WIDEO: Beer and Bitcoin #12 – DASH, Monero
We wtorek, 11 kwietnia po raz dwunasty miało miejsce spotkanie z cyklu Beer & Bitcoin pt. ?Najciekawsze kryptowaluty?. W niełatwej do zlokalizowania piwnicy na warszawskiej Woli, gdzie mieści się warszawski Hackerspace, tym razem nie było mowy o Bitcoin, lecz o innych kryptowalutach. Również niestandardowo, ze względu na obecność prelegentów i gości z zagranicy wszystkie wykłady przedstawione zostały w języku angielskim. O godzinie 20 spotkanie rozpoczął Stanisław Wołoch, prezes firmy Quark – główny organizator spotkania i moderator dyskusji. Na wstępie przedstawił sytuację na rynku kryptowalut i jej zmiany ? kiedyś nowo powstające kryptowaluty były zwalczane jako konkurencja Bitcoina ? obecnie docenia się je jako źródło ciekawych rozwiązań, które można wdrożyć gdzie indziej.
DASH
Pierwszym prelegentem był Michał Prządka, informatyk o dużym doświadczeniu w rozwoju produktu i doskonaleniu procesów biznesowych, obecnie zatrudniony w firmie El Passion, która jako jedna z niewielu w Polsce realizuje płatności w kryptowalutach. Głównym tematem prezentacji pana Michała była waluta DASH stworzona w 2014 roku przez Evana Duffielda.
Jest to pochodna Bitcoina, obecnie na czwartym miejscu wśród kryptowalut. Nazwa ewoluowała w trakcie istnienia waluty, od ?X COIN?, przez ?DARKCOIN?, po ?DASH?, co jest skrótem od ?Digital Cash?. W założeniu podstawową cechą tej waluty jest pełna anonimowość użytkownika. Dodatkowo cechą charakterystyczną jest obecność masternodów, które pozwalają zatwierdzić transakcję wcześniej przed pojawieniem się bloku. Co więcej, pełnią ważną funkcję w decydowaniu, na jaki cel będzie przeznaczone 10% z każdego bloku. Szczegółowe informacje w nagraniu. Pan Michał w skrócie wspomniał jeszcze o innej walucie ? PIVX, która powstała niewiele ponad rok temu, jest obecnie trzynasta na liście i ma ambicje być lepszą wersją DASHa ? naprawiać to, co nieudane w DASHu i przekonać do siebie klientów.
Monero
Kolejny wykład należał do Justina Ehrenhofera, studenta University of Minnesota, który określił siebie jako zagorzałego entuzjastę waluty Monero. W bardzo interesujący sposób przedstawił cechy charakterystyczne tej waluty, przede wszystkim to, że jej priorytetem jest prywatność. W przeciwieństwie do Bitcoina, gdzie każda transakcja jest zapisana w blockchain i możliwa do wglądu ? Monero zapewnia prywatność wszystkich transakcji. Waluta została opracowana w 2014 roku, po kilku miesiącach, stała się obiektem ataku, jednak do dziś ma silną pozycję na rynku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.getmonero.org.
Ethereum
Jako trzeci wystąpił Marek Kirejczyk, założyciel AgileWarsaw. Zaprezentował najpopularniejszą po Bitcoinie walutę – Ethereum, która dodatkowo jest platformą i językiem programowania. Zadaniem Ethereum jest umożliwienie każdemu stworzenie aplikacji i jej udostępnienie. Ether jako waluta jest środkiem wymiany w ramach zdecentralizowanej sieci potencjalnych odbiorców stworzonych aplikacji. Ethereum może stanowić narzędzie do kodyfikowania oraz handlu, może zostać użyty przy głosowaniu, wymianie domen, kontraktach i umowach różnego typu.
Na zakończenie części wykładowej wystąpił Stanisław Wołoch, wspominając krótko o Namecoin, która już dosyć długo jest na rynku (pierwsza po Bitcoinie) będąc jednocześnie walutą i systemem rejestracji domen alternatywnych .bit. Blockchain pełni funkcję analogiczną do DNS Providera.
Po każdym z wykładów uczestnicy mieli okazję zadawać pytania, a po zakończeniu części skorzystać z oprowadzania po Hackerspace lub porozmawiać przy piwie z innymi uczestnikami spotkania.