Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Wyjaśniamy czym jest i jak działa Tether

Stablecoiny to cyfrowe waluty o niskiej zmienności i stabilniejszej cenie w porównaniu do innych kryptowalut. Dziś więcej o Tether.

26 lutego 2020 | 09:00

Nie można zaprzeczyć, że pojawienie się kryptowalut zmieniło sposób, w jaki finanse oraz technologia mogą wspólnie rozwijać się w przyszłości. 

Rynek finansów przeszedł wiele transformacji wraz z pojawieniem się kryptowalut. Co prawda nie zastąpiły one, ani nawet nie zbliżyły się do takiego etapu, w którym mogłyby zastąpić waluty fiducjarne. Kryptowaluty znajdują jednak coraz to nowe zastosowania w branży FinTech. 

Stablecoiny

Zdaje się, że kryptowaluty nadal cierpią z powodu braku wiarygodności, prawdopodobnie wynika to z ich zmienności. Cyfrowe waluty znane są z tego, że potrafią zachować się zupełnie inaczej, niż prognozują eksperci. Zmienność ta wynika z faktu, że żaden organ centralny nie zapewnia zewnętrznego wsparcia, nie przeprowadza audytów czy kontroli. 

Stablecoiny możemy niejako nazwać stabilniejszą, czy też pewniejszą alternatywą cyfrowych walut. Cechują się niską zmiennością i stabilniejszą ceną w porównaniu do innych kryptowalut.  Spełniają również pewną zasadniczą funkcję pieniądza, są środkiem wymiany w transakcjach. Ustalona wartość zabezpieczenia fiducjarnymi aktywami sprawia, że stablecoin jest lepiej zabezpieczony. 

Więcej o walutach fiat można znaleźć tutaj

Tether

Jednym z ciekawszych przykładów stablecoinów jest Tether. Tether to pod wieloma względami wyjątkowa waluta. Została wprowadzona na rynek w 2015 roku w celu reprezentacji cyfrowej wartości kryptograficznej odpowiadającej walucie tradycyjnej, konkretnie mowa tu o dolarze amerykańskim. 

Token Tether ma funkcje takie, jak inne kryptowaluty, działa w zdecentralizowanej sieci, jest tam również przechowywany oraz tam przetwarzane są wszystkie dane. To, co go wyróżnia, to scentralizowana emisja oraz wartość, która zawsze jest utrzymywana na poziomie jednego dolara. 

Potencjalna wartość rezerw w dolarze amerykańskim, tak zwana kapitalizacja, od początku roku znajduje się na niezmiennym poziomie ok. 2 mld dolarów. 

Więcej o Tetherze i innych stablecoinach pisaliśmy tutaj.

Zalety Tether:

  • USDT – token Tether może być wykorzystywany do przesyłania pieniędzy przez zdecentralizowaną sieć w tańszy i szybszy sposób.
  • Ponieważ token został utworzony w taki sposób, że zawsze ma równowartość 1 USD, można używać go do przesyłania pieniędzy do dowolnej osoby z dostępem do sieci.
  • Token zachowuje wszystkie funkcje kryptowalut głównego nurtu.
  • Jeżeli użytkownik korzysta z prywatnego portfela kompatybilnego w sieci blockchain, opłata transakcyjna wynosi zero. W przypadku korzystania z portfela innej firmy naliczane będą opłaty ustalone przez system portfela innej firmy. 
  • Zaletą dzielenia się walutą przez sieć USDT jest to, że ludzie nie poniosą żadnej straty finansowej z powodu wahań kursowych. Wartość USDT jest stała. 
  • Podstawową zaletą korzystania z USDT w sieci Tether jest opcja odsprzedaży, którą użytkownik otrzymuje na swojej platformie.
  • Token jest bardzo łatwy do zintegrowania z innymi kryptowalutami.
  • USDT pomaga również innym platformom kryptowalutowym ulepszyć ich platformę, na przykład w sytuacji, gdy ze względu na prawne powiązania nie można na nich używać walut fiat. 
  • Nowe startupy mogą wymienić swoje fundusze powiernicze na USDT i zachować je jako fundusz rezerwowy. 

Wady Tether:

  • Aby dokonać zakupu USDT, należy uzupełnić różne dokumenty potwierdzające tożsamość kupującego przed otwarciem konta.
  • Wartość dolarów amerykańskich nie jest stała, więc cała aura 1 USD nie pozostaje prawdziwa pod każdym względem. Należy jednak zaznaczyć, że poziom zmienności nigdy nie przekroczył 2-3%, ale nadal nie jest zerowy. 
  • Centralizacja – konieczny jest emitent godny zaufania.
  • Proces odzyskiwania realnej gotówki jest dość drogi i powolny.
  • Istnieje sporo regulacji, które należy przejść oraz konieczność przeprowadzania audytów dla zachowania transparentności. 
  • Nie ma pewności czy Tether ma pokrycie w realnych aktywach

Idea stablecoina Tether

Główną ideą stojącą za stablecoinem jest krok w kierunku bezpiecznego ekosystemu blockchain. Obecnie wielu nowych uczestników, którzy nie mogą sobie pozwolić na wejście na niestabilny rynek bądź nie mają wystarczającego kapitału, kupuje Tether jako rezerwę. Może wykorzystać ją później, gdyż cena jest stabilna względem dolara. Nie ma możliwości wydobywania Tethera, jest to niezbędny krok, aby utrzymać wartość stablecoina na poziomie 1 USD.

Tether przekształca gotówkę w walutę cyfrową, by zakotwiczyć wartość w cenie waluty krajowej. 

Każdy Tether jest powiązany z dolarem 1 do 1, więc Tether zawsze wycenia 1 USD na 1 USD.

Tether powinien być zawsze zabezpieczony przez rezerwy, które obejmują tradycyjną walutę, ekwiwalenty środków pieniężnych, a od czasu do czasu mogą obejmować inne aktywa i należności z pożyczek udzielonych przez Tether stronom trzecim. 

Tether jest oparty na technologii otwartego łańcucha bloków, wykorzystuje zapewniane przez nią bezpieczeństwo oraz przejrzystość, a jednocześnie spełnia międzynarodowe standardy oraz przepisy dotyczące zgodności. 

Tether został również przez niektórych okrzyknięty “częściowym oszustwem”. Pojawił się również zarzut częściowego prania pieniędzy.

Reklama:

Quark