Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Beer & bitcoin #15 relacja z wydarzenia

Tematem tej edycji był rozwój kryptowalut w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kwestie przedsięwzięć z nimi związanych.

27 listopada 2017 | 11:51

Po długiej przerwie mieliśmy okazję ponownie gościć słuchaczy na naszym wydarzeniu z cyklu Beer & Bitcoin. Piętnasta edycja odbyła się wyjątkowo w innym miejscu – w jednej z sal wykładowych na Uczelni Łazarskiego na warszawskim Mokotowie. Było to możliwe dzięki uprzejmości i gościnności profesora Krzysztofa Piecha, pracownika Uczelni i jednocześnie Dyrektora Centrum Technologii Blockchain. Na stronie wydarzenia (Warsaw Bitcoin Meetup Group na portalu meetup.com) odnotowaliśmy rekordową ilość słuchaczy zapisanych na wydarzenie, co przełożyło się również na bardzo dużą frekwencję podczas samych wykładów (ok. 70 osób).

Tematem tej edycji był rozwój kryptowalut w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kwestie przedsięwzięć z nimi związanych. Prelegentem, który miał poruszyć temat biznesów bitcoinowych był pan Michał Stryjewski z firmy CryptoGoogle.com oraz Unlimited Miners – producent koparek Bitcoin. Sprzęt został jednak zatrzymany na granicy, przez co wykładowca nie dotarł, a zastąpił go Stanisław Wołoch, organizator spotkań Beer & Bitcoin i prezes firmy Quark Sp. z o. o. – stacjonarnego kantoru Bitcoin. Swoją prezentację zaczął od krótkiej definicji Bitcoin, co mogło być dobrym wprowadzeniem dla słuchaczy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kryptowalutami. Dość obszernie przybliżył również tematykę technologii Blockchain, która po raz pierwszy została zaimplementowana właśnie w przypadku Bitcoin.

Tego samego dnia, kiedy odbywały się nasze wykłady (21.11.2017 r.) rozpoczął swoją działalność w Polsce instytut zajmujący się Blockchain . Państwo polskie nie posiada nadal spójnego stanowiska wobec walut cyfrowych i Blockchain, włącza się jednak aktywnie w ich rozwój, o czym świadczy między innymi obecność programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” w ramach Ministerstwa Cyfryzacji. Polskie firmy również stopniowo otwierają się na tego typu rozwiązania, co widać między innymi na przykładzie portalu pyszne.pl, który umożliwia płatność w Bitcoin. Niestety wraz ze wzrostem ceny Bitoina, wzrastają również opłaty transakcyjne, kiedyś praktycznie niezauważalne, dziś sięgające kilkunastu – kilkudziesięciu złotych za transakcję, co w przypadku małych sum (jak np. zamówień na jedzenie) staje się nieopłacalne.

Z kolei w przypadku dużych transakcji i przelewów międzynarodowych Bitcoin sprawdza się dużo lepiej niż tradycyjne sposoby. Tutaj przede wszystkim przewagę daje mu szybkość transakcji – w przypadku kiedy na przelew między bankami musimy czekać od dwóch dni lub nawet tygodni – w przypadku Bitcoin ta sama operacja trwa zaledwie ok. pół godziny. Jako biznesy oparte na Bitcoin lub korzystające z niego zostały wymienione software house – firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania, kancelarie – te specjalizujące się w poradach prawnych w kwestiach kryptowalut, giełdy, których dzienne obroty są w tym momencie już wielomilionowe, bankomaty i kantory oraz kopalnie, czyli między innymi producenci sprzętu.

Drugim prelegentem był profesor Krzysztof Piech, który zaczął od statystyk – według ankiet przeprowadzonych przez firmę Quark Sp. z o. o. 5% Polaków wie, czym jest Bitcoin, a 0,5% posiada Bitcoiny. Są to statystyki nastrajające bardzo optymistycznie, pokazujące wzrost zainteresowania kryptowalutami. Również na poziomie państwowym wiedza wśród urzędników jest coraz lepsza. W odpowiedzi na wątpliwości wielu osób profesor wspomniał o próbie szacowania wpływów podatkowych do państwa dzięki kryptowalutom, które istnieją, chociażby w postaci podatku VAT płaconego przy okazji zużycia prądu przez koparki. Ciekawym przykładem jest również Dubaj, który w całości zrezygnował w użycia papieru w instytucjach publicznych, co dało państwu ogromne oszczędności. Do myślenia dało również stwierdzenie w kontekście legalności kryptowalut, że jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, czy Internet jest legalny. Profesor w dużej mierze skupił się również na udziale Polaków w rozwoju technologii Blockchain i kryptowalut, wspomniał o dużej aktywności rodaków na giełdach i o tym, że w Polsce znajduje się jedna z największych kopalni Bitcoin. Również polskie uczelnie zaczynają zauważać kryptowaluty – w Szkole Głównej Handlowej działa Bitcoin Club SGH, a Uczelnia Łazarskiego planuje nabór na studia podyplomowe o Bitcoin. Profesor Krzysztof Piech jest również pomysłodawcą stworzenia „Kanonu dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce” regulującego działania firm z branży. Firmom stosującym się do zasad przewidzianych w kanonie przyznawane są certyfikaty z podpisem Wiceministra Cyfryzacji.

Po zakończeniu wykładów uczestnicy zostali zaproszeni do innej sali na część nieoficjalną, której tradycyjnie towarzyszyło piwo (uczelnia nie pozwoliła na spożycie alkoholu podczas prelekcji). Spotkanie tym razem niestety nie było nagrywane, więc nie możemy umożliwić obejrzenia transmisji, lecz zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie (najprawdopodobniej jeszcze w grudniu lub na początku przyszłego roku – termin zostanie ogłoszony na stronie https://www.meetup.com/Warsaw-Bitcoin-Meetup-Group/).

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut