Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Lightning Network. Szybkie płatności i prawie zerowe koszty transakcji

Lightning Network to technologia, która najpewniej będzie wykorzystywana we wszystkich projektach kryptowalutowych opartych na blockchainie.

12 grudnia 2019 | 14:15

Lightning Network to technologia, która według Lecha Wilczyńskiego prawdopodobnie będzie powszechnie wykorzystywana we wszystkich projektach kryptowalutowych opartych na blockchainie. Jest to technologia drugiej warstwy dla bitcoinów, która wykorzystuje kanały mikropłatności do skalowania zdolności blockchain do przeprowadzania dużej liczby transakcji. 

Lech Wilczyński zachęca do zainstalowania, korzystania oraz wykonywania płatności w Lightning Network. 

Aby zacząć, wystarczy pobrać z Google Play lub App Store najprostszy w obsłudze oraz użytkowaniu portfel – Wallet of Satoshi lub w przeglądarce przyjmiemy pod względem UX https://bottle.li.

Dzięki aplikacji można zobaczyć, jak działają płatności w Lightning Network. Sama aplikacja jest ciągle rozwijana i ulepszana. 

Mamy już swój portfel i co dalej?

Mamy możliwość doładowania portfela albo “zwykłymi” Bitcoinami, albo możemy otrzymać od kogoś płatność w Lightningu. 

Dlaczego korzystać z płatności w Lightning Network?

  • Płatności są niezwykle szybkie
  • Koszty transakcyjne są prawie zerowe.

Serwisy internetowe mogą w końcu wykorzystać możliwość przyjmowania mikropłatności, które można realizować właśnie za pomocą Bitcoin Lightning Network. 

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników powstało rozwiązanie Bitcoin Lightning Wallet lub Eclair. Jest to bardziej zaawansowana propozycja portfela, w którym sami zarządzamy kluczami prywatnymi. 

Jedną z największych zalet Lightning Network są właśnie mikropłatności. Prowizje transakcyjne za transakcje zapisane na blockchainie są relatywnie wysokie, by akceptować mikropłatności, zwłaszcza te o najmniejszej wartości. 

Dzięki sieci Lightning Network niemal natychmiastowe mikropłatności przy użyciu Bitcoina byłyby możliwe bez udziału stron trzecich. Umożliwiłoby to na przykład płacenie za megabajt w przypadku usługi internetowej. 

Lightening Network jest w zasadzie systemem komunikacji, opartym na wymianie tokenów kryptograficznych. Nie jest jeszcze dopracowany pod każdym względem ani powszechnie stosowany, natomiast adresuje problem skalowania sieci transakcyjnej do obsługi dziesiątków tysięcy transakcji P2P przy jednoczesnym zabezpieczeniu jakie daje blockchain bitcoina.

Zainteresowani mogą śledzić rozwój tej technologii na grupie Lightning Network Polska na facebooku.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut