Reklama:

Data Economy Congress

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Sztuczna inteligencja ma swoją audycję radiową i może legalnie wspierać studentów. Podsumowanie tygodnia #460

Najnowsze newsy ze świata technologii obejmują informacje o planach Fedu dot. stóp procentowych, radiową stację zarządzaną przez AI, zgodę Uniwersytetu Cambridge na korzystanie z Chat GPT przez studentów i problemy Binance z oskarżeniami medialnymi. Oto najważniejsze doniesienia.

9 marca 2023 | 13:48

W naszym podsumowaniu najważniejszych newsów dot. nowoczesnych technologii skupiamy się na sztucznej inteligencji, kryptowalutach i ogólnie makroekonomii. Zachęcamy do zapoznania  z nową odsłoną naszego cyklu.

Fed będzie kontynuował podnoszenie stóp procentowych

Jerome Powell przemawiał na forum senackiej komisji bankowej. Prezes Fedu przekazał istotne dla inwestorów informacje. Twierdzi, że przed nami dalsze podwyżki stóp proc. Te ostatnie mogą docelowo znaleźć się na wyższych poziomach, niż pierwotnie zakładano. Wiele będzie jednak zależało do danych makroekonomicznych, m.in. dotyczących bezrobocia w USA.

Gdyby całość zebranych danych wskazywała na to, że szybsze zacieśnienie polityki monetarnej jest uzasadnione, bylibyśmy gotowi do zwiększenia tempa podwyżek stóp proc. Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez jakiś czas restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej

– powiedział Powell.

Źródło: CNBC

Sztuczna inteligencja prowadzi swoją audycję radiową

Ostatnio często piszemy o tym, jak na naszą rzeczywistość wpływa sztuczna inteligencja. Dotąd mówiło się, że nowa technologia może uderzyć w m.in. w copywriterów czy programistów. Okazuje się, że o pracę mogą w przyszłości obawiać się radiowcy.

W Cleveland, w stanie Ohio, wystartowała pierwsza na świecie stacja radiowa, która jest zarządzana przez algorytmy sztucznej inteligencji. Za projektem stoi firma Futuri, który wdrożyła do swoich systemów bota GPT-3.

Stacja RadioGPT za pomocą algorytmów bada Facebooka, Twittera, Instagrama i ponad 250 tys. innych źródeł. Na tej podstawie potrafi określić, które tematy są popularne w danym regionie. Potem na tej bazie generuje treści newsów i audycji. Jeżeli jednak uważacie, że te nadal prowadzą ludzie, mamy dla was złe wieści. Prace radiowców przejęły boty-audio, które „pracują” jako dziennikarze radiowi.

Źródło: interestingengineering.com

Studenci mogą korzystać z Chat GPT

Wiele kontrowersji związanych z AI dotyczy też tego, czy uczniowie i studenci mogą przy pisaniu swoich wypracowań i prac korzystać z aplikacji typu Chat GPT.

Zgodę na powyższe wydał brytyjski Uniwersytet w Cambridge. 

Pojawiająca się technologia sztucznej inteligencji oferuje wiele możliwości, ale nieuchronnie stwarza również krótkoterminowe wyzwania w dostosowywaniu się do szybkiej ewolucji technologii – przekazał mediom rzecznik uniwersytetu.

To ważna wiadomość dla rynku AI, bowiem chodzi o jedną z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie.

Źródło: Telegraph

Problemy Binance

Ostatnio w amerykańskich mediach widać istną nagonkę na giełdę kryptowalut Binance.

„The Wall Street Journal” doniósł, że firma starała się zatrudnić obecnego szefa SEC, Gary’ego Genslera. Miało to mieć miejsce w 2018 r., gdy najbardziej zainteresowany pracował na uczelni. Nie przyjął propozycji Binance. Media sugerują, że giełda mogła chcieć wykorzystywać obecnego urzędnika SEC do lobbowania na jej rzecz w środowisku regulatorów w USA.

Z kolei „Forbes” oskarżył Binance o nielegalne przeniesienia 1,8 mld USD klientów giełdy. Wszystko miało mieć miejsce między 17 sierpnia a początkiem grudnia 2022 r. Środki trafiły ponoć do Alameda Research, czyli funduszu powiązanego z upadłą giełdą FTX.

Binance twierdzi, że doniesienia „Forbesa” nie są prawdziwe.

Źródło: WSJ, Forbes

Reklama:

Quark