Reklama

Quark

Ośrodki akademickie coraz chętniej chcą rozmawiać na temat krytpowalut

Środowiska naukowe coraz chętniej chcą mówić o tych technologiach nie tylko podczas sesji na konferencjach, ale też na organizowanych szkoleniach, czy programach dydaktycznych np. przygotowując studia podyplomowe lub specjalistyczne centra.

4 maja 2017 | 16:03

Ostatnio można zauważyć wzmożone zainteresowanie tematem kryptowalut i rozproszonych rejestrów na uczelniach. Środowiska naukowe coraz chętniej chcą mówić o tych technologiach nie tylko podczas sesji na konferencjach, ale też na organizowanych szkoleniach, czy programach dydaktycznych np. przygotowując studia podyplomowe lub specjalistyczne centra.

Wszystko ma swój początek?

Pierwszy raz o Bitcoinie można było posłuchać w kwietniu w roku 2013 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkanie obfitowało raczej w sesje eksperckie, gdzie prezentowali się różni przedsiębiorcy i praktycy, ale nie zabrakło też kilku prelekcji typowo naukowych. Dziś tę konferencje zalicza się do pierwszych tego typu spotkań, które miały miejsce w murach uczelni w Polsce. Temat dotyczący Bitcoina podchwycili zresztą tamtejsi ekonomiści, którzy długo kontynuowali problematykę kryptowalut w swoich badaniach i artykułach naukowych. Po nich pałeczkę przejął dr Konrad Zacharzewski, który nie tylko przygotował pierwszą publikację do regularnie wychodzącego czasopisma prawniczego, ale też zorganizował w 2016 roku drugą konferencję na uniwersytecie w Toruniu ? tym razem prawniczą i bardziej naukową ? Waluty cyfrowe ? problemy definicyjne i regulacyjne, na której pojawili się też przedstawiciele Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.

Wrocław i Zielona Góra ? Bitcoin tłem do rozważań

Mimo, iż była to pierwsza konferencja o tematyce prawniczej związana tylko z Bitcoinem, to jednak warto zauważyć, że temat kryptowalut pojawił się i ? de facto zdominował ? pierwsze Forum Prawa Mediów Elektronicznych we Wrocławiu. Po konferencji pojawiła się też publikacja dostępna na stronie wykladnia.pl. Oczywiście problematyka Bitcoina, jak i innych kryptowalut pojawiała się w agendzie wielu mniejszych konferencji ? do tych zorganizowanych przez uczelnie warto również dodać Zieloną Górę, gdzie Bitcoin przebijał się w tematach I konferencji naukowo-przemysłowej KBBS, czyli Kryptologii a biznesu.

W Warszawie zaczęło się od SGH

W stolicy spotkań było bardzo wiele ? a to za sprawą Bitcoin Club SGH. Zresztą to właśnie w Szkole Głównej Handlowej otwarto studia podyplomowe z zakresu kryptowalut i technologii Blockchain. Teraz jednak o pozycję lidera ośrodka akademickiego zajmującej się Bitcoinem i technologią z nim związaną walczy również uczelnia Łazarskiego. Tutaj otwarto całe Centrum Technologii Blockchain ? pierwsze w Europie Środko-Wschodniej. O tym, że placówka realnie działa świadczy fakt, że już 25 maja tego roku odbędzie się pod jej egidą międzynarodowa konferencja ?Legal regulations of the blockchain technology and digital currencies in the world?. Warto dodać, że Cyfrowa Ekonomia patronuje wydarzeniu. Ambicje uczelni Łazarskiego są jednak dużo większe ? centrum ma bowiem nie tylko inicjować dyskusję w kraju, ale i wdrażać innowacyjne rozwiązania na gruncie uczelnianym.

Opole ? rozważnie do przodu

Agenda IV ODNS odbywającego się 8-10 maja 2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji UO

Pierwsza konferencja, na której pojawił się Bitcoin w Opolu nie była zbyt optymistyczna. Spotkanie pod hasłem: Pieniądz wirtualny a pieniądz alternatywny ? determinanty rozwoju pieniądza wirtualnego w sferze ekonomii, finansów i prawa oraz jego wpływ na sferę realną gospodarki w latach 2010-1015, nie zaprezentowało kryptowalut, jako coś, co mogłoby się utrzymać na rynku. A jednak ? nawet na spotkaniach w SGH pojawiały się osoby, które prezentowały Bitcoin, jako przemijającą modę i nic więcej nie widziały w tej i innych kryptowalutach. Cyfrowa Ekonomia (wtedy jeszcze Bitcoinet.pl) zorganizowała po konferencji w Opolu spotkanie, na którym pojawiło się wiele merytorycznej wiedzy na temat kryptowalut i ich działania. Teraz zresztą już po raz drugi mamy okazję dzielić się konkretami i ostrzegać bez demonizowania, jak bezpiecznie korzystać z kryptowalut. Podczas IV Ogólnopolskich Dni Nauk sądowych odbywających się 8-10 maja na Uniwersytecie Opolskim, nad którymi roztaczamy patronat pojawi się panel szkoleniowy dotyczący właśnie kryptowalut. Ponadto w ramach projektu wydana została broszura o wszelkich zagrożeniach, w której poprawnie przedstawiono czym są kryptowaluty korzystając z bogatego dorobku naukowego, jak i materiałów udostępnianych za pośrednictwem strony Ministerstwa Cyfryzacji.

Za granicą nawet cały cykl wykładów

Na koniec jeszcze ciekawostka ? cały cykl wykładów o kryptowalutach przygotował Princeton University. Wykłady są dostępne za darmo on-line na serwisie Youtube i Coursea – www.coursera.org/learn/cryptocurrency

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut