Reklama:

Cryptosphere

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Krwawe dni bitcoina. Sztuczna inteligencja zabiera Polakom pracę. Podsumowanie tygodnia #513

Spadek kursu bitcoina i zjawisko automatyzacji pracy w Polsce. AI w centrum uwagi parlamentarzystów. Aktualizacja Dencun w Ethereum zmniejsza opłaty transakcyjne. Czy hossa na rynku kryptowalut powróci? Ostatnie doniesienia z Coinmarketcap, rp.pl, TVP i consensys.io.

20 marca 2024 | 10:00

To podsumowanie ponownie musimy zacząć od tego, co dzieje się na bitcoinowym parkiecie.

Kurs bitcoina spada

Choć tydzień temu pisaliśmy o nowym ATH bitcoina, dziś musimy zacząć od… spadków. W skali 7 dni kryptowaluta straciła 14 proc. swojej wartości. Ether spadł o 20 proc. Dziś bitcoin kosztuje 63 176 USD, zaś ETH 3222 USD.

Czy oznacza to, że hossa dobiegła końca? Nie. To naturalna korekta wzrostów, które pozwoliły nam przebić stare ATH i ustanowić nowe. Zapewne sytuacja wkrótce się uspokoi i powrócimy do wzrostów.

Źródło: Coinmarketcap.com

AI zabiera Polakom pracę!

Sztuczna inteligencja faktycznie zabiera Polakom zajęcie zarobkowe. Ponad jedna trzecia (37 proc.) polskich firm zwolniła już minimum jednego pracownika, który został zastąpiony AI. A przynajmniej to wynika z Barometru Polskiego Rynku Pracy.

Mamy jednak i dobre wieści. Firmy zaczynają adoptować swój personel do nowych warunków. 49% planuje organizację szkoleń z zakresu AI. Jedna trzecia podmiotów ma w planach przekwalifikowywanie tych pracowników, których może zastąpić nową technologią. Nie zwolni ich więc, a jedynie przerzuci na inny front działań.

Źródło: rp.pl

AI należy uregulować!

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy temacie AI. Regulacją tej branży zajmują się posłowie polskiego Sejmu. W ostatnim czasie w Łodzi zorganizowano pierwsze wyjazdowe posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Na miejscu pojawili się nie tylko parlamentarzyści, ale też pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji i eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego.

Fundamentalną kwestią jest wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku pracy, z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracowników, ochrony danych osobowych. To przestrzeń nie do końca uregulowana – mówi Paweł Bliźniuk, poseł KO, członek Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych technologii.

Posiedzenie było wstępem do dalszej debaty o regulacji. Zapewne za jakiś czas poznamy pierwsze pomysły polityków.

Źródło: TVP

Ethereum i Dencun

Na koniec wróćmy jeszcze na rynek kryptowalut. W sieci Ethereum zaszła aktualizacja Dencun. Jej celem jest zmniejszenie opłat transakcyjnych w warstwach drugich głównej sieci (czyli tzw. layer 2).

Jak wynika z danych, jakie pozyskano już po wdrożeniu Dencun, projekt się powiódł i w layer 2 opłaty spadły o nawet 90 proc. Nadal drogo kosztuje nas jednak korzystanie z layer 1, czyli głównej sieci Ethereum. Problem zostanie rozwiązany, ale dopiero za parę lat.

Źródło: consensys.io

Reklama:

Cryptosphere