Reklama

Quark

Jak wykorzystać potencjał blockchaina Ethereum?

Firmy mają trudność z odpowiednim dostosowaniem technologii blockchain i użyciem jej w swojej branży, tak aby dawała maksymalne korzyści.

14 marca 2019 | 08:00

Branża blockchain jest nadal młoda. Głównym wyzwaniem dla ekspertów jest jej praktyczne zastosowanie. Powszechnym problemem jest także brak wiedzy o tym, gdzie może ona być najlepiej wykorzystana. Firmy mają trudność z odpowiednim dostosowaniem technologii blockchain i użyciem jej w swojej branży, tak aby dawała maksymalne korzyści.

W jaki sposób możemy maksymalnie wykorzystać potencjał blockchaina?

Ethereum jest obecnie najczęściej stosowanym blockchainem na świecie. Jego rosyjski twórca, Vitalik Butterin, w 2013 r. w wieku 20 lat przygotował koncept rozbudowanej platformy deweloperskiej opartej na technologii blockchain. Z założeń wynikało, że będzie przeznaczona do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji oraz zawierania inteligentnych kontraktów.

Inteligentne kontrakty (ang. smart contract)

Mówiąc o Ethereum, na myśl przychodzą nam inteligentne kontrakty, które są jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów tej platformy. Działają one jako pewien rodzaj aplikacji i są zależne od dostarczonych danych wejściowych, w postaci fragmentu jej kodu. Łącząc logikę biznesową z danymi wejściowymi i wprowadzając je na blockchain otrzymujemy zamierzony rezultat.

Wstępna Moneta Oferowanie (ang. Initial Coin Offering)

Initial Coin Offeting (ICO) służy do emisji nowej cyfrowej waluty (tokena). Twórcy nowego projektu, na który zbierają fundusze na realizację swoich celów, tworzą na blockchainie Ethereum nowy token. Inwestorzy w zamian za wsparcie finansowe start-upu otrzymują takie tokeny. Nowa waluta cyfrowa musi być notowana na giełdzie kryptowalut, gdzie inwestorzy mogą spekulować na jej cenie.

W jakiej branży można jeszcze wykorzystać blockchain?

Edukacja

Na rynku szkolnictwa dochodzi do fałszowania dyplomów i certyfikatów edukacyjnych. Różne organizacje wydają miliony na weryfikację tych dokumentów przez wyspecjalizowane firmy. Ten sam proces powtarzają przy każdej zmianie pracowników.

Rozwiązaniem tego problemu będzie zbudowanie platformy opartej na technologii blockchain do tworzenia, udostępniania i weryfikacji dokumentów wydawanych w szkolnictwie. Wszelkiego rodzaju dyplomów, certyfikatów, świadectw. Co więcej można by na takiej platformie dodawać świadectwa pracy.

Zalety użycia blockchaina Ethereum dla celów weryfikacyjnych dokumentacji edukacyjnej i świadectw pracy:

    • brak możliwości fałszowania dokumentów,
    • zmniejszenie kosztów usług weryfikacyjnych,
    • skrócenie czasu weryfikacji,
    • brak konieczności angażowania osób trzecich do weryfikacji,
    • dostęp do cyfrowych certyfikatów zarejestrowanych na blockchainie Ethereum.

Nieruchomości

Oszustwa zdarzają się także na rynku nieruchomości. Osoba kupująca grunt czy mieszkanie o sfałszowanej dokumentacji ponosi wysokie ryzyko utraty nie tylko nieruchomości, ale i kwoty, którą za nią zapłacił.

Platforma do rejestracji i identyfikacji nieruchomości stworzona na blockchainie usunęłaby ten problem. Jest to bardzo dobry przykład tego, jak można wykorzystać potencjał blockchaina.

Zalety rejestru gruntów i innych nieruchomości na blockchain Ethereum:

    • dane rejestracyjne nieruchomości dostępne publicznie, co każdemu daje możliwość sprawdzenie dokumentacji,
    • brak możliwości fałszowania dokumentacji.

Podróże

Czy zdarzyło się Wam kiedyś opóźnienie, a nawet odwołanie lotu samolotu, pociągu czy autobusu? Zapewne tak, bo nie jest to rzadkością. Dla osób, których podróż dotyczy spraw biznesowych odwołanie np. lotu samolotu może okazać się katastrofalne w interesach. Wielu podróżujących rezygnuje z procedury reklamacyjnej z uwagi na to, że są one długotrwałe i czasami skomplikowane. Niejednokrotnie okazuje się, że nie są nawet zintegrowane z usługami linii lotniczych, czy innych środków transportu.

Idealnym rozwiązaniem trudności z rozpoczęciem procedury reklamacyjnej byłoby zaprojektowanie zautomatyzowanej platformy ubezpieczeniowej. Platforma byłaby zintegrowana z ubezpieczalniami, liniami lotniczymi, kolejami i innymi usługami transportowymi. Pozwoliłoby to na sprawne ubezpieczenie się podróżujących i firm transportowych.

Do ogromnych zalet platform, gdzie stronami byłyby firmy ubezpieczeniowe, firmy transportowe oraz podróżujący zaliczamy:

    • łatwość ubezpieczenia podróżujących i firm,
    • automatyczna procedura reklamacyjna,
    • przejrzystość procesu dla wszystkich stron,
    • obniżenie kosztów,
    • oszczędność czasu.

Głosowania i tożsamość cyfrowa

Najistotniejszymi problemami tradycyjnych głosowań w większości państw jest mała frekwencja wyborców oraz fałszowanie wyników. W związku m.in. z przesiedleniami obywateli, nie wypełniają oni swoich obowiązków wyborczych. Poza tym cały proces wyborczy jest skomplikowany i nie trudno w nim o błędy ludzkie. Brakuje w nim przejrzystości, co doprowadza niejednokrotnie do manipulacji wyborczej i fałszowania głosów.

Wprowadzenie systemu e-głosowania opartego na blockchainie rozwiązałoby powyższe problemy i doprowadziłoby do wprowadzenia bezpiecznej cyfrowej tożsamości.

Zalety DAPP e-głosowania:

    • większa frekwencja wyborców podczas głosowania,
    • dostępność do głosowania z dowolnego miejsca na świecie,
    • przejrzysty, skalowalny, szybszy, bezproblemowy proces wyborczy,
    • eliminacja manipulacji wyborczej i fałszowania głosów,
    • możliwość ponownego wykorzystywania tożsamości cyfrowej.

Wymieniłam problemy i ich rozwiązania zaledwie w kilku branżach. Jak widzicie można w łatwy sposób wykorzystać potencjał blockchaina. W każdej branży, gdzie chcemy uzyskać przejrzystość, wiarygodność czy wyeliminować fałszowanie danych – warto wdrożyć tę technologię. Ma ona ogromny potencjał w świecie, gdzie coraz częściej ludzie dopuszczają się oszustw.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut