Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Beer & Bitcoin 20 – kryptowaluty a tradycyjny pieniądz

Tym razem, 12 czerwca zorganizowaliśmy dwudzieste – jubileuszowe wydarzenie z cyklu, tym razem spotkanie miało bardziej kameralny charakter

14 czerwca 2018 | 17:14

Po dłuższej przerwie znów mieliśmy okazję spotkać się w gronie miłośników kryptowalut. W maju nie planowaliśmy spotkań z naszego cyklu w związku z organizowanym w tym miesiącu przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin Kongresem Bitcoin, który zmagnetyzował środowisko.

Tym razem, 12 czerwca zorganizowaliśmy dwudzieste – jubileuszowe wydarzenie z cyklu. W związku z przeprowadzanym remontem w Warszawskim Hackerspace, spotkanie miało bardziej kameralny charakter niż dotychczas. Mimo meczu z udziałem reprezentacji Polski i pięknej pogody frekwencja dopisała.

Pierwszy wykład tradycyjnie wygłosił Stanisław Wołoch – prezes firmy Quark Sp. z o. o. Wstęp dotyczył bezpieczeństwa korzystania z kryptowalut – Stanisław przestrzegał przede wszystkim przed przechowywaniem swoich środków na giełdach.

Przy tej okazji przybliżył również pojęcie paper wallet. Po zakończeniu części teoretycznej Stanisław wspomniał dodatkowo o najnowszym projekcie Komisji Nadzoru Finansowego, który polega na stworzeniu raportu regulującego pojęcia dot. Blockchain i kryptowalut. Na napisanie projektu przewidziano cały rok, a do rozmów nie są włączone środowiska kryptograficzne. Wszelkie próby negocjacji środowiska z KNF są odrzucane, możemy więc jedynie przyglądać się rozwojowi wydarzeń.

Drugim prelegentem był znany już naszym słuchaczom Rafał Kiełbus, który wystąpił z prezentacją pt.: „Czym różnią się kryptowaluty od tradycyjnego pieniądza”. Posługując się przygotowanymi przez siebie tabelkami i grafikami poruszył między innymi temat kontroli nad przepływem środków.

W przypadku kryptowalut nikt nie może zabronić nam przeprowadzenia transakcji, w przeciwieństwie do zwykłych kont, do których może mieć wgląd Policja lub Urząd Skarbowy. Tradycyjne waluty obecnie nie mają pokrycia w żadnej realnej wartości – możemy jedynie mieć zaufanie do emitenta.

W przypadku kryptowalut w grę wchodzi ogromna moc obliczeniowa. Obawy związane z bezpieczeństwem rozwiewa fakt, że aby zaatakować sieć BTC potrzeba bardzo dużej mocy obliczeniowej. Natomiast nagrody w blokach powodują, że bardziej opłacalne jest kopanie niż atak na sieć. Rafał wspomniał również o rodzajach kryptowalut, które podzielił na:

  • forki kodu BTC
  • własny kod
  • tokeny
  • forki kodu i łańcucha BTC

Przykładem waluty posiadającej własny kod jest między innymi Ethereum. Z kolei tokeny nie są walutami samymi w sobie, jedynie służą do przechowywania informacji o stanie konta, wymagają jednak kryptowalut do swojego działania. W tokenach nie występuje zjawisko miningu, są niezależne od górników.

Spotkaniu podobnie jak na poprzednich edycjach towarzyszyła pizza i piwo, a uczestnicy mogli swobodnie wymieniać się informacjami w niezobowiązującej atmosferze. Każdego, kto nie mógł być z nami osobiście, zapraszamy do obejrzenia nagrania: 

Spotkania najprawdopodobniej zawiesimy na okres letni, by spotkać się ponownie we wrześniu, po zakończeniu remontu w siedzibie Hackerspace. Zapraszamy serdecznie!

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut