Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Czołowa amerykańska gazeta stawia na AI. USA jednak nie zbankrutują? Polski poseł martwi się o CBDC. Podsumowanie tygodnia #471

31 maja 2023 | 10:15

Jak co tydzień powracamy do naszego cyklu podsumowującego najważniejsze newsy z rynku. Zaczniemy od sytuacji w USA.

USA nie zbankrutują

Świat od paru tygodni obserwuje to, co ma miejsce w USA. W Kongresie trwają przepychanki pomiędzy Demokratami a Republikanami. Ci pierwsi chcą podniesienie limitu zadłużenia kraju. Jeżeli do tego nie dojdzie, mocarstwo może musieć ogłosić formalne bankructwo. Partia Republikańska jest na „nie”. A dokładniej: godzi się na podniesienie limitu, ale ceną tego mają być cięcia budżetowe.

Przez weekend Joe Biden ogłosił swój sukces: twierdził, że dogadał się z Republikanami. Miało dojść do zawarcia kompromisu. Oba ugrupowania przegłosują podniesienie limitu, ale Demokraci zgodzili się na wymóg, by osoby, które korzystają z amerykańskich programów socjalnych, musiały podjąć pracę.

Problem w tym, że na to ostatnie nie godzą się skrajne skrzydła obu partii. Lewicowi Demokraci sądzą, że taki wymóg nie jest w porządku względem najuboższych. Radykalni Republikanie chcieli większych cięć. Rezultat sporu poznamy w tym tygodniu. Jeżeli obie strony się nie dogadają, USA nie spłacą swoich zobowiązań.

Źródło: reuters.com

„The Washington Post” stawia na AI

Czołowa amerykańska gazeta tworzy dwa wielofunkcyjne zespoły – jeden strategiczny i jeden operacyjny; oba mają wspierać rozwój sztucznej inteligencji. CEO Fred Ryan podkreślił w liście otwartym, że „to tylko pierwszy krok w ustanowieniu sztucznej inteligencji jako priorytetowej możliwości dla »The Washington Post«”.

W powyższe można wpisać to, że w grudniu ubiegłego roku wydawca „The Washington Post” zapowiedział redukcję etatów. W efekcie na początku 2023 r. pracę straciło 20 osób w newsroomie. Do tego nie obsadzono 30 wolnych stanowisk.

Gazeta ma jednak wykorzystać AI nie tyle do pisania artykułów, co w systemie rekomendacji ForYou, modelu moderacji komentarzy czy modelu zachęcania do subskrypcji.

Źródło: washingtonpost.com

Na forum polskiego Sejmu padło pytanie o CBDC

Z USA przenosimy się do Polski. W czasie obrad Sejmu padło nagle pytanie o CBDC. Parlamentarzyści debatowali o ograniczaniu obrotu gotówką. Tematem cyfrowego złotego zainteresował się z kolei poseł Przemysław Koperski (Lewica) z Bielska-Białej.

W Unii Europejskiej trwają pracę nad cyfrowym euro. (…) Pewnie wy też gdzieś w podziemiach banku [centralnego] czy Ministerstwa [Finansów] pracujecie nad cyfrowym złotym. Chciałem się dowiedzieć – i proszę odpowiedzieć mi na piśmie – w jaki sposób chcecie zagwarantować brak kontroli, waszej kontroli, nad tym przepływem środków finansowych CBDC? Jak ma to wyglądać w praktyce w Polsce?

– zapytał rząd Koperski.

Warto dodać, że mniej więcej w tym czasie UE opublikowała raport dot. testów dot. CBDC. Okazało się, że opracowała model, który zapewnia anonimowość przepływu cyfrowych euro.

Odpowiedź na zapytanie posła nie została jeszcze opublikowana. 

Źródło: Facebook

NVIDIA buduje super-komputer

NVIDIA przekazała, że buduje w Izraelu super-komputer. Israel-1, bo tak się nazywa, ma być jedną z najszybszych tego typu maszyn na świecie. W założeniu projekt ma napędzać inwestycje związane z AI. W budowę komputera zaangażowano 800 firm z Izraela. Urządzenie ma działać jeszcze w tym roku.

Możliwe, że wszystko jest związane z tym, o czym pisaliśmy tydzień temu. Szef izraelskiego resortu obrony Ejal Zamir przekazał bowiem, że jego kraj chce stać się supermocarstwem na rynku AI. Chodzi o wykorzystanie nowej technologii pod kątem militarnym. 

Źródło: reuters.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut