Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
26 października 2014 | 16:39

Giełda mcxNOW będzie zamknięta od 15 listopada na czas wprowadzenia wymaganych zmian i nowych usprawnień (kilka tygodni). Do tego czasu należy wypłacić wszystkie coiny, w przeciwnym wypadku zostaną one stracone. Bez zmian pozostanie jedynie saldo mcxFEE. Właściciel nie powiedział co stanie się z mcxBUX.

RealSolid poinformował, że wszystkie obecne portfele zostaną zniszczone i zastąpione nowymi, dlatego jeśli ktoś nie wypłaci swoich środków to nie będzie miał możliwości ich odzyskania.

Twórca giełdy przekazał także, że niektóre z coinów obecnych na giełdzie po wznowieniu działania nie powrócą. Jakie to będą coiny? Tutaj można tylko spekulować, ale moim zdaniem pierwsze do odstrzału są StartCOIN, CopperLark i MinCoin. W dalszej kolejności typowałbym WorldCoina i MaxCoina (walutę Maxa Keisera).  Wydaje mi się, że na giełdzie pozostanie Litecoin, Doge, PrimeCoin, oraz SolidCoin. Dlaczego SolidCoin? Wyjaśnienie jest proste: jest to waluta stworzona przez założyciela giełdy, wycofanie tego coina oznaczałoby jego uśmiercenie.

Nie jest to pierwszy raz kiedy giełda zostaje zamknięta. Podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem – 20 grudnia. Giełda była wtedy nieaktywna przez około miesiąc i powróciła pod koniec stycznia. Powodem zamknięcia giełdy był fakt, że RealSolid pracuje nad nią samemu, każdego dnia dostawał kilkaset maili. Nie był w stanie poradzić sobie z ogromem pracy i dlatego postanowił zrobić przerwę w działaniu, dzięki czemu wprowadził nowe zabezpieczenia.

Z początku bardzo lubiłem tą giełdę. Jest prosta i czytelna, bardziej intuicyjna niż przykładowo BTC-E. RealSolid jednak zawiódł to zaufanie kilkukrotnie. W momencie bumu na DOGE zapowiadał wprowadzenie tej waluty, ale pojawiła się ona znacznie później niż oczekiwano. Gdyby DOGE został wprowadzony zgodnie z zapowiedziami automatycznie jego wartość by wzrosła, a co najważniejsze giełda zyskałaby znacząco na popularności. Tak się jednak nie stało i w momencie wprowadzenia DOGE użytkownicy prawie tego nie zauważyli. RealSolid strzelił sobie tą zagrywką w kolano.

Kolejna była sprawa mcxFEE. mcxFEE są to udziały giełdy, których zostało wyemitowanych 100000. Z poczaku 40000 zostało udostępnionych użytkownikom, a 60000 zostało w rękach administratora i dzięki nim giełda ma pieniądze na funkcjonowanie. Za każdy jeden mcxFEE użytkownik dostaje co sześć godzin wynagrodzenie w postaci 0.001% obrotów giełdy. Jedno fee w szczytowym momencie było warte 1.2BTC, aktualnie jest to około 0.013BTC. Przed zamknięciem giełdy w zeszłym roku wartość udziałów wynosiła 0.2BTC, za tyle też je kupiłem. Po starcie w lutym cena wzrosła momentami do 0.38BTC. Mi na szczęście udało się sprzedać udziały na poziomie 0.3BTC.

Realsolid-sold-off-more-than-5000-mcxFEEs

Krótko po tym jak je sprzedałem RealSolid postanowił sprzedać 5000 swoich fee po cenie 0.12BTC. Było to około godziny 4-5 rano i miałem szczęście być wtedy online, dlatego błyskawicznie kupiłem udziały. W ciągu zaledwie kilku godzin ich wartość wzrosła o 100%.

Twórca giełdy zapowiedział, że nie sprzeda pozostałych udziałów. Jak można się domyślić nie stało się tak i niedługo po tym kolejne 5000 fee pojawiło się na giełdzie (nie pamiętam dokładnie w jakiej cenie, chyba wyższej niż 0.12BTC). W tym momencie moje zaufanie do giełdy zostało całkowicie podważone. Nie tylko moje, bo jak widać aktualnie wartość FEE bardzo znacznie spadła.

Co będzie dalej? Wydaje mi się, że może powtórzyć się sytuacja sprzed roku i udziały po starcie giełdy znowu podrożeją, ale nie liczyłbym na to, że ponownie osiągną historyczne szczyty. Fakt jest jeden: nikt nigdy nie stracił środków na tej giełdzie w wyniku błędu administracji. Giełda nie zniknęła ze środkami użytkowników w taki sposób jak MtGox, a twórca pomimo wielu wpadek zdaje się grać fair. W wywiadzie dla CryptoCoinsNews przyznał kiedyś:

Do tej pory nie straciłem ani jednego Satoshiego, ale kto wie, życie jest szalone. W przeciwieństwie do innych giełd fakt, że giełda jest stworzona w indywidualny sposób sprawia, że hakerom byłoby niezwykle trudno znać jakieś sztuczki

W momencie kiedy wartość BTC osiągnęła 1000 dolarów RealSolid rozdał po Bitcoinie kilku pierwszym użytkownikom którzy napisali na czacie, że został osiągnięty tysiąc. Co o tym myślisz? Możesz się podzielić swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut