Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Mt. Gox wypłaca po latach środki klientów. Podsumowanie tygodnia #501

27 grudnia 2023 | 10:00

To już ostatnie podsumowanie tygodnia w tym roku. Jak więc kończy się rok 2023?

Mt. Gox wypłaca wierzycielom ich środki

Wierzyciele czekali na to blisko dekadę. Giełda Mt. Gox upadła bowiem blisko 10 lat temu. Teraz w social mediach pojawiają się informacje o tym, że byli klienci firmy dostają swoje środki, jakie były przez lata przechowywane przez syndyka spółki. Niekoniecznie będą to bitcoiny. Osoby na Reddit otrzymały np. jeny japońskie. Możliwe, że to jednak wstęp do wypłat BTC (wierzyciele mogli wybrać formę spłaty). Wszystkie środki mają trafić do wierzycieli do końca 2024 r.

Źródło: Cointelegraph

Chiny chcą globalnych regulacji rynku kryptowalut

Bank centralny Chin apeluje do rządów z całego świata o wspólne prace nad regulacjami kryptowalut.

W raporcie Ludowego Banku Chin napisano, że dziś rynek kryptowalut stanowi 1% światowego systemu finansowego. Powiązanie branży z TradFi jest nadal małe. Tyle że w przyszłości może się to zmienić i może mieć negatywne konsekwencje. W raporcie wskazano np. na arbitraż regulacyjny, który dziś jest na tym rynku możliwy. A to temu, że poszczególne kraje mają różne regulacje kryptowalut. Bankierzy centralni Chin obawiają się, że może to prowadzić do manipulacji na rynku i zagrażać bezpieczeństwu środków klientów firm.

Źródło: pbc.gov.cn

Polski minister cyfryzacji zdradza swoje pomysły na tę kadencję

Nowy minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, ma ambitne plany dot. cyfryzacji. Przedstawił je w czasie ostatniego wywiadu.

I tak dowiedzieliśmy się, że resort pracuje już nad nową ustawą – Prawem Komunikacji Elektronicznej.

„Musimy przygotować przepisy profesjonalnie, unikając niepotrzebnego wpływu polityków. Cyfryzacja wolna od polityków. To jest moje wyzwanie. Już podjąłem decyzję, że zostaną z ustawy o PKE usunięte te zapisy, które dorobiły się określenia lex pilot. Politycy nie będą decydować o tym, jakie kanały telewizyjne ludzie mają oglądać. Drugie ważne wyzwanie to przyjęcie ram Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa i wdrożenie dyrektywy NIS2. Poprzedni rząd przez cztery lata nie zrobił praktycznie nic, żeby przyjąć tę ważną ustawę. W końcu chciałbym dalej rozwijać kolejne usługi dotyczące relacji państwo-obywatel, czyli np. wdrażać nowe funkcjonalności w aplikacji mObywatel”

– powiedział mediom minister.

Jego celem jest też ułatwienie życia zwykłym Polakom. Chce, by „w Polsce można było załatwiać najważniejsze formalne kwestie związane ze sprawami administracyjnymi, czy z ochroną zdrowia, kilkoma kliknięciami w telefonie” Jak wskazał, proces może zacząć się od systemu rejestracji samochodu i zapisania się na wizytę u lekarza w ramach NFZ.

Źródło: Business Insider

Bitcoin najlepszą inwestycją 2023 roku?

Czy bitcoin okazał się najlepszą inwestycją tego roku? Kaiko Research twierdzi, że prawie tak. Lepiej niż kryptowaluta dała zarobić inwestycja w akcje Nvidii.

Pomimo nieco nudnej [pierwszej] połowy roku, BTC ma w tym roku jeden z najlepszych wskaźników Sharpe’a [opisujący stopę zwrotu] spośród wszystkich głównych aktywów, ustępując jedynie gigantowi półprzewodników, Nvidii, którego akcje wzrosły ponad dwukrotnie od stycznia do maja dzięki podekscytowaniu sztuczną inteligencją”

– wskazali analitycy firmy.

Akcje NVIDIA Corp (NVDA) od początku roku zdrożały o 241%. Bitcoin „tylko” o 160%.

Źródło: Kaiko

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut