Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Beer & bitcoin #17 – relacja z wydarzenia

Siedemnasta edycja odbyła się w jednej z sal wykładowych na Uczelni Łazarskiego na warszawskim Mokotowie. Pomimo dużych mrozów przybyło ponad trzydziestu słuchaczy i aż pięciu prelegentów.

5 marca 2018 | 19:36

27 lutego 2018 r. mieliśmy okazję ponownie gościć słuchaczy na naszym wydarzeniu z cyklu Beer & Bitcoin. Siedemnasta edycja odbyła się w jednej z sal wykładowych na Uczelni Łazarskiego na warszawskim Mokotowie. Pomimo dużych mrozów przybyło ponad trzydziestu słuchaczy i aż pięciu prelegentów.

Spotkanie rozpoczął organizator – Stanisław Wołoch, przedsiębiorca z branży kryptowalut, prezes firmy Quark Sp. z o. o. Założyciel m. in. stacjonarnego Kantoru Bitcoin oraz twórca automatów do wymiany kryptowalut. Stanisław jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Ukraińskiego Stowarzyszenia Bitcoin oraz Warszawskiego Hackerspace.

Podczas kilkunastominutowego wstępu przybliżył słuchaczom historię Bitcoin, od momentu jego startu w 2009 roku do dnia dzisiejszego. Organizator zaznaczył, iż Bitcoin w swoich założeniach jest przede wszystkim technologią, a system rozliczeniowy czyli Bitcoin jest właściwe tylko efektem ubocznym. W ten sposób BTC stał się programem umożliwiającym przesyłanie środków bez identyfikacji użytkownika i bez granic. Stanisław zwrócił również uwagę początkującym słuchaczom, aby przy zakładaniu portfela nie zapomnieli o kopii zapasowej i by bardzo uważnie korzystali z giełd kryptowalut, ponieważ według statystyk jedynie trzem procentom graczy udaje się nie stracić na giełdzie.

Pierwsze wystąpienie należało do Albina Sadowskiego, który przygotował krótką prezentację o pozyskiwaniu wiedzy na temat kryptowalut. Albin, który na co dzień jest programistą aplikacji mobilnych przedstawił pewnego rodzaju symulację najbardziej prawdopodobnej drogi, jaką przechodzi każda osoba, która postanawia dowiedzieć się czegoś więcej na temat kryptowalut.

Według prelegenta zwykle jest tak, że po usłyszeniu nieznanego terminu każdy sięga po… Encyklopedię Powszechną PWN. Tam jednak termin „kryptowaluty” ani „Bitcoin” nie występuje. Kolejnym krokiem jest więc uruchomienie przeglądarki internetowej i odnalezienie hasła w Wikipedii. Tam czytelnik ma okazję dotrzeć do dokumentu Whitepaper. Kolejnym wynikiem wyszukiwania jest zwykle portal bitcoin.pl, skąd łatwo trafić na Polskie Forum Bitcoin. Później zwykle następuje pierwsze zetknięcie z giełdą, co daje poszukiwaczowi wiedzy pogląd o istnieniu innych kryptowalut poza Bitcoin.

Albin poleca przejrzenie polskich kanałów YouToube o tej tematyce, zarówno tych bardziej obiektywnych, takich jak Kryptoraport i FX Max, jak i subiektywnych: kanału Filipa Koniecznego czy „Bloga Prezesa”. Głównym wnioskiem z wypowiedzi było to, że nie ma jednego słusznego źródła wiedzy na temat kryptowalut i najlepiej jest korzystać z kilku różnych źródeł.

Kolejnym prelegentem był wykładowca Uczelni Łazarskiego – profesor Krzysztof Piech – twórca Akceleratora Technologii Blockchain. Profesor wspominał o częstych pytaniach, które otrzymuje – czy warto uczyć o Blockchain, czy uczelnie to odpowiednie miejsce do tego celu i czy można uczyć o Blockchain z pominięciem Bitcoin.

Bitcoin przecież może służyć do popełniania przestępstw. Profesor podaje tu zgrabną analogię do Internetu – jeszcze niedawno takie same opory wzbudzał Internet, pytano o sens jego wykorzystania oraz wskazywano wiele niebezpieczeństw z jakimi się wiąże. Blockchain bez Bitcoina to jak Internet bez e-mail. A przez email przecież również można popełniać przestępstwa. Tymi słowami profesor rozwiał ostatnie wątpliwości zgromadzonych słuchaczy co do sensu wykorzystania technologii Blockchain czy kryptowalut.

Z kolei jeśli chodzi o Akcelerator, jego głównym celem jest zabezpieczanie dokumentów cyfrowych. Rozważana jest kwestia zapisywania w Blockchain dokumentów ukończenia uczelni, ponieważ są to dokumenty najczęściej fałszowane. Takie rozwiązanie zostało z powodzeniem wprowadzone na Uniwersytecie w Nikozji. Profesor zwrócił uwagę na brak polskich startupów blockchainowych widocznych w świecie. Taką sytuację można tłumaczyć brakiem przepisów oraz stabilności prawa w Polsce i ogólny brak zaufania do Bitcoin. Sytuacja może zmienić się dzięki funkcjonującym już stablecoins – walutom niespekulacyjnym. Tak czy inaczej technologia ta bardzo się rozwija.

Następne wystąpienie należało do Rafała Kiełbusa, który przedstawił polską kryptowalutę digitalPLN rozwijaną w ramach Akceleratora. Jej zaletą miałyby być niskie koszty i szybkość transakcji oraz możliwość wykonania transakcji błyskawicznie o dowolnej porze dnia i nocy. dPLN miałby nawiązać współpracę z bankami oraz bazować na BTC. Koszt transakcji wynosiłby ok. 0,01 dPLN, co z jednej strony umożliwiałoby przesyłanie mikrotransakcji, a z drugiej strony zapobiegałoby spamowi. Projekt jest póki co w początkowej fazie rozwoju, ale być może wkrótce usłyszymy o kolejnych etapach wdrażania dPLN.

Z kolejnym wykładem wystąpiła Marcelina Szwed-Ziemichód, doradca podatkowy i adwokat. Na co dzień pomaga poruszać się przedsiębiorcom w skomplikowanym świecie przepisów podatkowych. Szczególnie bliskie są jej kryptowaluty i blockchain. Jest członkiem strumienia Blockchain/DLT i waluty cyfrowe przy Ministerstwie Cyfryzacji. Tytułem przedstawionej przez nią prezentacji było „Opodatkowanie kryptowalut – fakty i mity”.

Pierwszy problem nakreślony przez Marcelinę dotyczy samego traktowania kryptowalut pod względem prawnym. Czym są kryptowaluty dla urzędnika lub prawnika? Mając do wyboru opcje typu „waluta jak każda inna”, „papiery wartościowe”, „prawo majątkowe”, „instrumenty pochodne”, okazuje się że pojmowanie kryptowalut różni się w zależności od podatku. Pod kątem podatku VAT kryptowaluty traktowane są jak standardowy pieniądz. Z kolei pod kątem innych podatków – jak prawo majątkowe.

Ciekawie został przedstawiony również wątek legalności kryptowalut. Powszechnie wiadomo, że jeśli coś jest legalne i osiągamy na tym zyski – jest to opodatkowane. A zatem skoro zyski z kryptowalut są opodatkowywane, to znaczy że są legalne. Tym przewrotnym, a jednak zupełnie logicznym rozumowaniem Marcelina zaskoczyła słuchaczy i wywołała ciekawą dyskusję.

Jako ostatni wystąpił Artur Stanek ze swoją prezentacją na temat projektów Nexus oraz SingularityNET. Szerzej przedstawił SinularityNet jako blockchainowy marketplace sztucznych inteligencji. Finalnie wykład wywołał dyskusję na temat tego, czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla krypto walut?

Po wykładach uczestnicy mieli okazję spotkać się na aterparty, któremu towarzyszyło kraftowe piwo i długie dyskusje na temat kryptowalut. Patronat nad spotkaniem objęło Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Wydarzenie nie było nagrywane, więc jeśli ktoś nie miał możliwości uczestniczenia osobiście, zapraszamy na kolejny Beer and Bitcoin, który odbędzie się 20 marca w siedzibie Warszawskiego Hackerspace przy ul.Wolność 2A. Szczególy na stronie: https://www.meetup.com/Warsaw-Bitcoin-Meetup-Group/events/247986489/

Reklama:

Quark