Jak czytać giełdę?
Wchodzimy na Bitcurex i naszym oczom ukazuje się kilka tabelek, jakieś wykresy i nic nam nie mówiące nazwy. Myślimy sobie ?Jakie to skomplikowane, to chyba nie dla mnie?. Nic bardziej mylnego! Do zrozumienia giełdy nie jest potrzebna jakakolwiek wiedza ekonomiczna. Wszystko mamy podane na tacy, wystarczy tylko odpowiednio to odczytać. Postaram się wytłumaczyć to w pięciu punktach.
1. Na samej górze strony znajdują się oferty kupna (określane jako BID) i oferty sprzedaży (ASK). Możemy to nazwać książką zamówień (ofert). Lista BID, to lista zamówień ludzi którzy chcieliby kupić określoną Ilość Bitcoinów po określonej cenie (Kurs PLN). Pokazana jest też łączna wartość transakcji (Cena). Lista ASK natomiast jest listą zamówień osób które chciałyby sprzedać określoną ilość swoich coinów po danym kursie.
Najniższa oferta ASK jest nieco wyższa od najwyższej oferty BID. Wartości najniższej oferty ASK i najwyższej oferty BID są podane niżej w ramce. W danej ramce znajduje się też aktualna cena, średnie ceny (arytmetyczna i ważona) i wolumen (czyli ilość Bitcoinów znajdująca się na giełdzie).
2. Pod książką ofert widzimy tabelkę z listą ostatnio dokonanych transakcji. Możemy się z niej dowiedzieć po jakim kursie i ile Bitcoinów zostało ostatnio sprzedanych/kupionych. Podana jest też wartość transakcji wyrażona w złotówkach, oraz dokładna data dokonania transakcji. Nie wiemy natomiast kto sprzedał i kupił Bitcoiny.
3. Wykres głębokości. Jest to wizualizacja książki zamówień. Pomarańczowa linia reprezentuje oferty skupu (BID), natomiast niebieska oferty sprzedaży (ASK).
Wysokość tych linii w dowolnym momencie wykresu reprezentuje ilość osób które chciałyby kupić Bitcoiny po tej cenie, albo wyższej (cena na dole wykresu). Gdybyś jako sprzedawca wystawił sporą ilość Bitcoinów poniżej aktualnej ceny (w tym przypadku np. po 300zł) z wykresu mógłbyś odczytać jak duże byłoby zainteresowanie kupnem. Gdybyś próbował sprzedać większą ilość Bitcoinów po aktualnym kursie mogłoby zabraknąć kupców na taką ilość monet, w tym przypadku wykres jest bardzo przydatny.
I odwrotnie ? po prawej stronie niebieska linia wizualizuje osoby chcące sprzedać Bitcoiny. Gdybyś chciał kupić dużą ilość monet po aktualnym kursie mogłoby zabraknąć osób które chciałyby sprzedać je po obecnym kursie. W tym przypadku wystarczy spojrzeć na wykres i odczytać z niego ile jest ofert sprzedaży po danym kursie.
Obie linie spotykają się przy środkowej, która reprezentuje aktualną cenę (na dole wykresu).
5. Barometr rynku. Z tej tabelki odczytamy cenę oraz wolumen w określonym czasie. Widać na niej w jaki sposób cena i wolumen zmieniały się przez 60 dni (60d), 30 (30d), 5 (5d) i 1 (1d). Na wykresach większych giełd mamy też często do wyboru godzinę, a nawet ostatnie 15 minut.
W tym przypadku mamy zaprezentowane na wykresie dwie różne informacje. Niebieskie kolumny na dole wykresu reprezentują wolumen wymian w określonym okresie czasu. Kolorowe kolumny (czerwone i zielone) reprezentują wzrosty i spadki ceny w danym okresie czasu. Czerwony kolor odpowiada spadkowi ceny, a zielony wzrostowi.
Popatrzmy na kolumny w przybliżeniu. Każda z nich przekazuje nam kilka informacji. Możemy z nich odczytać najwyższą cenę, najniższą cenę, cenę otwarcia oraz cenę zamknięcia w danym okresie czasu. W tym przypadku posłużę się przykładem z innej giełdy (wykres jest bardziej czytelny):
Proste, prawda? Na ewentualne pytania odpowiem w komentarzach.