Polskie giełdy i kantory kryptowalut podpisały się pod pierwszym na świecie dokumentem dotyczącym samo(regulacji) sektora giełd i kantorów kryptowalutowych.

Na spotkaniu (29.03) w Ministerstwie Cyfryzacji nie zabrakło przedstawicieli KNF, GIIF, UOKiK, GIODO i innych ważnych instytucji, które otwarcie pochwaliły ?Kanon dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce?. Zdaniem KNF jest to ?niezwykle pożądane rozwiązanie?.

Spotkanie to może być początkiem współpracy giełd, kantorów, rządu, parlamentu, nadzoru finansowego, służb bezpieczeństwa i służb kontrolnych w celu wypracowania ?mądrych? regulacji, które nie tylko nie będą szkodziły branży, ale również otworzą Polsce drogę do pozycji lidera w branży kryptowalut i technologii blockchain.

Ministerstwo Cyfryzacji Blockchain Kryptowaluty
Spotkanie przedstawicieli firm kryptowalutowych z instytucjami. Fot.: Krzysztof Piech

Mądre regulacje mogą doprowadzić do stworzenia ?doliny kryptowalutowej?

Firmy kryptowalutowe miały najwięcej uwag, do punktu dotyczącego rekomendacji rejestracji działalności na terenie Polski. Wiele firm jest bowiem zarejestrowanych za granicą, chociażby ze względu na przyjaźniejsze środowisko regulacyjne i brak odpowiednich instrumentów prawnych w Polsce.

Dlatego zgłoszono potrzebę wprowadzenia dwóch nowych regulacji, dzięki którym startupy technologiczne nie tylko przestałyby emigrować do innych krajów, ale również mogłyby otwarcie współpracować z instytucjami takimi jak banki i firmy ubezpieczeniowe. Są to:

  1. Wprowadzenie uproszczonej licencji dla giełd Bitcoinowych
  2. Legalizacja kampanii crowdfoundingowych w oparciu o model Initial Coin Offering.

Wprowadzenie takich regulacji mogłoby dać Polsce dużą przewagę konkurencyjną nad innymi krajami, w zakresie regulacji, oraz doprowadzić do stworzenia ?doliny kryptowalutowej? (Crypto-Hub Poland).

Niektóre z Polskich giełd rozwinęły się do tego poziomu, że już teraz przeprowadzają ekspansję międzynarodową, działając np. w Chinach i Dubaju. Największa Polska giełda zamierza podwyższyć swój kapitał zakładowy do 5 milionów złotych i stworzyć ?międzynarodowy kryptowalutowy fundusz gwarancyjny?. Przedstawiciel tej giełdy stwierdził, że ?widzi chętnie kwestię regulacji?.

Na spotkaniu w Ministerstwie Cyfryzacji stwierdzono także, że regulacje unijne będą mogły być niezgodne z interesem polskiego rynku i podatników, dlatego nie należy czekać na ich powstanie, tylko stworzyć własne. W takim przypadku, przy tworzeniu regulacji, Unia musiałaby wziąć pod uwagę nasze prawo. Mogłaby także czerpać inspiracje z wyników prac prowadzonych w naszym kraju.

Regulacje są konieczne

Obecnie tylko cztery kraje na świecie uregulowały sektor giełd kryptowalut. Są to: USA, Japonia, Chiny i Niemcy. Polski rynek kryptowalut należy do jednego z najbardziej rozwiniętych na świecie.

Giełdy prowadzone przez prywatne firmy stały się zaufaną trzecią stroną w obrocie kryptowalutowym. Na spotkaniu zaznaczono, że upadki firm, zwłaszcza w tak młodym sektorze są normalną kwestią.

Odpowiednie regulacje mają zapobiec utracie depozytów, jak to miało miejsce w przypadku upadku jednej z Polskich giełd jesienią 2016 roku. Na spotkaniu w Ministerstwie Cyfryzacji potępiono zachowanie władz tej giełdy. Nie oddała ona klientom nawet tych środków, które były zdeponowane na koncie bankowym spółki, i pewnością nie mogły zostać utracone w przypadku ataku hakerskiego.

Według badań dr. Pawła Opiteka od lutego 2009 prowadzono w prokuraturach około 150 spraw związanych z kryptowalutami, ale ich realna liczba może być nawet dwa razy wyższa. Policja i Prokuratura współpracują z niektórymi giełdami między innymi w zakresie edukacji. Zdaniem Komendy Głównej Policji ?sam Kanon to dobry początek?.

Kanon dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce

?Kanon? został zredagowany przez dr hab. Konrada Zacharzewskiego, Lecha Wilczyńskiego i prof. Krzysztofa Piecha w ramach prac Strumienia ?Blockchain i kryptowaluty? programu ?Od papierowej do cyfrowej Polski?. Dokument ten zastąpił ?Minimalne standardy bezpieczeństwa giełd bitcoinowych? z roku 2014 i podpisało się pod nim większość firm sektora.

Certyfikaty potwierdzające status sygnatariusza otrzymały następujące serwisy: BitBay, bitbe.co, Bitcantor, Bitelon, Bitxpress, BitMarket, BitMarket24, Bitmaszyna, Bitstar.pl, Coinroom, Cryptoins.com, Dgt Market, InPay, Quark i sklepzbitcoinami.pl.

kanon_dobrych_praktyk_podmiotow_rynku_kryptowalutowego_w_polsce

Zdjęcie z nagłówka: MK

Poprzedni artykułDuże wahania ceny. Informacje Tygodnia #190
Następny artykułZamieszanie z SegWit. Informacje Tygodnia #191-192
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

79 KOMENTARZE

  1. cuchnie to na odległość… wszędzie szukają kasy, i jak uwalić górnika, że dość ze się płaci za prąd i sprzęt, to jeszcze za zbycie monet też trzeba zapłacić, na dodatek płaci się podatek od zarobionej kasy 20 %. Nie znam państwa które tak by się pastwiło nad obywatelem. Przenoszę koparki za granicę….cyfrowa dolina kryptowalut… hi,hi,hi…. koń by się uśmiał. Regulacje? czy raczej giełdy proszą o wykoszenie mniejszych graczy rynkowych. Idea BTC to wolność, a nie regulacje. Żaden rząd ani też żadna jakaś służba nie powinni maczać tutaj swoich brudnych paluchów. miałem się zapisać do tego bit beya, ale już ochota odchodzi. Wszędzie szukają kasy…cwaniaki 20 – paroletnie. A potem bedą się rozbijać na drogach drogimi furami i nic im sądy nie zrobią.

  2. Bo za regulacjami stoją nadzór i sankcje a zatem bariera wejścia na rynek. Giełdy chcą regulacji dla wykoszenia przez urzędników drobnej konkurencji.
    Regulacje nie mogą istnieć bez sankcji a sankcja to kara. W idei BTC dużo jest o dobrowolności a mało o karach. Teraz jednak biznesmeni z urzędnikami próbują zawłaszczyć ideę BTC wprowadzając do niej przemoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj