Reklama

Quark

Przeciwnik CBDC nie zostanie prezydentem USA. Kurs bitcoina spada. Podsumowanie tygodnia #505

24 stycznia 2024 | 10:42

To podsumowanie tygodnia nie sposób nie rozpocząć od tego, co dzieje się na giełdach. Tam polała się zaś krew.

Kurs bitcoina spada

Obecnie na rynku kryptowalut leje się krew. Pomimo zatwierdzenia ETF-ów przez SEC kurs bitcoina spada. Obecnie za 1 BTC płaci się 39 950 USD, co oznacza spadek o 6,5 proc. w skali 7 dni.

Dlaczego cena BTC spada? To zwykła korekta kursu. Do tego na rynku doszło do zjawiska „kupowania plotek, sprzedawania faktów”. Inwestorzy inwestowali w BTC, bowiem liczyli na zatwierdzenie ETF-ów przez SEC. Gdy to ostatnie okazało się faktem, zaczęła się wyprzedaż. Wszystko to nie powinno jednak zniechęcić do hodlowania kryptowaluty. Spadki przed halvigniem mieliśmy też np. w 2020 roku. Nie przekreśliły one hossy.

Źródło: Coinmarketcap

Przeciwnik emisji CBDC nie zostanie prezydentem USA

Na chwilę wejdziemy na poletko polityki. Gubernator Florydy, Ron DeSantis, który zasłynął tym, że zakazał w swoim stanie emisji CBDC, zrezygnował z walki o prezydenturę kraju. Początkowo uchodził za głównego rywala Donalda Trumpa, ale wyniki prawyborów ze stanu Iowa pokazały, że ma małe szanse na sukces.

Sam Trump rozpoczął jednak chyba walkę o jego elektorat i ogłosił, że jeżeli tylko znów wygra wybory, zakaże emisji CBDC. Podkradł więc jeden z postulatów DeSantisa.

Źródło: bloomberg.com

Podatek Belki zostanie zmieniony?

Możliwe, że w lutym poznamy szczegóły nowej formy Podatku Belki. Jak podał nowy minister finansów, Andrzej Domański, jego resort za parę tygodni zaprezentuje propozycję zmniejszenia daniny od zysków kapitałowych. 

Na pewno w lutym przedstawimy całe rozwiązanie dotyczące obniżenia podatku Belki — powiedział w stacji TVN24 Domański.

O jaką modyfikację ma chodzić? W programie Koalicji Obywatelskiej czytamy: „Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku)”.

Źródło: Bankier.pl

AI pomoże w inwigilacji?

Sztuczna inteligencja może być wkrótce wykorzystywana w Unii Europejskiej do rozpoznawania osób zarejestrowanych przez monitoring wizyjny. Stosowany zapis pojawił się w projekcie unijnego rozporządzenia. Chodzi dokładnie o Akt o sztucznej inteligencji (AI Akt).

Jeżeli przepisy zostaną przegłosowane, oznaczać będzie to pójście w stronę systemów, jakie znamy z Chin.

Źródło: Gazeta Prawna

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut