Fintechy znalazły sposób na uproszczenie procesu weryfikacji tożsamości klientów wdrażając usługę FiberID.
Odkąd obowiązują nowe regulacje wynikające z unijnej dyrektywy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, instytucje obowiązane m.in. giełdy kryptowalut są zmuszone do weryfikowania tożsamości klientów. Jest to jednak często długotrwałe, kłopotliwe i wiąże się z tym spore ryzyko wycieku takich danych.
Profil Zaufany
Biorąc pod uwagę poszerzający się zakres branż, które muszą takie dane przetwarzać, jest tylko kwestią czasu kiedy np. skany dokumentów tożsamości trafią w niepowołane ręce. Warszawski fintech, FiberPay opracował narzędzie, które FiberID, dzięki któremu instytucje obowiązane, aby zweryfikować swoich klientów, nie będą musiały gromadzić skanów dokumentów tożsamości. Osoby fizyczne chcące dokonać weryfikacji potrzebują jedynie ogólnodostępnego dla każdego obywatela Profilu Zaufanego (ePUAP), który można założyć przez Internet za pośrednictwem bankowości internetowej.
Alternatywa dla systemów weryfikacji
Mamy już pierwsze udane wdrożenie w kantorze kryptowalut swap.ly – mówi Sławomir Więch, prezes zarządu FiberPay – klient przechodząc proces weryfikacji, uzupełnia dane osobowe w profilu i generuje dokument do podpisu profilem zaufanym, następnie jest przekierowany na stronę ePUAP w celu podpisania dokumentu, a następnie wgrywa go do systemu weryfikacyjnego, który potwierdza zgodność podpisu klienta. Na żadnym etapie nie jest konieczne przesyłanie skanów swoich dokumentów tożsamości i jest to wygodniejsze niż karkołomne robienie zdjęć dowodu osobistego a często również tzw. selfie z dokumentem – dodaje.
FiberID ma stanowić alternatywę dla kosztownych systemów weryfikacji, które mogą być sporą barierą wejścia na rynek i dodatkowo zwiększając w konsekwencji ceny usług finansowych. Dodatkowo może przyczynić się do dalszej popularyzacji Profilu Zaufanego, który pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.
Innowacyjne oprogramowanie
FiberPay to Mała Instytucja Płatnicza założona w 2018 zajmująca się tworzeniem oprogramowania do kolekcji i identyfikacji wpłat i realizacji przelewów masowych z integracją z wieloma bankami. Praca w modelu przekazu pieniężnego zapewnia klientom przyjmowanie wpłat bez prowizji potrącanej z wpłat, która to wyliczana jest automatycznie i naliczana konsumentom w zależności od formy płatności.