Reklama

Quark

Fed podniósł stopy proc. Chiny inwestują w blockchaina. Podsumowanie tygodnia #480

2 sierpnia 2023 | 12:55

Co ważnego wydarzyło się w świecie nowych technologii i gospodarki przez ostatnie kilka dni?

Fed podwyższył stopy proc.

Zaczynamy od zapewne najważniejszej wiadomość minionego tygodnia. Fed ponownie podniósł stopy proc. – tym razem znów tylko 25 pb. Decyzja ta była oczekiwana przez niemal cały rynek (przed jej zapadnięciem narzędzie FedWatch CME Group „wyceniało” ją na aż 99 proc.).

Nadal nie wiadomo, czy była to ostatnia taka podwyżka. Wielu ekspertów wskazuje na to, że tak mogło być. 

Nadal będziemy podejmować nasze decyzje ze spotkania na spotkanie, bazując na dostępnych danych i ich implikacjach dla perspektyw aktywności gospodarczej i inflacji (…) Pozostajemy zdeterminowani, aby sprowadzić inflację z powrotem do naszego 2-procentowego celu oraz utrzymania zakotwiczenia długoterminowych oczekiwań inflacyjnych

– powiedział po ogłoszeniu decyzji władz Jerome Powell, szef Fedu.

Źródło: Bloomberg

Kolejny bank w USA upadł

Skoro o USA i Fedzie mowa, nie sposób przemilczeć bankructwa kolejnego banku. Pod koniec poprzedniego tygodnia biuro Komisarza Banku Stanowego w Kansas ogłosiło, że zamyka Heartland Tri-State Bank. Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) została ogłoszona syndykiem instytucji. Wiadomo już też, że bank został przejęty przez konkurencyjny Dream First Bank, National Association.

Zgodnie z raportem z dn. 31 marca Heartland Tri-State Bank posiadał ogółem około 139 milionów USD aktywów i 130 milionów USD  depozytów.

To kolejny dowód na to, że kryzys bankowy w USA się nie zakończył i Fed będzie musiał wkrótce zacząć obniżki stóp proc., by kolejne banki nie ogłaszały upadłości. 

Źródło: CNN

CBDC w Korei Płd.

Kolejny kraj emituje CBDC. Chodzi o Koreę Południową, która zdecydowała się na pilotaż swojej cyfrowej waluty. Ten odbędzie się w jednym z trzech miast (na razie nie wiadomo, w którym konkretnie). Bank Korei, bank centralny kraju, bierze pod uwagę Jeju, Busan i Incheon. Wiadomo, że w testach będą mogli wziąć udział nie tylko obywatele Korei Płd., ale też turyści. Całość będzie pod kątem technologicznym przypominała system waluty lokalnej, który został wprowadzony podczas pandemii COVID-19 jako rozwiązanie zapewniające dochód podstawowy i zasiłki. 

Źródło: chosun.com

Szanghaju wdraża strategiczny plan rozwoju blockchaina w latach 2023-2025.

Władze Szanghaj wydały 31 lipca plan rozwoju miejskiego systemu infrastruktury cyfrowej opartej na blockchainie. Prace nad wdrożeniem projektu mają potrwać od roku 2023 do 2025. Wszystko ma służyć „strategicznemu celowi” – transformacji cyfrowej Szanghaju wraz ze zwiększeniem zastosowania blockchaina w gospodarce, służbie publicznej i systemie zarządzania miastem.

Źródło: shanghai.gov

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut