List otwarty IGBiNT do Prezydenta i Premiera w sprawie obecnej sytuacji gospodarczej
Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii apeluje o wsparcie regulacyjne na rzecz gospodarki. Dzięki wprowadzeniu stosownych regulacji będzie możliwe zarówno przetrwanie różnych sektorów MŚP, jak i szybki powrót do stanu sprzed obecnego kryzysu oraz ich dalszy rozwój.
Zarząd wystosował dwa pisma. Jedno do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawieckiego, a drugie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.
W obu pismach wskazany jest wyraźny cel wprowadzenia regulacji – przezwyciężanie negatywnych skutków gospodarczych i społecznych rozprzestrzeniania się wirusa zarówno w chwili obecnej jak i w okresie po pandemii. Autorzy podkreślają, że zależy im przede wszystkim na wykorzystaniu możliwości, jakie stoją za nowoczesnymi technologiami i ich szybkością w stymulowaniu gospodarek w wielu państwach na świecie.
Pakiety osłonowe i stymulacyjne
Przewidując, że pandemia będzie trwała dłużej niż kolejne tygodnie oraz że spowoduje to, co najmniej radykalne obniżenie potencjału ekonomicznego, Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii zaproponował wprowadzenie pakietów osłonowych oraz stymulacyjnych użycie technologii dystrybucji rejestrów rozproszonych, sztucznej inteligencji oraz walut cyfrowych w Polsce.
Pakiety osłonowe miałyby polegać między innymi na:
- Zniesienu składek ZUS do końca 2020 roku (z możliwością wprowadzenia dobrowolności w płaceniu składek ZUS przez przedsiębiorców);
- Zawieszeniu rozliczenia podatku PIT i CIT do końca 2020 roku (nastąpi rozliczenie roczne);
- Wprowadzeniu ulg podatkowych w CIT, VAT i PIT do końca 2021 dla podmiotów gospodarczych odbudowujących swój potencjał gospodarczy w czasie po wygaśnięciu kryzysu;
- Czasowym zawieszeniu mechanizmu rozdzielonej płatności w VAT i udostępnieniu zamrożonych środków do dyspozycji przedsiębiorców;
- Odroczeniu terminów wpisów do CRBR, BDO;
- Przesunięcie terminu dematerializacji akcji i wysłania wezwań do ich dematerializacji oraz zatwierdzania sprawozdań finansowych za 2019;
- Umożliwieniu prowadzenia księgi akcyjnej przez notariuszy, nie tylko banki, KDPW i biura maklerskie;
- Odroczeniu terminów wynikających z umów o dofinansowanie ze środków UE/NCBR;
- Stworzeniu bazy profesjonalnego doradztwa biznesowego pomagającego przedsiębiorcom niwelować negatywne skutki kryzysu i pokryzysowe.
Pakiety stymulujące mogą dać bodziec do dynamicznej odbudowy przedsiębiorstw poprzez zniesienie określonych barier, Zarząd proponuje:
- Wsparcie procesu tokenizacji przedsiębiorstw tak, aby te mogły w sposób szybki, bezpieczny i zorganizowany pozyskiwać kapitał z rynków polskich i zagranicznych;
- Przyspieszenie prac nad głosowaniem w wyborach powszechnych z użyciem rejestrów rozproszonych, co umożliwiłoby głosowanie bez odwiedzania lokalu wyborczego;
- Udostępnienie profilu zaufanego (API) do wykorzystania przez przedsiębiorców, nie tylko przez banki i administrację.
Ulgi podatkowe
W pismach znajduje się również informacja o ważności wprowadzenia ulg podatkowych dla inwestorów indywidualnych lub zwrotów części zainwestowanych środków w innowacji oraz inwestycje o podwyższonym ryzyku.
“Tego rodzaju strategie są stosowane w wielu państwach, więc wprowadzanie ich w Polsce spowoduje, że nasz kraj nie będzie mniej atrakcyjny dla inwestorów indywidualnych, niż inne kraje”.
Autorzy zwracają uwagę, że podobne regulacje obowiązują w wielu krajach europejskich. Pod tym linkiem znajduje się opis regulacji brytyjskich na stronie rządowej, a tym opis czterech różnych form ulg podatkowych dla inwestorów indywidualnych, obowiązujących w Wielkiej Brytanii.
Na oficjalnej stronie niemieckiego Ministerstwa ds. Ekonomii i Technologii pod tym linkiem, znajduje się więcej informacji na temat mechanizmu zwrotu od rządu 20% inwestycji w nowoczesną spółkę.
Potrzebne regulacje
Autorzy rekomendują również przyspieszenie opóźnionych prac nad wprowadzeniem Prostej Spółki Akcyjnej, która jak zwracają uwagę twórcy pism, gdyby weszła zgodnie z planem w marcu tego roku, byłaby nieocenioną bronią w walce z obecnie nadchodzącym kryzysem gospodarczym.
Zarząd Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii w składzie: Robert Wojciechowski, Jakub Mościcki, Filip Pawczyński, Rafał Kiełbus, Marek Parzyński, Łukasz S. Zgiep i Lech Wilczyński zwraca uwagę na fakt, że należy również stworzyć warunki prawne do systemów głosowania online. Podejmowane są prace badawcze w danym zakresie na całym świecie, w tym w Polsce, a obecny czas wdrożenia tego typu systemów opartych na technologii blockchain i jednocześnie w 100% odpornych na ataki hakerskie to perspektywa 2-3 lat.
O regulacjach, które mogłyby bez większego zaangażowania państwa i jego udziału prężnie rozwijać gospodarkę, pisaliśmy już na łamach naszego serwisu w tym artykule.
[pdf-embedder url=”https://cyfrowaekonomia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Pan_Premier_Mateusz_Morawiecki_od_Izba_Gospodarcza_Blockchain_i.pdf”]