Rafał Kiełbus w wywiadzie dla Cyfrowej Ekonomii mówi o sytuacji grupy Bitcoin Polska. Największa grupa polska o tematyce kryptowalut – Bitcoin Polska z ponad 30 tysiącami ludzi została przejęta przez grupę CoinCasso. Był to marketingowo bardzo dobry ruch, jednak jeżeli chodzi o PR już nie tak dobry.

Już w piątek, tj. 6 marca z utworzonej na Facebooku grupy Bitcoin Polska został wyrzucony jej wieloletni moderator. Ponieważ właściciel grupy nie odpowiadał na pytania o to, co się stało, skontaktował się on z innym moderatorem. Ten z kolei zauważył, że przez jednego z nowych osób zarządzających grupą są kasowane ogromne ilości postów. Poznikały wszystkie posty, które miały jakikolwiek związek z CoinCasso.

Kupiona grupa

Rafał Kiełbus określił sytuację z usuwanymi postami memem, że grupa CoinCasso kupiła sobie grupę Bitcoin Polska. Po wrzuceniu posta na grupę Bitcoin Polska rozpoczęła się duża aktywność w komentarzach, a chwilę później post został usunięty. Rafał Kiełbus opublikował więc mema na swoim prywatnym profilu oraz na grupie Sekcja Memów, tak aby nie dało się go w łatwy sposób usunąć. Rafał Kiełbus został następnie całkowicie zablokowany.

Z moderacji zostali usunięci wszyscy moderatorzy, którzy dotychczas pełnili daną funkcję. Zniknął również pierwotny Super Admin, który został zastąpiony przez osobę z CoinCasso. W którymś momencie było więc tak, że właścicielem grupy była jedna osoba z CoinCasso, a jedyną moderację pełniły 3 osoby, również z CoinCasso.

Kontrolowane treści

“Zaczęły się czystki, generalnie poznikało całe mnóstwo postów, dziesiątki ludzi dostały bana. Próby i pytania o to, co się dzieje i dlaczego zostały obrócone w taki sposób, że nowa moderacja nie będzie tolerować jakichkolwiek pomówień, jakiegokolwiek hejtu.”

“Na bezpośrednie pytanie jednego z użytkowników grupy – czy nie można już mówić, że DasCoin to jest [ocenzurowano], odpowiedź była – nie, nie można”.

Na prośbę kilku osób powstała nowa grupa Bitcoin: Polska. Jak podkreśla Rafał Kiełbus, grupa moderacji jest bardzo silna, jest to ponad 15 moderatorów.

“Usuwanie starych moderatorów było totalnym błędem, absolutną pomyłką, a w tej chwili nie wierzę, żeby którykolwiek po prostu powrócił na to stanowisko, żeby legitymizować obecny, powiedzmy zarząd grupy facebook’owej. Nie polecam absolutnie starej grupy Bitcoin Polska do czegokolwiek.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.