Ostatnio skontaktował się ze mną przedstawiciel CEX.IO i poprosił, żebym napisał recenzję. Zaznaczę, że mogła być to zarówno pozytywna jak i negatywna recenzja, ale jak ta część z Was, która korzystała z ich usług wie, że właściwie nic negatywnego nie można powiedzieć. Ci którzy nie mają doświadczenia zapewne się o tym przekonają po przeczytaniu tego artykułu. Ponadto mam dla Was kilka ciekawostek odnośnie tego czego możecie spodziewać się w najbliższym czasie, ale od początku.

paleolit

Zapewne większość z Was wie już czym jest mining, ale pozwolę sobie przypomnieć: mining, albo po Polsku kopanie Bitcoinów, jest formą autoryzowania transakcji w sieci, a tak dokładniej to liczeniem hashy w celu ?wydobycia? kolejnego bloku (grupy) transakcji. Transakcje takie są zapisywane w łańcuchu bloków, dzięki czemu wszystkie pozostają publiczne i nie można tu nic oszukać. Początkowo w erze Bitcoina łupanego wystarczył najzwyklejszy procesor, żeby móc stać się właścicielem 50 nowych Bitcoinów wpadających co jakiś czas do naszego portfela. Ale użytkowników przybyło, więc wydobycie każdego kolejnego bloku w pojedynkę stało się bardzo trudne. Dlatego górnicy postanowili stworzyć kopalnie. Polega to na tym, że zbierają się w grupę i zaczynają pracować wspólnie w celu późniejszego podzielenia się nagrodą w zależności od włożonego wkładu. Z czasem kiedy użytkowników przybywało rosła też trudność i pomysłowi górnicy doszli do wniosku, że można w celu miningu wykorzystywać również karty graficzne i układy FPGA.

http://forum.breakbeat.co.uk/tm.aspx?m=1975289324&mpage=28
Źródło: http://forum.breakbeat.co.uk/tm.aspx?m=1975289324&mpage=28

Ale trudność nie przestała rosnąć, wraz ze wzrostem zainteresowania ? i chęci szybkiego zysku. Od roku nie używa się już kart graficznych do miningu. Tak jest, minął rok i teraz w świecie Bitcoina dominują ASICi, czyli urządzenia zaprojektowane specjalnie w celu kopania Bitcoinów. Nie mają one żadnych innych zastosowań i jedno takie urządzenie może być setkę razy szybsze w liczeniu hashy od przeciętnej karty graficznej. Tak właśnie Bitcoin stał się najszybszą i najdroższą siecią świata.

Źródło: blockchain.info/pools
Źródło: blockchain.info/pools

Jest kilka dużych kopalni i cała duża grupa mniejszych. Do jednej z największych kopalni należy GHash.IO. Aktualnie dysponują oni prawie 30% mocy obliczeniowej całej sieci Bitcoin! Jest to największa kopalnia z największą liczbą użytkowników. Tak wygląda jej część (składa się ona z kilku centrów obliczeniowych):

YQ5A3222

I tutaj dochodzimy do właściwego tematu, czyli CEX.IO. Otóż jest taka giełda, gdzie za Bitcoiny i Namecoiny możemy kupić jakąś część mocy obliczeniowej, która będzie dla nas generowała zyski. W każdej chwili możemy również odsprzedać zakupione udziały. Cena udziałów nie jest stała i momentami rośnie i spada, w zależności od popytu i podaży. Łatwo można przewidzieć, że co dwa tygodnie wraz ze wzrostem trudności cena delikatnie spadnie.

To co spodobało mi się na samym początku ? przy logowaniu ? a czego brakuje innym giełdom jest to w jaki sposób  przedstawiciele CEXa dbają bezpieczeństwo zwykłego użytkownika. Nie od dziś wiadomo, że hasło można złamać i wiele osób straciło już w ten sposób swoje środki. Oczywiście wszystkie większe giełdy dają możliwość włączenia dwuskładnikowego uwierzytelniania, ale CEX wręcz je wymusza. Jest to idealna giełda dla użytkowników, którzy nie mają dużego doświadczenia ze światem walut kryptograficznych. Przez jakiś czas nie logowałem się na CEXa i bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to co zobaczyłem przy logowaniu:

cex

Zostałem poproszony o podanie numeru telefonu w celu włączenia dwuskładnikowego uwierzytelniania. Oznacza to, że dla bezpieczeństwa za każdym razem kiedy się logujemy, musimy przepisać kod z SMS (oczywiście nic za to nie płacimy). Możliwość włączenia 2FA daje także między innymi Facebook i Google. Znacząco zmniejsza to ryzyko włamania się na nasze konto. Użytkownik oczywiście nie musi włączać tej opcji, ale w takim przypadku musi potwierdzić, że jest świadomy ryzyka i rozumie, że konto może zostać zhakowane. Tak powinna wyglądać ta opcja wszędzie a nie być zagrzebana gdzieś w ustawieniach! Ponadto po zalogowaniu dostajemy potwierdzenie e-mail.

A tak wygląda giełda:

cex1

Podsumowując, CEX.IO pozwala kupić część mocy kopalni GHash.IO. Ale nie jest to jedyny sposób na zarabianie. Jak twierdzą niektórzy użytkownicy, największe zyski może przynosić program referencyjny. Za polecenie usług znajomym otrzymuje się dodatkowe 3% mocy którą posiada osoba której poleciliśmy usługę.

Aktualnie aż 40% mocy kopalni stanowią udziały użytkowników CEXa, a 60% to niezależni górnicy. Zapewne część z Was słyszała, że jakiś czas temu ich ogromna moc obliczeniowa pozwoliła im osiągnąć 46% mocy całej sieci i stanowiła bardzo poważne zagrożenie. Na szczęście przedstawiciele kopalni zareagowali bardzo szybko i już dzień później udało się ograniczyć moc do 34%. I tutaj zaczynają się nowości. Otóż żeby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości CEX.IO zamierza pozwolić użytkownikom na wybranie kopalni dla której ich moc będzie pracować. Jest to o tyle trudne, że większość użytkowników ma bardzo mało mocy i stanowi to pewne przeszkody. Powiedziano mi, że każda z kopalni działa w inny sposób i jest ich bardzo wiele, co również jest kłopotliwe, ale jak poinformowali mnie przedstawiciele kopalni ? rozwiązania są w drodze.

Od jakiegoś czasu na CEX.IO można wymieniać Litecoina na Bitcoina, ale to nie wszystko. Użytkowników najbardziej interesuje to, czy w przyszłości będą mogli kupić moc obliczeniową pozwalającą na kopanie walut scryptowych takich jak Litecoin, czy Dogecoin. Dostałem taką odpowiedź:

Tak, aktualnie mamy plany żeby podążać w tym kierunku.

Czekam z niecierpliwością! Co jeszcze nowego? Niedługo będzie można wymienić tam Bitcoiny na pieniądz fiducjarny. Czyżby CEX zajął w przyszłości miejsce Mt.Goxa? Patrząc na ich politykę i możliwości jest to bardzo prawdopodobne.  Poinformowano mnie także, że planowane jest wypuszczenie jakiejś nowości związanej z kopaniem scryptów. O co może chodzić? Czy będzie to wspomniana możliwość handlu mocą obliczeniową dla scryptów, a może jakaś inna niespodzianka. Z tym musimy niestety zaczekać do oficjalnego oświadczenia prasowego, którego możemy spodziewać się ?bardzo niedługo?.

Osobiście uważam, że przedstawiciele CEXa i GHhash.IO mają świetną politykę, jak tylko pojawiły się problemy z zbyt dużą mocą to zareagowali natychmiastowo i bardzo szybko wydali oświadczenie prasowe. Ponadto jest też z nimi bardzo dobry kontakt, a jak pytałem na forum.bitcoin.pl i w grupie Bitcoin Polska, czy ktoś miał z nimi jakieś negatywne przygody, albo musiał kontaktować się z suportem to nie dostałem żadnej odpowiedzi. To chyba musi o czymś świadczyć? Jeśli popatrzymy na giełdę Mt.Gox która przez długi czas była największą? i jedyną giełdą, a na wypłaty trzeba było czekać miesiącami, kontakt z suportem jest tragiczny i wszystko wskazuje, że pracują tam ludzie bez odpowiednich kwalifikacji to? wróżę naprawdę świetną przyszłość serwisowi CEX.IO. Oni naprawdę niedługo mogą przejąć koszulkę lidera? przynajmniej na jakiś czas.

Nie będzie żadnego reflinka, a na stronę możecie wejść wpisując do przeglądarki adres CEX.IO.

Poprzedni artykułDeklaracja Niepodległości Cyberprzestrzeni
Następny artykułCo się stało z Mt.Goxem?
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

25 KOMENTARZE

 1. To prawda tu można tylko stracić, a nawet kiedy kurs idzie w górę to nie można nic sprzedać bo strona przestaje chwilowo działać. NIE POLECAM

 2. Jestem pod wrażeniem zainteresowania tym tematem! (Wnioskuję to po statystykach odwiedzin i rejestracji z mojego numeru referencyjnego) W poprzednim moim poście możecie znaleźć mój ref (https://cex.io/r/0/KOCUR/0/), który umożliwia mi współpracę z osobą, która po zarejestrowaniu się na CEX.IO, zakupi tam moc obliczeniową. Jest to dla mnie widoczne w interfejsie statystyk. Do tej pory nie myślałem, że w ogóle kogokolwiek ten temat wciągnie 🙂 Myliłem się jednak, co bardzo mnie cieszy. Niestety nie mam żadnych informacji na temat osoby, która rejestruje się z moim numerem referencyjnym – oprócz daty i ilości zakupionej mocy. Chciałbym jednak w jakiś sposób się zrewanżować – dlatego proszę aby wszystkie osoby które zarejestrowały się z moim refem i zakupiły moc obliczeniową skontaktowały się ze mną. W drodze rewanżu podeślę bardzo proste urządzenie (automat) do błyskawicznego przeliczania arbitrażu na CEX.IO. Przede wszystkim pozdrawiam osobę która przedwczoraj zakupiła 55GHZ ! Proszę o kontakt! Mój email: lukas.kotwica@gmail.com (proszę podać dzień rejestracji i ilość zakupionej mocy – tylko w ten sposób mogę zidentyfikować daną osobę)

 3. Fajny tekst. Można by wyjaśnić więcej na temat tego dlaczego cena GHS spada.. Tzn jak na to wpływa trudność i rosnąca moc obliczeniowa koparek/kopalń. Bo to nie tylko od popytu/podaży zależy jak z tekstu można zrozumieć.

  Również podam refa: https://cex.io/r/0/KOCUR/0/

  Zapraszam wszystkie grube ryby i te mniejsze też.. a nóż ktoś się zarejestruje i mu się spodoba 🙂

 4. Przestrzegałbym przed kupowaniem GHS w cex.io – warto wiedzieć, że do puli obecnych GHS regularnie jest dokładana pula “nowych” GHS z kopalnii, przez co cena za GHS w długiej perspektywie czasowej spada i należy koniecznie wspomnieć, że spada szybciej niż uda się przez ten czas “wykopać” tymi GHS. Ogólnie polecam starannie sobie przeliczyć opłacalność przed wymianą twardych BTC za miękkie GHS. Wg mnie – do rozpatrywania tylko jeśli się posiada ekstra wiedzę, np. o tym, kiedy planują dorzucić kolejną dużą pulę udziałów do giełdy.

 5. Jeśli kupię jakąś określoną ilość mocy obliczeniowej od CEX’a, tymczasem wartość Bitcoina wzrośnie powiedzmy do 2500 PLN to pomimo wykopanych bitcoin’ów mogę jeszcze zarobić na sprzedaży mocy? Dobrze rozumiem?

 6. “To co spodobało mi się na samym początku ? przy logowaniu ? a czego brakuje innym giełdą” powinno być innym giełdom

 7. Wszystyko ok tylko moc jest trochę przydroga porównując ją do najbardziej opłacalnych maszyn (2$ za GHS) nawet jeśli nie musimy się martwoć prądem i awariami ale kogo normalnego stan za maszynę za tysiące dolarów.

  • Serwis działa naprawdę profesjonalnie transakcje kupna sprzedaży są mega szybkie w porównaniu do innych giełd. Ale niestety cena za ghs tak niestabilna że ciężko coś zarobić kopiąc wykupioną mocą, po tygodniu spadek 30% wartości więc aby coś zarobić na trzeba naprawdę dużo ghs wykupić i szybko sprzedać a to wszystko dzięki botom i innym użytkowniką.

  • Jesli chcecie kupic GH/s na Cexie za zlotowki lub inne waluty piszcie na maila ryku@o2.pl. Moge odsprzedac czesc swojej mocy. Zapraszam.

  • moc kupujesz na portalach ja obecnie mam dojście po 100 za GH/s

   70 GH/s z referali 1,5 GH/s auto wypłaty 🙂 a asic tylko się grzeje i warczy nie polecam metody tradycyjnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.