Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Mt. Gox zacznie wypłaty bitcoinów. Fed przygotowuje się do cięć stóp proc.? Podsumowanie tygodnia #528

3 lipca 2024 | 12:54

W tym tygodniu nie sposób nie zacząć do informacji, na którą niektórzy czekali blisko… dekadę.

Mt. Gox zacznie wypłaty

Upadła blisko dekadę temu giełda Mt. Gox w końcu rozpocznie wypłaty bitcoinów. Platforma upadła na przełomie 2013 i 2014 roku. Zamrożone zostało na niej masę bitcoinów. Ich właściciele czekali na wypłaty latami. Jak wiemy, giełda ma zacząć proces wypłat w lipcu. Łącznie do rąk wierzycieli trafi ok. 9 mld USD w BTC.

Rynek zareagował na to nerwowo. Niektórzy są zdania, że część z tych coinów trafi na giełdy, co zachwieje kursem bitcoina.

Źródło: CNBC

Fed przygotowuje się do obniżek stóp proc.

Jerome Powell wystąpił na forum Europejskiego Banku Centralnego. Szef Fedu powiedział, że uważa, że szczyt inflacji jest już za nami. Stwierdził, że za rok inflacja powinna spaść do poziomu celu inflacyjnego – do przedziału 2-2,5%.

To ostrożna wypowiedź, sygnalizująca jednak, że Fed myśli już coraz poważniej o obniżkach stóp procentowych. Przy niskiej i spadającej nadal inflacji, te ostatnie będą naturalnym krokiem.

Jednocześnie Powell wskazał na problemy dot. zadłużenia USA, który to staje się poważny

Źródło: X

Nowe technologie nie nadają się do łapania przestępców?

Wiele mówi się o tym, że AI może być np. lepszym sędzią niż żywy człowiek. Teraz okazuje się jednak, że programy komputerowe też się mylą. A dokładniej: połączenie AI z człowiekiem może dać fatalne efekty.

Robert Williams trafił na 30 godzin do więzienia w Detroit. Powód? Technologia rozpoznawania twarzy zobaczyła w nim potencjalnego… złodzieja. Chodziło o sprawę kradzieży luksusowych zegarków.

AI otrzymała zapis z kamery monitorującej. Video było bardzo niewyraźne. Sztuczna inteligencja na jego bazie wytypowała ponad 200 osób, które mogą być zamieszane w sprawę. Potem policja przeszła do analizowania zdjęć z dokumentów tych osób, które „podpadły” AI. I tak natrafiono na Williamsa.

Pikanterii dodaje fakt, że zdjęcie Williamsa pokazano wykonawcy usług ochrony sklepu. Zobaczył on w mężczyźnie winnego.

I tak bohater tego newsa trafił na 30 godzin za kratki. Jego obrona szybko jednak udowodniła, że gdy dochodziło do kradzieży, jej klient był w zupełnie innym miejscu. Policja musiała zapłacić Williamsowi aż 300 tys. dolarów odszkodowania. Do tego technologię AI do rozpoznawania twarzy wyłączono. Służby w mieście mają już z niej nie korzystać.

Źródło: rp.pl

Centra handlowe zarobią dzięki AI

By jednak nie przekreślać AI, warto odnotować nowy raport firmy doradczej Bain & Company. Wynika z niego, że przychody sieci handlowych mogą wzrosnąć nawet o 10% – wszystkie dzięki wykorzystaniu narzędzi opartych o generatywną sztuczną inteligencję.

Wiodące sieci handlowe od pewnego czasu testują rozwiązania oparte na generatywnej sztucznej inteligencji i już widzą znaczne korzyści płynące z jej wykorzystania. Znajdujemy się dziś u progu rewolucji w handlu podobnej do czasów, gdy upowszechnił się internet” – zacytowano w raporcie partner Bain & Company, Patryk Rudnicki. Chodzi głównie o wykorzystanie AI w marketingu.

Sztuczna inteligencja może do tego usprawnić proces automatyzacji zarządzania asortymentem, pomagać w zdobywaniu informacji na temat produktów i rozwiązywaniu codziennych problemów. Produktywność personelu ma wzrosnąć o nawet 25%.

Źródło: bankier.pl

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut