Obecnie Dash jest ósmą największą walutą cyfrową pod względem kapitalizacji. Jeden Dash kosztuje około 1500 dolarów. Skąd taka popularność?

Dash jest zdecentralizowaną anonimową organizacją (DAO) powstał na początku 2014 roku pod nazwą XCoin, ale po chwili zmienił nazwę na Darkcoin. Nazwy Dash po raz pierwszy użyto w 2015 roku i oznacza ona po prostu ‘Digital Cash’.

Podczas gdy w przypadku Bitcoina to górnicy odpowiadają za tworzenie bloków i potwierdzanie wszystkich transakcji, Dash rozdzielił te funkcje na górników i tzw. masternody (główne węzły). Wynagrodzenie za wydobyty blok dzielone jest w 45% pomiędzy górników i węzły, pozostałe 10% trafia natomiast do budżetu, z którego wypłacane są wynagrodzenia dla deweloperów i pracowników, oraz opłacane są udziały w konferencjach.

Najważniejszą zaletą tej krytpowaluty są natychmiastowe transakcje (InstantSend), gdzie potwierdzenie zajmuje dosłownie jedną sekundę, a koszt jest minimalny (poniżej 1 centa). IstantSend jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem, które eliminuje problem podwójnego wydania środków bez długiego czekania na potwierdzenie transakcji, jak ma to miejsce w przypadku innych kryptowalut.

Innym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Dash jest PrivateSend, czyli usługa miksująca, która bazuje na CoinJoin z zastosowaniem wielu modyfikacji. PrivateSend pozwala na miksowanie monet przy użyciu masternodów. Ta usługa zapewnia maksymalną anonimowość użytkowników. W ramach PrivateSend można wysłać maksymalnie 1000 monet.

Więcej szczegółów technicznych można znaleźć w oficjalnej dokumentacji pod adresem https://dashpay.atlassian.net/wiki. Tymczasem my z pewnością jeszcze wrócimy do tematu Dash.

23 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.