Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Giełdy i Problemy Im Towarzyszące

Problemy z bezpieczeństwem i wydajnością giełd kryptowalut, takich jak Bidextreme, Bitcurex czy Mt.Gox, stwarzają zagrożenia dla użytkowników. Ataki hakerskie, przeciążenia serwerów, brak zabezpieczeń - to częste problemy. Inwestorzy zwracają uwagę na bezpieczeństwo swoich środków, wybierając bardziej stabilne platformy takie jak bitcoin.de.

29 listopada 2013 | 17:33

W związku z ogromnym wzrostem zainteresowania walutami kryptograficznymi ostatnimi czasy znacznie przybyło użytkowników giełd. Wolumeny są wyraźnie wyższe, więc coraz częściej możemy słyszeć o atakach, próbach ataków i innych problemach towarzyszących giełdom.

Bidextreme

Kiedy w nocy z 17/18 listopada chciałem wejść na giełdę bidextreme powitał mnie komunikat, że trwają aktualnie jakieś prace konserwacyjne. Rano wszystko okazało się jasne – giełda padła ofiarą ataku. Giełda nie była odpowiednio zabezpieczona – zaleca się, żeby co najmniej 80% środków przechowywanych było offline, natomiast bidextreme prawdopodobnie trzymało 100% środków online – czego rezultatem była kradzież portfela. Giełda nie podała do informacji jakie sumy znajdowały się w portfelach i ile osób dokładnie zostało poszkodowanych, ale z pewnością suma Bitcoinów nie była wielka, ponieważ giełda była stosunkowo młoda i wolumeny były bardzo małe. Nie znaczy to jednak, że użytkownicy stracili mało. Sam miałem na giełdzie kilka Litecoinów, których cena przekracza 1000zł, a wiem, że niektórzy użytkownicy trzymali tam dużo więcej. Aktualnie na forum powstała lista poszkodowanych, więc jeśli miałeś jakieś środki na giełdzie i chciałbyś je odzyskać to możesz napisać do użytkownika o nicku Lechu. Środki w złotówkach zostały zwrócone użytkownikom.

Bitcurex

Bitcurex PLN (giełda w Euro działa prawidłowo) ma inne problemy. Kiedy na giełdzie jest spokój wszystko działa prawidłowo, ale w momencie kiedy tylko zacznie się coś dziać, zwiększona aktywność użytkowników skutkuje przeciążeniem serwerów. Bitcurex stara się ratować – zamknął rejestrację, a minimalna oferta została podwyższona do 100zł. Jest to dla nas całkiem zrozumiałe. Nie rozumiem natomiast dlaczego giełda nie poinformowała ani o zamknięciu rejestracji, ani o podwyższeniu oferty minimalnej. W momencie kiedy Bitcoin kosztuje prawie 3500zł opłata za wypłatę środków w BTC jest też zaskakująco wysoka – 0.005BTC, podczas gdy na innych giełdach jest to 0.001BTC. Użytkownicy na forum piszą także, że utrudniony jest kontakt z supportem. Aktualnie wiele osób określa giełdę jako: Shitcurex, albo Bitcurvex.

Mt.Gox

Mt.Gox przez bardzo długo miał monopol, giełda zdecydowanie dominowała w świecie Bitcoina. Ale giełda ma sporo problemów. Na wypłatę środków w złotówkach trzeba czekać nawet dwa miesiące. Giełda ta jest aktualnie jedyną giełdą na której nowy użytkownik może kupić Bitcoiny, ale użytkownicy wolą przepłacić i kupić kryptowaluty na liliontransfer.org, albo sklepzbitcoinami.pl. Aktualnie Mt.Gox stracił pozycję na rzecz BTC China, natomiast Bitstamp już teraz przewyższa go wolumenem. Giełda nie steruje już rynkiem jak kiedyś, a ludzie korzystają z niej raczej z braku alternatyw. Niedługo jednak może się to zmienić, ponieważ giełda pracuje nad nowym silnikiem, oraz wprowadzeniem Litecoina.

CEX.IO

CEX.IO to miejsce w którym można kupić moc obliczeniową, oraz wymienić Bitcoiny na Namecoiny. Dzisiaj giełda poinformowała, że hakerzy próbowali dostać się do kont użytkowników metodą brute-force. Na szczęście próba zakończyła się niepowodzeniem, a wszystkie konta i udziały pozostają bezpieczne. Przedstawiciele poinformowali również, że wprowadzili odpowiednie zabezpieczenia, żeby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Pamiętajcie, że jeśli używacie takich samych haseł w kilku miejscach i jeśli nie korzystacie z dwuskładnikowego uwierzytelniania to w przypadku włamania na wasze konto możecie winić tylko siebie. CEX.IO, podobnie jak inne giełdy takie jak BTC-E, czy mcxNOW umożliwiają włączenie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Mt.Gox natomiast dał możliwość zakupu specjalnej karty generującej hasła jednorazowe:

mcxNOW

Giełda mcxNOW została zamknięta na jakiś czas, ponieważ pracuje nad nią tylko jedna osoba, która nie radziła sobie z rosnącą popularnością (kilka tysięcy użytkowników, 200-400 maili dziennie). Środki z giełdy można wypłacić do 20 grudnia. Później będzie można to zrobić dopiero po wznowieniu działania. Czekamy na to z niecierpliwością, bo jest to niewątpliwie jedna z lepszych giełd.

BIPS

BIPS nie jest giełdą. BIPS jest procesorem płatności i portfelem online. W ostatnich dniach spierał się z poważnym atakiem DDoS, oraz z kradzieżą 1,295 BTC. Dyrektor generalny Kris Henriksen zapowiedział, że środki zostaną zwrócone użytkownikom z firmowych pieniędzy. W przypadku takich ataków najczęściej wszystko kończy się właśnie w ten sposób. Szkoda tylko, że Bidextreme nie potrafi przyznać się do błędu i zachować się podobnie.

Inne giełdy

Ostatnio Bitstamp zmagał się też z problemami i chwilami niedostępności. BTC-E, podobnie jak kilka innych giełd, oraz serwisu blockchain.info  tradycyjnie jest cenem ataków DDoS, ale cloudflare spełnia swoją rolę i giełdy pozostają dostępne, a o każdych problemach raportują na bieżąco na twitterze (nie tak jak Bitcurex). Ponadto pracownik Chińskiego Banku Centralnego Yi Gang stwierdził ostatnio, że ludzie powinni mieć wolność korzystania z giełd Bitcoin.

Podsumowując Polacy mają aktualnie ogromne problemy z handlem wirtualnymi walutami, więc jeśli ktoś ma taką możliwość to na dzień dzisiejszy warto handlować na niemieckiej giełdzie bitcoin.de, która działa doskonale, oraz ma wsparcie ze strony Fidor Banku.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut