Reklama

Quark
23 maja 2014 | 19:25

„Otwórzmy oczy: 10 trendów, które zmieniają świat. Właśnie teraz. Rozejrzyj się” tak nazywała się jedna w pierwszych prelekcji na tegorocznym InfoShare. Wtedy właśnie podczas prezentacji Tomasza Czaplińskiego po raz pierwszy padło słowo 'Bitcoin’ w kontekście technologii które już teraz zmieniają świat na lepsze. 

10365820_806947405982446_3438038969971923026_n

W tym roku pobito rekord, na konferencję zapisało się 3500 osób, ponadto organizatorzy zapewnili transmisję na żywo, a gdyby to było mało, to prelekcje będzie można zobaczyć również na YouTube.

2014-05-22 14.29.45

Skupmy się jednak na Bitcoinie który jakby na to nie patrzeć stanowił tylko niewielką część konferencji. Tym co przykuło sporą uwagę był Bitomat którego działanie prezentujemy na filmie poniżej. Ciekawostką jest, że urządzenie będzie w całości open-source, oznacza to, że z łatwością znajdziemy listę wszystkich komponentów i instrukcję złożenia urządzenia. Urządzenie składa się między innymi z tableta Nexus 7, oraz Raspberry Pi, dzięki czemu jest stosunkowo bezpieczne i tanie – gotowe Bitomaty będzie można kupić już niedługo za nie więcej niż $1000!

Drugiego dnia konferencji nadszedł czas na prezentację o Bitcoinie, którą przygotowali Maciej Ziółkowski (satoshi.pl), Lech Wilczyński (inpay.pl) oraz Mateusz Kowalczyk (bitstar.pl) – którego giełdę miałem już okazję zobaczyć i w przyszłym miesiącu możecie spodziewać się jej startu!

Sama prezentacja zaczęła się akcentem z filmu Wilk z Wall Street. Na ekranach pojawiła się animacja z Bitcoinem forsującym kolejne granice w cenie, a panowie weszli na podest stukając pięściami w piersi w rytm muzyki.

Na początku zaprezentowana została mapa fizycznych placówek akceptujących Bitmonety przed rokiem i dla porównania w tym roku. Na pierwszy rzut oka widać, że Bitcoin nabrał ogromnego rozpędu i nie jest już tylko ciekawostką, a technologią oferującą właściwie nieograniczone możliwości. Żeby to zaprezentować prelegenci poprosili, żeby osoby z widowni zainstalowały portfel i po kilku chwilach pięć osób odbierało już na scenie swoje pierwsze Bitmonety.

20140523_143335

Został zaprezentowany również portfel który umożliwia odbieranie Bitcoinów poprzez technologię NFC, gdzie po przyłożeniu karty do telefonu automatycznie uruchamia się portfel z wpisanym odpowiednim adresem na który można przesyłać środki.

Pokazany został także wykres przedstawiający tempo rozwoju różnych wynalazków i tak przykładowo lodówka jeszcze 100 lat temu nie była używana w naszych domach, a obecnie nie wyobrażamy sobie bez niej życia. „W przypadku Bitcoina jesteśmy na samym dnie tej krzywej, już wiemy, że odrywamy się od tego dna” powiedział Lech Wilczyński dodając, że możliwości jest bardzo dużo.

20140523_143613

Maciek Ziółkowski dodał, że są kraje takie jak Argentyna, czy Wenezuela które są wykluczone z tradycyjnych systemów płatności, a sam PayPal wyklucza 70 państw. Taka sytuacja na nie grozi jeśli używamy Bitcoina.

Następnie Lech Wilczyński wspomniał o rozwijających się startupach Bitcoinowych – również polskich – takich jak The Bitcoin Jar, Boxcoin, Coinnector, Crypto Store – część osób wciąż może nie wiedzieć, że najszybsze koparki USB na świecie są produkowane w Szczecinie. Jest też firma dataspace która nie tylko akceptuje Bitcoiny ale także oferuje szereg innych usług takich jak kolokacja koparek. Powiedziano również o blogach takich jak Bitcoinet, czy InfoCoin, nowo otwartej Ambasadzie Bitcoin, systemie InPay, a pod koniec pojawił się kolejny konkurs – dokładnie o 14:47 zaprezentowano portfel na którym znajdowała się równowartość 50zł i uczestnicy konferencji mieli możliwość spróbować go zeskanować i zgarnąć Bitcoiny, oczywiście po wpisaniu hasła które również  zostało podane podczas konferencji.

20140523_143939 20140523_144057 20140523_144418

Całość skończyła się słowami, że w latach ’90 były firmy które właściwie nie brały Internetu pod uwagę i okazało się to poważnym błędem. Podobnie może być obecnie z Bitcoinem. Pod koniec uczestnicy mieli okazję zadać prowadzącym swoje pytania.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut