Reklama

Quark

Beer & Bitcoin #19 – relacja z wydarzenia

Dziewiętnaste spotkanie z cyklu odbyło się w klimatycznych wnętrzach Warszawskiego Hackerspace (hackespace.pl) i podobnie jak ostatnio, sala wypełniła się po brzegi.

18 kwietnia 2018 | 16:23

17 kwietnia mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się w gronie miłośników Bitcoina. Dziewiętnaste spotkanie z cyklu odbyło się w klimatycznych wnętrzach Warszawskiego Hackerspace (hackespace.pl) i podobnie jak ostatnio, sala wypełniła się po brzegi.Stanisław Wołoch, główny organizator spotkań zapowiedział cztery wyjątkowe wystąpienia:

– Daniel Haczyk – „Dlaczego Bitcoin nie umrze”
– Piotr Domownik – Bitfilar.pl – eksperyment emerytalny
– Benjamin Burg – Gratifu.com – wszystkie programy lojalnościowe w jednym miejscu
– Arkadiusz Kuich – „Hybrid Initial Offering, czyli jak pogodzić projekty IPO i ICO?”.

Tradycyjnie Stanisław rozpoczął spotkanie krótkim wprowadzeniem, przedstawiając definicję Blockchain oraz namawiając przyszłych inwestorów do ostrożnego korzystania z giełd.

Koniec Bitcoina?

Jako pierwszy wystąpił Daniel Haczyk, redaktor naczelny portalu Cyfrowa Ekonomia, który przedstawił historię Bitcoin z dość oryginalnej perspektywy – od lat 80, wychodząc z założenia, że technologia ta została wymyślona bądź przewidziana dużo wcześniej niż powstała. Pierwszy kod do płatności cyfrowych powstał już w tamtym czasie – nie było jednak technologii, która umożliwiłaby jego wdrożenie. Już wtedy James Orlin Grabbe przewidywał powstanie czegoś na kształt Bitcoina. Z kolei w 1999 roku amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla Milton Friedman stwierdził że Internet jest doskonałym miejscem by wprowadzić bezpieczną e-gotówkę.

Jak stwierdził Daniel, Bitcoin w rzeczywistości pojawił się jako odpowiedź na kryzys gospodarczy w 2008 roku. Satoshi Nakamoto opublikował pierwszy whitepaper Bitcoina uznając, że gospodarka jest sterowana i potrzebna jest technologia alternatywna. Bitcoin to technologia, która co prawda jest bardzo podatna na informacje ze świata, a kurs Bitcoin jako waluty jest nieprzewidywalny, jednak jej zastosowanie bardzo dynamicznie się rozwija i ogłaszanie „śmierci Bitcoin” przy każdym spadku kursu jest bardzo przesadzone.

Przechytrzyć ZUS, czyli emerytura w kryptowalutach

Kolejny prelegent – Piotr Domownik od wielu lat prowadzi własną działalność gospodarczą i ma doświadczenie w wielu branżach – od reklamowej, przez motoryzacyjną, po finanse. Obecnie skupia się przede wszystkim na kryptowalutach, między innymi jako twórca platformy do zakupu Bitcoin – Bitxpress.pl.

Walutami cyfrowymi interesuje się praktycznie od momentu ich powstania i ma ogromną wiedzę na ich temat. Jednocześnie z biegiem lat, pracując w Polsce coraz bardziej nieufnie podchodził do kwestii emerytur państwowych. Zaowocowało to pomysłem na eksperyment – zarabianie na własną emeryturę w kryptowalutach.

Od prawie trzech lat Piotr regularnie kupuje kryptowaluty za niewielkie sumy, odkładając środki z myślą o długofalowej inwestycji, a swoje doświadczenia opisuje na blogu Bitfilar.pl. Nikogo nie namawiając do podobnych działań, daje jednak solidne argumenty, by wierzyć w sukces tego przedsięwzięcia. Zachęcamy do śledzenia!

„Ludzie nie cierpią kupować, ale kochają posiadać”

Pewnie każdy z nas miał do czynienia z programami lojalnościowymi – kartami na pieczątki wręczanymi w kawiarniach czy na stacjach benzynowych, aplikacjami mobilnymi sklepów które przy każdym zakupie przyznają punkty, czy kontami na różnego rodzaju serwisach. Problem zwykle jest taki, że nie do końca wiemy, jak możemy zbierane punkty wykorzystać, zapominamy z domu karty, tracąc możliwość na zdobycie pieczątki, bądź system lojalnościowy w nieoczekiwanym momencie traci ważność.

Na ten problem zwrócił uwagę Benjamin Burg – Amerykanin od 25 lat mieszkający w Polsce, specjalista od sprzedaży i marketingu. Odpowiedzią na ten problem i rozwiązaniem dla klientów chcących korzystać z programów lojalnościowych miałaby być aplikacja mobilna Gratifu.com, której pomysłodawcą jest Benjamin. Aplikacja połączyłaby wszystkie systemy lojalnościowe i umożliwiała wymianę punktów między programami. Pomysłodawca z niesamowitą energią przekazał publiczności swoją wizję i z pewnością zyskał sobie wielu sympatyków.

Samochody z Blockchain, czyli Arrinera Hypercar

Z kolei ostatnia prezentacja wywołała duże kontrowersje i ostrą dyskusję. Arkadiusz Kuich, prezes funduszu inwestycyjnego Erne Ventures, znacząco zmienił temat wykładu uzgodnionego przed wydarzeniem.

Prelekcja pt. „Hybrid Initial Offering, czyli jak pogodzić projekty IPO i ICO” zapowiedziana przez Arkadiusza okazała się w dużej mierze reklamą jednego z projektów wspieranego przez fundusz – samochodu Arrinera.

Jako Quark Sp. z o. o., organizator cyklu Beer & Bitcoin pragniemy poinformować, iż nie wspieramy przedstawionego projektu, a prelegent zmienił treść prezentacji we własnym zakresie, na co nie mieliśmy wpływu. Publiczność zarzuciła Arkadiuszowi, że samochody Arrinera nigdy nie weszły do sprzedaży, a projekt stoi w miejscu mimo zebranej ogromnej sumy pieniędzy. Prelegent odpierał zarzuty tłumacząc się kolejnymi wdrażanymi pomysłami, między innymi na produkcję samochodu elektrycznego. Gorąca dyskusja trwała jeszcze długo po zakończeniu wykładu.

Na koniec Stanisław Wołoch przedstawił w skrócie swój nowy projekt – preinkubator przedsiębiorczości, zachęcając wszystkich zainteresowanych do kontaktu pod adresem inkubator@quark.com.pl. Następnie ogłosił zakończenie części oficjalnej wydarzenia i zachęcił do integracji uczestników oraz częstowania się pizzą i piwem

Cykl spotkań Beer & Bitcoin objęty jest patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.
Sponsorem piwa na spotkaniu był właściciel sklepu A może Pifko? przy ul. Kabacki Dukt 8 w Warszawie, któremu serdecznie dziękujemy!

Termin kolejnego spotkania ogłosimy wkrótce.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut