finansowe oczekują decyzji Fedu dot. kolejnej podwyżki stóp procentowych. W tle zaś trwa technologiczna rewolucja.

Hongkong zaprasza do siebie kryptowalutowe firmy

Tydzień temu zastanawialiśmy się, czy nową hossę na kryptowalutach napędzi kryzys systemu bankowego. Na horyzoncie pojawia się jednak też inna ewentualność: wzrosty na cyfrowych aktywach może wywołać też decyzja władz Hongkongu. Miasto, mimo, że formalnie podlega władzy Pekinu, otwiera się na blockchainowe firmy. Zapowiedziano to już początkiem roku. Teraz widzimy pierwsze tego owoce.

Sekretarz ds. usług finansowych i skarbu miasta, Christopher Hui, przemawiając na Aspen Digital Web3 Investment Summit, przekazał, że na rynek Hongkongu chce wejść aż 80 nowych firm. Są to giełdy kryptowalut, firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem, platformy płatnicze oraz operatorzy portfeli na cyfrowe aktywa. 

Jeżeli władze dopuszczą na swój rynek giełdy bitcoinów, Hongkong stanie się hubem inwestycyjnym dla całych Chin kontynentalnych.

Źródło: info.gov.hk

Gubernatorzy USA nie chcą CBDC

W USA widać ciekawe zjawisko. Guberantorzy poszczególnych stanów deklarują, że nie zgodzą się na wprowadzenie na stanowe rynki CBDC. Jednym z liderów ruchu jest Republikanin Ron DeSantis, gubernator Florydy. Chce by stanowe władze przegłosowały ustawę, która uniemożliwi używanie cyfrowych walut banku centralnego. Wskazuje na to, że CBDC to zagrożenie dla prywatności Amerykanów.

DeSantisa oficjalnie popiera gubernator Dakoty Południowej, Kristi Noem, która zawetowała ustawę, która miała być fundamentem dla płacenia CBDC na terenie jej stanu.

Źródło: flgov.com

Chat GPT stanął na czele firmy

W jednym z naszych podsumowań wspominaliśmy o tym, że sztuczna inteligencja zarządza radiem. O krok dalej poszedł João Ferrão dos Santos. To inżynier i marketingowiec z Portugalii, którzy przeprowadza ciekawy eksperyment. Oddał władzę we własnym startupie… Chat GPT. Chatbot przez 30 dni ma pełnić funkcję prezesa. 

Jak na razie sztuczna inteligencja zaleciła założenie sklepu internetowego z koszulkami. Cenę jednego t-shirta ustaliła na aż 35 euro (ok. 165 zł). Wysyłka jest darmowa.

Eksperyment można śledzić na Linkedin.

Źródło: Linkedin

Sztuczna inteligencja została scenarzystą „Miasteczka South Park”

Serial „Miasteczko South Park” od lat z dużą dawką czarnego humoru komentuje naszą rzeczywistość. Nowy odcinek produkcji zatytułowany „Deep Learning” został zaś napisany częściowo przez Chat GPT. Końcowy fragment scenariusza został wygenerowany przez tego znanego chatbota. Chat GPT został nawet wymieniony w napisach obok scenarzysty Treya Parkera

Wszystko dzieje się nie bez powodu. Głównym tematem najnowszego odcinka „Miasteczka South Park” jest bowiem sztuczna inteligencja. Bohaterowie odkrywają, że chatbota można używać do pisania wypracowań. Jeden z chłopców, Stan, zabiera ostatecznie głos w tej sprawie: „To gigantyczne firmy technologiczne wzięły Open AI, opakowały, zmonetyzowały i wypchnęły do nas najszybciej, jak tylko mogły, by nikt ich nie uprzedził. Open AI jest tak potężna, że musi być czymś, z czego każdy może korzystać, kontrolować i w czym może uczestniczyć. W przeciwnym razie sztuczna inteligencja będzie kontrolowana przez korporacje, które chcą po prostu zyskać nieuczciwą przewagę”. 

To właśnie ten fragment napisał Chat GPT.

Źródło: southparkstudios.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut