Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

MtGox i OKPAY doganiają regulacje

8 czerwca 2013 | 18:32

W akcie gotowości (jak się wydaje) dostosowania się do regulatorskich restrykcji dotyczących Bitcoina, Mt.Gox wydał 30 maja oświadczenie mówiące, że od tej pory ich klienci będą musieli potwierdzić swoją tożsamość jeśli chcą przechowywać lub wypłacać ?waluty? z serwisu. W oświadczeniu tym ?waluta? została jednak odróżniona od Bitcoina. Użytkownicy tokijskiej giełdy mogą wciąż składować oraz wydobywać swoje Bitcoiny bez weryfikowania tożsamości.okpay

W tym samym klimacie, serwis płatności internetowych OKPAY zapowiedział koniec odpoczynku od Bitcoina i ponowne wprowadzenie go do swojego płatnościowego ekosystemu. Towarzyszyć będą temu jednak nowe restrykcje. Z chwilą obecną oznaczenie daty w oświadczeniu nie zostało jeszcze zaktualizowane w stosunku do wcześniejszej informacji dotyczącej zawieszenia obsługi Bitcoina – Niektórym może więc być potencjalnie trudno ustalić, co zostało wstawione na stronę wcześniej. Powołując się na niesprecyzowane ?ryzyko i zagrożenie? oraz nawiązując do przepisów wymierzonych w pranie pieniędzy (Anti Money Laundering Laws, lub AML) OKPAY nie zezwala już na przekazy pieniężne z jakiejkolwiek giełdy Bitcoin. Obsługa Bitcoina jest teraz dostępna wyłącznie dla sprawdzonych użytkowników, którzy dostarczyli serwisowi dowód tożsamości.

Mt.Gox ogłosił swoją separację z OKPAY (pdf) 28 maja, a sam OKPAY również nie wywołuje w tym zakresie wątpliwości. W związku z międzynarodową akcją wymierzoną w inny serwis związany z alternatywnymi walutami – Liberty Reserve, który nie spełnił wymagań AML, a w szczególności reguły ?Know Your Customer? (Poznaj Swojego Klienta), można przypuszczać, że Mt.Gox chce wybiec jeden krok na przód w obawie przed podobnym losem. W oświadczeniu wydanym 30 maja Mt.Gox podało rozrastające się regulacje oraz zasady AML jako powód nowych restrykcji dotyczących kont. Giełda wdała się ostatnio w kłopoty z FinCEN w związku z niedostosowaniem się do regulacji przez jedną z jej pośredników- Mutum Sigillum LLS. Firma nie zarejestrowała się odpowiednio jako świadcząca usługi pieniężne, i nakazem sądu jej konta finansowe zostały zamrożone.

Oświadczenie OKPAY towarzyszące ponownemu wdrożenia Bitcoina oznacza, że każdy nowy Bitcoinowy biznes będzie miał uniemożliwiony dostęp do serwisu. Istnieje tu możliwość obawy przed tym do czego zdolny jest wymiar prawa, jeśli powstałyby problemy związane z niezweryfikowanymi użytkownikami takich biznesów powiązanych z Mt.Gox. Wydarzenia te wskazują na przekonanie w społeczności e-walut i e-płatności w ogóle, że jedyną alternatywą dla szybkiego dostosowania się do struktury regulacji jest, w najlepszym wypadku zamieszanie prawne, a w najgorszym potencjalne grzywny oraz więzienie.

Źródło: http://bitcoinmagazine.com/mt-gox-okpay-play-regulatory-catch-up/

Tłumaczenie: Mateusz Kocot 6.06.13

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut