Reklama

Quark

Halving za nami! AI pomoże ratować zwierzęta. Podsumowanie tygodnia #518

24 kwietnia 2024 | 12:13

To podsumowanie nie możemy zacząć inaczej. W sieci bitcoina zaszedł halving.

Halving BTC

W sieci BTC zaszedł halving. Nagroda za wykopanie 1 bloku w blockchainie spadła z 6,25 BTC do 3,125 BTC. Jak na razie nie ma to wpływu na kurs bitcoina. 1 BTC kosztuje 66 330 USD, co oznacza wzrost ceny w skali 7 dni, ale tylko o 5 procent.

Kolejny halving już za ok. 4 lata!

AI pomoże w walce z kłusownikami

Kłusownicy nadal stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt. Ich dalsza działalność może zagrozić istnieniu niektórych gatunków. Tyle że z pomocą idzie sztuczna inteligencja.

AI ma pomóc sprawdzić, czy dana skóra upolowanego zwierzęcia pochodzi z obszaru chronionego, czy z hodowli. Innymi słowy, kupiec będzie wiedział, czy źródło pochodzenia jest legalne, czy też nie.

Jak to jednak możliwe? Chodzi o to, że wzory na futrach zwierząt są jak ludzkie linie papilarne. Każdy tygrys lub zebra posiadają unikalny wzór pasków. Za pomocą fotopułapek władze Indie stworzyły dzięki temu bazę danych zdjęć zwierząt.

Prof. Milind Tambe, współzałożyciel Centrum Sztucznej Inteligencji w Społeczeństwie Uniwersytetu Południowej Kalifornii (CAIS), stworzył dzięki powyższemu i AI system łapania kłusowników. Ten pozwala przewidywać prawdopodobne miejsce, gdzie pojawią się nielegalni myśliwi. W te są wysyłane patrole, które likwidują zasadzki na zwierzęta.

Źródło: Onet

Czy AI to Terminator?

Skoro przy AI jesteśmy, warto zastanowić się, czy ta jest zagrożeniem dla człowieka (choć jednocześnie, jak widać, pomaga zwierzętom). Amerykańska armia testuje wykorzystanie nowej technologii w boju.

Właśnie upubliczniono informacje dot. eksperymentalnej walki, jaką stoczyły ze sobą w powietrzu dwa F-16. Za sterami jednego samolotu siedział człowiek, zaś drugim sterowała AI (choć awaryjnie w maszynie znajdował się też pilot, który mógłby wyłączyć komputer i przejąć stery).

Jakie wyniki osiągnięto? Nie wiadomo. Z opublikowanego raportu dowiadujemy się tylko, że stoczono walkę, ale nie podano żadnych szczegółów. Z innych testów, które wykonano na automatach, wynika, że człowiek nie ma szans z AI-pilotem.

Źródło: Youtube

Nowy chip do kopania bitcoinów

Zaczęliśmy od bitcoina i nim skończymy. Firma Block Jacka Dorsey’a skończyła testy nowego chipa do kopania kryptowaluty. Ten ma wykorzystywać najnowsze technologie, co powinno sprawić, że kopanie coinów będzie wydajniejsze. Obecnie trwają rozmowy dot. masowej produkcji chipa.

„Nasz chip wydobywczy będzie wykorzystywał najbardziej zaawansowany obecnie dostępny proces półprzewodnikowy i zapewni wydajność wymaganą dla operatorów miningu wszystkich typów, aby przetrwać i prosperować w piątej epoce wydobywczej (okres po niedawnym czwartym zmniejszeniu o połowę nagrody za blok [w sieci BTC]) i później”

– czytamy w komunikacie firmy.

Źródło: X

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut