AKTUALIZACJA: Historia Ambasady Bitcoin okiem udziałowca

Aktualizacja 24/12/19: Spór pomiędzy inwestorami a Panem Maciejem dobiegł końca. Pan Przemysław potwierdza, że Pan Maciej zwrócił mu zainwestowane pieniądze, podobnie sytuacja ma się z pozostałymi inwestorami. Wywiad z 2017 roku z Panem Przemysławem nagrywany był w dużych emocjach, w związku z tym prosimy o podchodzenie do niego z dystansem.

Aktualizacja: Wyrok przeciwko Panu Maciejowi podtrzymujący nakaz zapłaty: http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/kryptowaluty/151005000000503_I_C_000480_2015_Uz_2016-11-03_001


Ambasada Bitcoin była ciekawym i innowacyjnym projektem, jednak zaledwie po roku została zamknięta. Po dwóch latach udziałowiec spółki, Przemysław Nowacki ujawnia nam kulisy działania Ambasady. Uważa on, że spółka była z góry nastawiona na upadek. W wywiadzie z Cyfrową Ekonomią stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że w projekcie chodziło o wyciągnięcie jak najwięcej pieniędzy od inwestorów.

Powstanie Ambasady Bitcoin

Pan Maciej był rozpoznawalną osobą w branży kryptowalut, pojawiał się na wszystkich spotkaniach, opowiadał o Bitcoinie w telewizji i radiu. Przemysław poznał pana Macieja w czasie studiów, a dokładniej na konferencji. Zafascynował on go tematem kryptowalut i zainteresował pomysłem stworzenia Ambasady Bitcoin.

Pan Maciej w ramach Ambasady Bitcoin chciał stworzyć pierwszą w kraju giełdę wspieraną przez autorytety oraz system płatności. Przekonał on Przemysława do pozyskania inwestorów, którzy wsparliby projekty giełdy i systemu płatności. Przemysław wspólnie z dwiema innymi osobami powierzyli mu 400 000 złotych. Pieniądze te miały być przeznaczone na stworzenie giełdy i systemu płatności, inwestorzy byli zapewniani, że ambasada jest w stanie sama na siebie zarobić.

W ten sposób maju 2014 roku została otwarta pierwsza w Europie i trzecia na świecie Ambasada Bitcoin. Założyciel spółki, Pan Maciej wypowiadał się wtedy o projekcie z ogromnym entuzjazmem. W wywiadzie z Cyfrową Ekonomią opisał Ambasadę jako ?projekt mający na celu promowanie całego środowiska BTC?.

Ambasada Bitcoin Otwarcie
Otwarcie Ambasady Bitcoin – fot. Cyfrowa Ekonomia
Struktura Ambasady Bitcoin
Struktura Ambasady Bitcoin

W ciągu kolejnych miesięcy od otwarcia, w Ambasadzie odbywały się cykliczne spotkania, podczas których można było poznać nowinki z branży i dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Swój start miał także kanał Ambasady na YouTube, na którym pojawiały się informacje z branży.

Nie wszyscy jednak podchodzili do projektu z tak dużym entuzjazmem. Na forach pojawiały się pojedyncze głosy, że projekt skazany jest na niepowodzenie.

Polskie Forum Bitcoin - Ambasada
Źródło: zrzut ekranu z https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?t=14769
Polskie Forum Bitcoin - Ambasada
Zdjęcie: zrzut ekranu z https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=2&t=14795&start=20
Polskie Forum Bitcoin - Ambasada
Zdjęcie: zrzut ekranu z https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=2&t=14795&start=20

Wiele osób twierdziło, że Ambasada nie będzie w stanie na siebie zarobić, chociażby ze względu na duże koszta wynajęcia lokalu w centrum Warszawy, przy ulicy Kruczej 46 (18 tysięcy miesięcznie za sam czynsz).

Faktura wystawiona Ambasadzie
Faktura wystawiona Ambasadzie
faktura
Faktura wystawiona Ambasadzie

Działanie Ambasady

Przemysław stwierdził w wywiadzie, że Pan Maciej wybrał sobie za doradcę Rafała K, który ma mieć duże długi, dlatego inwestorom przedstawił się innym nazwiskiem ? Rafał P.

Przemysław opisał nam niepokojące działania pana Macieja i Rafała. Jego zdaniem Ambasada generowała straty na rzecz spółek powiązanych z panem Maciejem, Rafałem, oraz bratem Rafała ? Robertem. Inwestor jako przykład podał głównego udziałowca Ambasady, czyli spółkę Satoshi.

Ambasada Bitcoin - Faktury
Ambasada Bitcoin – Faktury – grafika: Cyfrowa Ekonomia

Innym z działań pana Macieja, była sprzedaż koparek Bitcoinowych Ambasadzie, po zawyżonej wartości. Co więcej, te koparki działały później w Ambasadzie, a Bitcoiny nie trafiały na konto spółki, która musiała płacić za prąd wykorzystany przez koparki.

Ambasada Bitcoin - Koparka
Koparka Bitcoin w Ambasadzie – fot. Cyfrowa Ekonomia
Umowa sprzedaży koparek Ambasadzie
Umowa sprzedaży koparek Ambasadzie
Umowa sprzedaży koparek Ambasadzie
Umowa sprzedaży koparek Ambasadzie

Pan Maciej i Rafał mieli również zapewniać udziałowców, że bankomat bitcoinowy działający w Ambasadzie jest majątkiem spółki. W rzeczywistości jednak tak nie było, a zyski ze sprzedaży Bitcoinów w tym bitomacie nie trafiały na konto spółki.

Bankomat Bitcoin - Ambasada
Zrzut Ekranu z satoshi.pl

Pan Przemysław zaznacza także, że mimo wyznaczonych terminów, walne zgromadzenia się nie odbywały. Miało mieć miejsce tylko jedno zgromadzenie, na którym został wybrany nowy prezes spółki, który nawet nie pojawił się tam osobiście. Udziałowcy zobaczyli tylko jego dowód osobisty. Zdaniem Przemysława ta osoba ogłaszała się w Internecie jako słup do wynajęcia. Pan Maciej miał słownie zapewniać inwestorów, że są w trakcie tworzenia giełdy i procesora płatności.

walne zgromadzenie ambasady
Zawiadomienie o zwołaniu walnego zgromadzenia i podpis prezesa

Zamknięcie Ambasady

Ambasada Bitcoin Zamknięta
Ambasada Bitcoin Zamknięta. Fot.: Cyfrowa Ekonomia

Inwestorzy byli zainteresowani sytuacją finansową Ambasady, ale nie otrzymywali oni żadnych bilansów i sprawozdań finansowych. W związku z tym, Przemysław, wraz z innymi inwestorami spotkali się z panem Maciejem w Bydgoszczy.

Podczas spotkania, pan Maciej miał przyznać, że źle zarządzał pieniędzmi. Podczas spotkania Inwestorzy mieli się domagać zwrotu zainwestowanych 400 tysięcy, pan Maciej zgodził się na podpisanie weksli, uważa, że został do tego zmuszony.

2 dni później wyleciał on do Apaculco, żeby wziąć udział w konferencji Anarchapulco 2015 (27 lutego – 1 marca 2015). Po powrocie miał stwierdzić, że nie zamierza spłacić zobowiązań, ponieważ podczas wspomnianego spotkania w Bydgoszczy miał zostać pobity. Po 14 dniach w podróży zgłosił sprawę na policję i założył sprawę karną, która później została umorzona.

Fragment protokołu
Fragment protokołu

13 marca 2015 roku pan Maciej poinformował na Facebooku o zakończeniu działalności gospodarczej dnia 10 marca. Pan Przemysław uważa, że o zamknięciu Ambasady dowiedział się z Facebooka. W oświadczeniu pojawiła się informacja, że Ambasada została zamknięta bez żadnych długów ?z wyjątkiem jednego ? wobec osoby, która jawnie przyczyniła się do zamknięcia Ambasady?. Tą osobą miał być pan Przemysław.

Z rachunku zysków i strat wynika, że spółka jest 365 279,26zł na minusie.

Bilans finansowy Ambasady
Bilans finansowy Ambasady

W dwóch sprawach cywilnych (z powództwa inwestorów) dotyczących weksli, sąd uznał, że Pan Maciej powinien je spłacić. Wyrok nie jest prawomocny, aktualnie toczy się postępowanie w sądzie apelacyjnym.

Wyrok Macieja Z
Wyrok pana Macieja

Pan Przemysław śmieje się, czytając protokoły zeznań pana Macieja, który przed sądem stwierdził, że posiada udziały ?w 3 albo 4 spółkach?, natomiast zarabia tylko 200 zł miesięcznie, ma około 2-3 tysiące złotych oszczędności, a na co dzień pomagają mu rodzice. Pan Maciej miał też przyznać, że mieszka z rodzicami, a pokój w Warszawie wynajmuje mu spółka. Natomiast pobyt w Meksyku miał go kosztować 4-6 tysięcy złotych i zeznaje, że sam za niego zapłacił. Aktualnie sprawa znajduje się w sądzie apelacyjnym.

zrzut ekranu z Facebook
zrzut ekranu z facebook.com

Odpowiedź pana Macieja

Historia pana Przemysława brzmiała dla nas bardzo wiarygodnie, zwłaszcza dlatego, że pokazał nam dokumenty potwierdzające jego słowa.

Chcąc pozostać obiektywnymi, pokazaliśmy panu Maciejowi powyższy wywiad i poprosiliśmy o komentarz na ten temat. Pan Maciej, w odpowiedzi stwierdził, że żadne z informacji przekazanych w wywiadzie nie są prawdziwe, ale nie odniósł się bezpośrednio do żadnej z nich. Nie podał również żadnych argumentów, które zaprzeczałyby słowom pana Przemysława.

Z początku pan Maciej poprosił nas o niepublikowanie tego materiału, stwierdził też, że firma, w której pracuje, mogłaby nawiązać współpracę z naszą redakcją, a publikacja tego wywiadu by w tym przeszkodziła. Po naszej odmowie zaproponował ponowne nagranie wywiadu, ale tym razem w studiu, gdzie mógłby dyskutować z Przemysławem.

Pan Przemysław za pośrednictwem naszej redakcji zaproponował jednak inne rozwiązanie ? spotkanie u notariusza i ostateczne rozliczenie się. Pan Przemysław zaznaczył jednocześnie, że jeśli takie spotkanie dojdzie do skutku, to nie da nam zgody na publikację tego wywiadu, twierdząc, że pan Maciej był kiedyś jego przyjacielem i nie chciałby nagłaśniać tej historii.

Pan Maciej początkowo zgodził się na spotkanie w Bydgoszczy u notariusza. Pan Przemysław przygotował propozycję ugody, a spotkanie wyznaczono na 10 marca 2017. Na godzinę przed planowanym spotkaniem, każdy z inwestorów, oraz nasza redakcja, otrzymali maile z kancelarii eversheds-sutherland.pl z pismem zawierającym absurdalne dla nas stwierdzenie, że propozycja ugody miała być szantażem. Pismo to publikujemy poniżej.

Pan Przemysław poinformował nas także, później pan Maciej, za jego plecami zaproponował inwestorom inną ugodę, która dotyczyła bezpośrednio publikacji tego materiału, a kara umowna była większa niż wartość weksli. Pan Przemysław jest zdania, że pan Maciej próbował skłócić inwestorów, wszystko to było grą na czas. 24 kwietnia przesłał nam zgodę na publikację.

108 KOMENTARZE

  • Widzę, że usunęliście nazwisko Pana Macieja z mojego komentarza. Nie ma takiej potrzeby. Nie jest osobą karana więc spokojnie można podawać jego nazwisko. Ciekawe czy Maciuś odwiedza swojego kolegę w pace :). Wiem, że w zeszłym roku Rafał K. siedział w pace. Czy tam dalej jest to nie wiem. Za co i na ile zamknęli go to nie wiem. Tak więc Maciuś odwiedzasz czasem swojego kolegę.

  • i tak przy okazji to Rafał K. nie był w związku małżeńskim z Moniką C. Być może coś się zmieniło ;), ale wątpie. Mi Rafał K. przedstawiał ją jako partnerkę.

 1. Nie jest tajemnicą, że jedyny właściciel portalu BitHub.pl Pan Dawid Muszyński jest prywatnie przyjacielem Pana Macka. Paragniemy poinformowac, że Pan Maciek Ziółkowski postanowił odpowiedzieć na zarzuty opublikowane na Cyfrowa Ekonomia na naszym portalu BitHub.pl
  Publikacja jest zapowiedziana na dzień 25 maja 2017 w godzinach popołudniowych. Zgodnie z umową mamy wyłączność na publikację. Pan Maciej ma prawo do obrony swojego wizerunku, my już poznaliśmy jego wersje wydarzeń, która znacząco odbiega od tego co jest napisane powyżej. Poznaliśmy też wiele zakulisowych wydarzeń, które wpływają na zachowanie pewnych ludzi z polskiego środowiska Bitcoin, ale na razie zachowamy te rewleacje w tajemnicy. Ujawnienie ich mogłoby poważnie wstrząsnąc wizerunkiem pewnych osób i znacząco wpłynąc na kurs Bitcoin na światowych rynkach.
  Redakcja Bithub.pl

 2. Piotrku to był ich plan na zabór pieniędzy. Spotykali się z osobami jak ty i Twój wspołnik, wyciągali informacje a potem przedstawiali Wasze pomysly jak swoje przed inwestorami. Nie będę już dłużej milczał, bo wczoraj zadzwonił do mnie Maciek Z i zaczął straszyć, że jak się odezwę publicznie to pójdę do więzienia. On już jest skończony, strzęp nerwów, wczoraj był pijanyi na koniec płakał i groził. Straciłem przez nich 250 tysięcy złotych, próbowałem coś odebrać ale konta puste. Skreśliłem pieniądze i tych ludzi ale nie pozwolę się poniżać. Dziwię się tylko nowym wspólnikom Maćka, że robią z nim interesy i nie mogę zrozumieć, że ten człowiek ciągle nie został wyrzucony z naszej społeczności.
  Moja historia na forum bitcoin.pl
  Prezes

 3. Ciekawostka… parę razy bylem osobiście w Ambasadzie razem ze wspólnikiem chcąc sprzedać gotową działającą giełdę BTC… rozmów było sporo… niestety zakończyło się to niczym

  • Tak jak napisałem powyżej. Maciek miał w tamtym czasie bardzo poważny problem z kokainą i na to szła większośc pieniędzy z Ambasady Bitcoin. Wszyscy dowiedzieliśmy się za późno, jak ograbili spółkę z pieniędzy.

 4. Jeszcze jedna sprawa. Na forum Bitcoin było mnóstwo przecieków o tym, że Ambasada Bitrcoin to oszustwo. Niestety Maciek Z miał mocne plecy u Bitmara. Niestety forum Bitcoin po raz kolejny się przyczyniło do tego, że ludzie zainwestowali w oszustwo. Nie wierzycie to czytajcie stare posty, kropka w kropkę dziś jest to na filmie. Bitcurex upadł a Bitmar też go bronił. Wyciągnijcie wnioski.

  • Nie pisz głupot, Bitmar to bardzo dobry lider środowiska, zawsze stara się być neutralny, nigdy nie ma cenzury na forum, nigdy nie wspierał ani Maćka ani Bitcurexa, zawsze wspierał Bitcoina.

  • Grubcio ty kup sobie snikersa i nie wypowiadaj się w tematach na których się nie znasz. Afera z Amabasadą była 3 lata temu, kiedy ty na bitcoin mówiłeś Ptasie Mleczko. Liżesz bitmarowi pięty i nie tylko bo ci pozwala robić interesy u siebie na forum. Bitmar ma sporo za uszami a ty lepszy nie jesteś. Napisz znów coś smiesznego, ostatnio nie ma się z kogo śmiać.

  • Ostrzegamy, że publiczne obrażanie może się skończyć skierowaniem sprawy na drogę sądową. Pan Dawid oczekuje natychmiastowych przeprosin.

  • Te wypowiedzi “BitHub.pl” to nikt od nas. Ktoś założył konto i podszywa się pod nas.

 5. Niestety nie mogłem tego napisać na forum Bitcoin, bo cenzura nie puszcza. Bardzo ważne jest, aby napisać epilog to tej sprawy, bo Maciej Z jest ciągle aktywny i zbiera pieniądze od inwestorów. Maciej Z byl cichym wspołnikiem giełgy Bitcurex i jest pośrednio odpowiedzialny za upadek, ponieważ przy pomocy bitshopów i Rafała K wyciągali na boku pieniądze z bitcurex. Nie wierzycie? A wierzyliście, że Amabasad to taki dobry biznes? Kilkaset tysięcy złotych od inwestorów zabrane, Ambadada połozona, Bitcurex padł jak tylko Rafał K się dobrał do interesu. Rafał K ma ekipę ukrainców i jeżeli ktoś zaczyna się dopytywać to dostaje takie wp…. że albo kończy w szpitalu albo zapomina o pieniądzach.

 6. Dodajmy jeszcze bardzo aktywne promowanie przez p. Macieja Z giełdy Bitcurex, co zaowocowało kilkakrotnie ostrą wymianą zdań pomiędzy piszącym te słowa a wspomnianym panem.

  • Proszę prześledzić dyskusję nt Bitcurexa parę lat wstecz na bitcoin PL na FB.
   🙂

  • Panie Jerzy Piotr Talaga snuje Pan pomówienia. Albo prześle Pan printscreeny na adres redakcji albo nie mamy o czym mówić. Proszę uważać, bo wyśledzenie Pana i pociągnięcie do odpowiedzialności to tylko kwestia czasu. Kilka osób ma już założone sprawy w sądzie.

  • Już mam printsreeny, a dyskusja o “castingach” w Bitcurexie jest pamiętana przez osoby należące do grupy Bitcoin PL, i p. Ziółkowski, proszę się nie kryć za Bithub.pl, jest wiele możliwości przemówienia panu do rozumu metodami które będą skuteczne.

  • Panie Jerzy Piotr Telega ponownie rzuca Pan insynuacje. Jeżeli jest Pan jakieś dowody proszę opublikować w temacie na FB albo na forum Bitcoin i kimkolwiek Pan jest proszę nie liczyć, że się Pan będzie długo ukrywał. W Pana interesie będzie wykazać, że Pana słowa mają potwierdzenie w dowodach bo w innym wypadku będzie to Pana bardzo dużo kosztować. Żarty się skończyły i każdego można rozliczyć z jego pochopnych słów. Za strasznie są paragrafy i się Pan o tym przekona.

  • Mam 42 printsreeny, których już nie zrobię, bo p. Maciej Z jako jeden z administratorów Bitcoin PL już usunął kompromitujące go wypowiedzi 😉
   A w sądach wygrałem tyle razy, że się ich nie obawiam 🙂
   Obecnie jestem doradcą Komitetu Politycznego PRM i wystarczy jeden mój telefon aby szczekanie Macieja Z raz na zawsze się skończyło.

  • Panie Jerzy Piotr Talaga nie dośc, że ma Pan wybujałą fantazję to posunął się Pan do publikowania groźb karalnych pod adresem Pana Macieja. Uważa Pan, że kryjąc się z komputerem może Pan szkalować innego człowieka i tym razem bardzo się Pan pomylił. Proszę się przygotować na kroki prawne, które zostaną podjęte przeciwko panu jeszcze w tym tygodniu. Właśnie Panu udowodniliśmy kłamstwo i oszczerstwo, to bardzo tania sztuczka to tłumaczenie, że nie ma Pan dowodów, ponieważ ktoś je usunał.

  • Buhaha jakie grożby karalne?
   Mam też printscreena z administratorami Bitcoin PL 😀
   A tamte printscreeny są sprzed 2-3 lat, ludzie mnie ostrzegli, żebym je wówczas porobił 😀
   Ataki p MZ na moją osobę w związku z krytyczną oceną nieistniejącej już giełdy Bitcurex są pamiętane przez uczestników tej grupy, zaś biorąc pod uwagę, że p. MZ został uznany za winnego malwersacji, jego zeznania przed sądem będą nic nie warte.
   Dlaczego nie pyskujesz autorowi tego artykułu, hę? 😀 Jesteś niepoważny, skoro myślisz, że uda ci się mnie nastraszyć.

  • Panie Jerzy Piotr Telega pozwolimy sobie tu i teraz na razie skończyć z Panem bezsenswoną dyskusję. Udowodniliśmy, że bezpodstawnie oczernia Pan innego człowieka. Nie posiada Pan żadych dowodów, straszy Pan wpływami w Instytucjach, niby jeden telefon wystarczy. Pan Maciek nie został uznany winnym żadnej malwersacji i ponieważ nie rozumie Pan znaczenia tego słowa, upewnilismy się, że w Sądzie Pan nigdy nie był. Jest Pan znany z uprawiania internetowej szczekanki, atakowania ludzi i rzucania na nich oszczerstw. Nie przeszliśmy z Panem na Ty, proszę zatem zachować odpowiednią formę zwracania się do nas podczas dyskusji. Jeżeli nie dociera do Pana to, co do tej pory napisaliśmy, ujmę to dosadnie, używając Pana języka, licząc, że po swojemu Pan zrozumie:
   odszczekasz te oszczerstwa szczeniaku
   Z poważaniem
   Redakcja BitHub.pl

  • Jakie dowody? Z waszej strony były tylko groźby i insynuacje 😀
   Skoro przegrał proces cywilny to znaczy, że udowodniono mu działanie na niekorzyść spółki i inwestorów, co z kolei kwalifikuję się pod określenie “malwersacja”. Z tego co widzę nie rozumie pan podstawowych pojęć.

  • Ja przestałem marnować czas na takie przepychanki na forach internetowych. Życie jest za krótkie, żeby pozwalać takim frajerom jak Ziółkowski abym tracił na nich czas. Tacy ludzie jak on są słabi i dlatego muszą kraść.

  • malwersacja. -> defraudacja – przestępstwo polegające na nielegalnym przywłaszczeniu sobie cudzej własności lub zatrzymaniu powierzonego mienia, wykorzystanie powierzonych pieniędzy lub majątku niezgodnie z przeznaczeniem, na niewłaściwy cel, najczęściej dla osobistej korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj