Jak odzyskać środki od Bitmarket.pl? Podsumowanie tygodnia #271
Poprzedni tydzień stał w Polsce pod znakiem upadku giełdy Bitmarket.pl, o czym pisaliśmy tutaj. Od tego też zaczniemy nasze podsumowanie.
Jak odzyskać środki od Bitmarket.pl
Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii opublikowała wzory dokumentów, które należy złożyć w sądzie, by starać się o odzyskanie środków od upadłej giełdy Bitmarket.pl. Znajdziecie je pod tym linkiem.
Izba sugeruje także procedurę postępowania. Należy:
- pobrać wybrany dokument
- uzupełnić swoje dane (wszystkie miejsca które należy uzupełniać są oznaczone)
- uzupełnić i podsumować ilość utraconych środków – w przypadku więcej niż jednej waluty należy odpowiednio zmodyfikować dokument
- uzupełnić daty rejestracji, wpłat – zgodnie z posiadanymi potwierdzeniami
- uzupełnić nazwę użytkownika
- uzupełnić numer konta
- wydrukować dokumenty, podpisać
- dołączyć dowody: maile, zrzuty ekranowe, potwierdzenia przelewu – wszystko co będzie wskazywało konta na które były środki przelewane i na których były gromadzone zarówno w FIAT jak i walutach cyfrowych (wallety)
- wysłać pocztą na adres prokuratury w Olsztynie z nagłówka za potwierdzeniem odbioru i zachować drugi oryginał z podpisem do celów procesowych.
Co dalej z LibraCoin?
Nie milkną kontrowersje dot. LibraCoina. Szef Fed przyznał, że chętnie zablokowałby prace Facebooka nas projektem. Sugeruje, że najpierw waluta powinna zostać zbadana przez ustawodawców.
„Libra budzi wiele poważnych obaw dotyczących prywatności, [kwestii] prania pieniędzy, ochrony konsumentów i stabilności finansowej.”
Oprócz tego dopowiedział:
„Są to obawy, które należy dokładnie i publicznie omówić przed kontynuowaniem [prac].”
W tym tygodniu w Kongresie mają odbyć się przesłuchania ekspertów Facebooka dot. LibraCoina.
Ludowy Bank Chin wyemituje swoją e-walutę?
Wang Xin, szef działu badań w chińskim banku centralnym, zasugerował, że wkrótce Chiny mogą powrócić do prac nad swoją cyfrową walutą. Powodem jest obawa przed – ponownie! – LibraCoinem.
„Jeśli Libra będzie powszechnie stosowana do płatności transgranicznych i będzie funkcjonowała jako pieniądz, będzie miała duży wpływ na politykę monetarną, stabilność finansową i międzynarodowy system walutowy”
– mówił mediom Xin.
Dodaje, że jego kraj już wcześniej prowadził badania dot. własnej e-waluty. Nie ma jednak złudzeń, że zmarnowano w tej kwestii wiele czasu:
„Zaczęliśmy wcześnie, ale ustanowienie naszej pozycji lidera w tej dziedzinie zajmie dużo pracy.”
Weiss Ratings po raz pierwszy w historii ocenił Bitcoina jako klasę A
Firma ratingowe Weiss Ratings po raz pierwszy w swojej historii podwyższył rating Bitcoina do klasy A.
„To daleka droga od C +, którą daliśmy w styczniu 2018 roku. Wówczas nasz model ratingowy powiedział nam, że ryzyko inwestowania w Bitcoina nie wchodzi w rachubę… że jego technologia jest przestarzała… i że sieć jest zatkana”
–tłumaczył Martin D. Weiss, założyciel Weiss Ratings.
To bardzo dobry sygnał dla inwestorów.
„Bitcoin upadł i zapoczątkował masowy rynek niedźwiedzi dla praktycznie wszystkich kryptowalut. Teraz jednak nasz model mówi nam coś dokładnie odwrotnego. Po dotknięciu dna w grudniu, Bitcoin zwiększył swoją wartość czterokrotnie w czasie krótszym niż 190 dni. A dzisiaj nagroda, jaką zapewnia inwestorom, przewyższa ryzyko. Jego technologia została zaktualizowana. Jego sieć powraca do normy.”
– mówił Wiess.